Ve korkulan oldu! Dünya ekonomisi tedirgin: Borç krizi bir şirkete daha sıçradı

Borç krizi yaşayan gayrimenkul şirketi Evergrande'nin ardından, Sunac da likidite sorunu nedeniyle yerel yöneticilerden finansal yardım istedi.

Ve korkulan oldu! Dünya ekonomisi tedirgin: Borç krizi bir şirkete daha sıçradı
Ve korkulan oldu! Dünya ekonomisi tedirgin: Borç krizi bir şirkete daha sıçradı
GİRİŞ 27.09.2021 10:06 GÜNCELLEME 27.09.2021 10:06
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Evergrande’nin ardından Sunac da Çin gayrimenkul sektöründe likidite sorunu yaşayan şirketler arasında yerini alırken ülkedeki konut sektöründe yaşanan yavaşlama daha da derinleşiyor.

Hong Kong Borsasında işlem gören Sunac, konut satışlarındaki yavaşlama sonrasında Shaoixing’deki yerel yöneticilerden finansal konularda şirkete yardımcı olunmasını istedi. Konut piyasası neredeyse durma noktasına gelmiş bir haldeyken şirket yöneticileri yerel yönetime yazdığı bir mektupta “Büyük bir baskıyla karşı karşıyayız” dedi.

Sunac’ın yardım talebi ülkede borç içerisinde bulunan inşaat sektörünün likidite sıkıntısından ne derece etkilendiğini gözler önüne seriyor. Citigroup analistleri ise yayımladıkları bir raporda Evergrande krizinin sonu ne olursa olsun Çin’deki konut fiyatlarının ciddi derecede düşme riski bulunduğuna işaret ediyor.

Sunac’ın dolar cinsin tahvilleri cuma günü ciddi bir düşüş kaydedereken yüzde 5,95 faizli 2024 vadeli tahvili rekor düşük seviyeye geriledi. Sunac, Bloomberg’in Çinli dolar cinsi tahvil endeksindeki en büyük üçüncü şşirket konumunda yer alıyor.

Sunac’ın hisseleri bu ay yüzde 50 civarında değer kaybı yaşarken konut piyasasında yaşanana yavaşlama finansal durumları Evergrande’den daha iyi olan şirketleri bile kötü bir şekilde etkiliyor

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Fehmi 2 hafta önce Şikayet Et
  Bence bu tip insanları hukuk şimartiyor. Caydırıcı cezalar verilmiyor. Tahliye için mazeret araştırması yapılıyor. Devletin bekası için karar vermek lazım diyorum.
  Cevapla
 • Dervaz 2 hafta önce Şikayet Et
  Çin bir balon ve patlamaya başladı
  Cevapla
 • Emin 2 hafta önce Şikayet Et
  Mulkiyetsiz topluma geçiş için hazırlık. Madem fiyatlar yüksek alım gücü az şöyle yapalım kiralık konutlar inşa edelim devlete kira borcu ödeyin şahıslara değil diyebilirler
  Cevapla
 • İsmail. K 2 hafta önce Şikayet Et
  Vali ve kaymakamlar öncülügünde devlet arazilerine toki gibi ucuz konut yapılır düşüge satılırsa herkes ev sahibi olur
  Cevapla
 • Oze 2 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyedeku Konutlarin Haberi Varmi ? Tam Aksine Dahada Zamlanir Türkiyede Bu Haberden Umutlanıp Ucuzlayip Ev Aliriz Diye. Bekleyen Vatandaşa Üzülüyorum. Coronada Araba Üretimi Aksadı 1998 Model Tofaş Şahin Olmuş 60 Bin TL. Evlerin Değeri Zaten Düşünemiyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle