Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Muş, "İhracat eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30 artışla 20,8 milyar dolar oldu. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez aylık bazda 20 milyar dolar eşiğini aştık" dedi.

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı
Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı
GİRİŞ 01.10.2021 17:29 GÜNCELLEME 01.10.2021 17:29
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

İhracat eylül ayında 20 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Açıklamayı Ticaret Bakanı Mehmet Muş yaptı.

Muş, "Eylül ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 30’luk artışla, 20 milyar 783 milyon dolara ulaştı. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatı oldu" dedi.

ÇELİK İLK KEZ ZİRVEDE

Eylülde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre; 23 sektör ihracatını artırırken 2,6 milyar dolarlık ihracatla Çelik, sektörler arasında ilk kez zirvede yer aldı.

YILLIK HEDEF AŞILDI

Yılın ilk 9 ayında, yüzde 36’lık artışla 161 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Son 12 ayda yapılan 212,2 milyar dolarlık ihracatla 211 milyar dolar olan yıllık hedef de aşılmış oldu.

TİM BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA 

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "İhracatçılarımız sayesinde, küresel krizlerde, üretimini aksatmamayı, siparişleri yetiştirmeyi başaran tek ülke olarak öne çıktık" dedi.

Gülle, Dünya bunun farkında, fuarlarımızda görüyoruz ki yabancılar sırada bekliyor. Şu an tam kapasite çalışmamız, gelen taleplere yetişemememiz daha başlangıç. Son 13 ayın 11’inde ihracat rekorları kırdık. İnşallah 2026’da, 5 sene gibi kısa bir sürede 300 milyar dolara ulaşacağız" diye konuştu.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 66
 • tatvan 3 ay önce Şikayet Et
  bize yansimadiktan sonra ne edeyim ihracati
  Cevapla
 • Aaa 3 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret yüz dolar olursa rekor kırar
  Cevapla
 • Aaa 3 ay önce Şikayet Et
  Ayasofya'nın bereketli
  Cevapla
 • Murat CG 3 ay önce Şikayet Et
  Eskiden bir ürün dolar arttıkça zamlanırdı. Ama faraza örneğin inşaat ta bir cam 5 dolarsa yine 5 dolardı. Şimdi ise inşaat dolar bazında zamlanıyor. Geçen sene 5 dolar olan bu sene 7-8 dolar anlamak mümkün değil. İnşaat malzemeleri afaki zam görüyor , hergün fiyat değişirmi , maalesef değişiyor. Fırsatçıları önlemek için gıda Market fiyatları kontrol edilirken her tür ürün ve tüm sektör ,üretici, market , toptancı satışları kontrol edilmeli.
  Cevapla
 • Cengiz han sahin 3 ay önce Şikayet Et
  Fiyatlarin artisinin en onemli sebebi ihracat..Bence ihracati arttiriken biraz planlama ve dusunme sart.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle