Rekabet Kurulu'ndan "Trendyol" kararı

Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle geçici tedbir kararı aldı.

Rekabet Kurulu'ndan "Trendyol" kararı
Rekabet Kurulu'ndan "Trendyol" kararı
GİRİŞ 30.09.2021 21:04 GÜNCELLEME 30.09.2021 21:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurulu, DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş (Trendyol) hakkında pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle geçici tedbir kararı aldı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Trendyol hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla ön araştırma yapılmasına karar verildi.

Ön araştırma sürecinde algoritmalar ve bilişim sistemlerinde yer alan veriler üzerinde yapılan yerinde inceleme sonucunda, Trendyol'un, hem 3'üncü taraf satıcıların satışlarına aracılık ettiği hem de TrendyolMilla, TrendyolMan ve TrendyolKids gibi kendi markalarının satıcısı olduğu aynı platform üzerinde, kendi ürünlerine haksız avantaj sağlayacak şekilde listeleme algoritmasına müdahale ettiği, kendi markalarının pazarlama stratejisinin oluşturulmasında pazaryeri faaliyetleri kapsamında elde edilen verileri kullandığı, yine algoritmaya yapılan müdahalelerle pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı tespit edildi.

Bu deliller ile birlikte, çok kategorili pazaryeri platformları pazarında Trendyol'un, son yıllarda, başta moda olmak üzere, tüm kategorilerde önemli pazar payı elde ettiği dikkate alındığında söz konusu uygulamaların nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini taşıdığından geçici tedbir alınmasına karar verildi.

Bu kapsamda, Trendyol'un, algoritma ve kodlama aracılığıyla yapılan müdahaleler de dahil, kendi ürünlerini kayırmaya, satıcılar arasında ayrımcılık yapmaya ve pazaryeri faaliyetlerinden elde ettiği verileri kendi markaları lehine paylaşımına ve kullanımına yönelik tüm davranışlardan kaçınması ve bu kararların denetlenebilirliğini teminen gerekli her türlü teknik, idari ve organizasyonel tedbirleri alması gerektiğine karar verildi.

YORUMLAR 3
 • Uğur 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben pazaryerlerinden çekildim. Bu sadece işin tespit edilen tarafı bence...
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Yani....sonuc....yaptigi yanına kar kaldı yani...millette üç kuruş gelirimi arttırayım diye gece gündüz uğraşsın bu kan emici simsar komisyoncular aldıkları komisyonla yetinmeyip insanların emeklerini çalsın...
  Cevapla
 • irfanettin 2 yıl önce Şikayet Et
  yapar niye yapmasın. nesatılır sitesine girince trendyol un ne kazandığını saniye saniye görün. Hepsiburada nın 10 katı ile koşuyor. birde AVM ler kapanıyor diye ağlayanlar yokmu! biraz göüzünü açında etrafa bakın. yağmur yağmıyorsa komşu yellendiği için değil. çağın gerisinde kaldınız.
  Cevapla