İBB'den adrese teslim 2 milyar TL için dünya devine ambargo

İstanbul'da son aylarda sürekli olarak yanan ve arızalanan otobüslerin arkasından 2 milyar TL'lik bir skandal çıktı. Otobüslerin bakım-onarım ihalesine Mercedes'in de girdiği ancak İBB yönetimi tarafından yetersiz görülerek ihalenin adrese teslim olarak başka firmaya verildiği ortaya çıktı.

GİRİŞ 28.09.2021 11:40 GÜNCELLEME 28.09.2021 11:45
Bu Habere 173 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İETT otobüslerinde yangınların ve arızaların sebebi belli olan bakım-onarım ihalesinde yaşanan kirli rant ilişkisine dair yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

2 yıl gibi kısa bir süre İstanbulluların en büyük çilesi haline dönüşen İETT otobüsleri yolsuzluğun kurbanı oldu. Bakım-Onarım ihalesi üzerinden yapılan 2 milyar TL'lik yolsuzluğun ortaya çıkması sonrası İBB yönetimi ve İmamoğlu'nun ısrarla sessizliğini koruması 'Sükut ikrardan gelir' dedirtti.


İstanbul'un İETT çilesi bitmiyor

-İBB'nin adeta adrese teslim düzenlediği ihaleleri yaklaşık maliyetin 3-5 bin TL üzerinde teklif vererek sadece tek bir firma aldı.

- Bu firma CHP vekil Özgür Karabatak'ın mali müşavir olduğu firma ve konuda hiç bir tecrübesi yok.

İBB'den adrese teslim ihale

İÇERİDEN BİLGİ SIZDIRILDI İDDİASI

-İhalelerin yaklaşık maliyetleri kapalı bir zarfta gizli tutuluyor ve teknik şartname sonrası firmalar teklifi veriyor. Adrese teslim ihaleyi alan firmanın yaklaşık maliyeti adeta nokta atışı bilerek ihaleyi alması içeriden bilgi sızdırıldığına işaret ediyor.
 

- Garaj işletilmesi diye ihalenin içine personel, akaryakıt ve bakım onarım işlerinin de konulmuş. Böylelikle garaj işletilmesi işin ihale içerisine eklenerek diğer kurumsal firmaların ihaleye katılımı engellenmiş ve ihale şartlarındaki diğer tüm kalemler yüklenicinin inisiyatifine bırakılmış...İETT bakım-onarım ihaleleri CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın mali müşavirliğini yaptığı firmaya verildi.


MERCEDES'E 'SEN BECEREMEZSİN' DEMİŞLER

- Kirli rant ilişkisinin en büyük kanıtlarından biri ise ihaleye girmek isteyen Mercedes'in engellenmesi. İBB, sırf ihaleyi adrese teslim etmek için bakım-onarım için ihale giren dünya devi Mercedes'e resmen ambargo uygulamış.

-İhale girmek isteyen Mercedes, 'Sen bu işleri beceremezsin, yetersizsin, bu ihaleye giremezsin denilerek geri çevrilmiş. Belirtmekte fayda var ki İstanbul'da kullanılan çoğu İETT otobüsü ve Metrobüs Mercedes marka.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 173
 • halıl 3 hafta önce Şikayet Et
  hesap sorulsun..memleketı soyuyorlar..nerde devletımız..bunu halk bılmıyor anlatınız..Tvlerde açıklayın..haın bunlar haın..
  Cevapla
 • Hakan 3 hafta önce Şikayet Et
  İstanbullu bunu kendisi istedi. Ağlamak için çok geç ....
  Cevapla
 • trikotaj mülayim 3 hafta önce Şikayet Et
  herşey cok guzel oluyor işte...
  Cevapla
 • Fatih 3 hafta önce Şikayet Et
  Mercedes den başka araç iş görmez . İETT aldığı akıa otobüslerin hpsi 2 seneye çöp olacak.
  Cevapla
 • ali 3 hafta önce Şikayet Et
  İmamoğlu yapmaz...! Seçimde borca girmiştir. Onlara borcunu ödemek için olur böyle şeyler. Normal bişey aramayın imamoğlundan. Velhasıl çivi çakmadan geçen 5 yıl.
  Cevapla
 • SADULLAH 3 hafta önce Şikayet Et
  Keşke çivi çakmasa ile kalsa ya bide çakılanları sökmesinde buna dua etsin dursun şimdi bu sözde ders vericiler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle