Pahalılığa KDV önerisi: Yüzde 1'e alıp 8'e satmayalım

Ankara Perakendeciler Derneği Başkanı Ramazan Gülhan, yüzde 1 KDV ile alınan ürünlerin yüzde 8 KDV ile satılmamasını önerdi.

Pahalılığa KDV önerisi: Yüzde 1'e alıp 8'e satmayalım
Pahalılığa KDV önerisi: Yüzde 1'e alıp 8'e satmayalım
GİRİŞ 27.09.2021 07:03 GÜNCELLEME 27.09.2021 07:04
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Beş tane zincir market, bütün ürünü toparlıyor. Bu beş tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar altüst oluyor" açıklamasının ardından, Ticaret Bakanlığı söz konusu marketlere ilişkin soruşturma başlatırken, yerel zincir marketlerden de Erdoğan’ın sözlerine destek geldi.

Yerel zincir marketlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonuna bağlı Ankara Perakendeciler Derneği (Ankara PERDER) Başkanı Ramazan Gülhan, söz konusu beş zincir marketin Türkiye genelinde toplam 32 bine yakın mağazası bulunduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, beş marketin pazarı çok ciddi ölçüde domine ettiğine ilişkin görüşlerine biz de Ankara PERDER olarak katılıyoruz. Türkiye perakende pazarının yüzde 53’ünü bu beş market yönetiyor. Pazarın yüzde 47’si de yerel marketler, bakkallar" dedi.

TÜM ÜRETİMİ KAPATIYORLAR

Söz konusu zincir marketlerin sektörde sorunlara neden olduğuna da dikkat çeken Gülhan, "Bu marketler, bütün tedarikçileri ve üretici firmaları avucunun içine alarak hem fason üretim yaptırıyorlar hem de tüketiciyi yanıltmak amacıyla farklı uygulamalara başvuruyorlar" diye konuştu. Yerel marketlerin ürün bulmakta zorlandığını savunan Gülhan "O marketler ekonomik olarak güçlü oldukları için bir fabrikanın tüm yıllık üretimini kapatıyor. O fabrika da yerel markete ürün vereceği zaman ya veremiyor ya da belli bir fiyatın üzerinde veriyor. Dolayısıyla yerel marketler, ürün bulmakta çok ciddi ölçüde zorlanıyor" ifadelerini kullandı.

KDV’YLE PİYASA RAHATLAR

Önümüzdeki dönemde yasalaşması beklenen ve zincir marketlerin kuruluş ve işleyiş esaslarını belirleyen Perakende Yasasına ilişkin beklentilerini de anlatan Gülhan, "Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak yerel, zincir ve ulusal marketlerin pazar günü kapalı olmasını istiyoruz. Bunu, sektördeki insanların dinlenmesi için ve küçük esnafın o gün pazardan pay alması için istiyoruz" dedi. 

Yüzde 1 KDV ile alınan ürünlerin yüzde 8 KDV ile satıldığını anlatan Gülhan, "Sebze ve meyveler, kırmızı ve beyaz etler, baklagiller, zeytin ve zeytinyağı çeşitleri yüzde 1 KDV’yle alınıyor. Yüzde 1 KDV’yle alıyoruz, mağazamıza getirip üzerine kârdan sonra yüzde 7 KDV koyuyoruz. Yüzde 1 KDV ile gelen, yüzde 1 KDV ile satılmalı. Böyle satarsak, bu tür ürünleri yüzde 8 daha ucuza satma şansı yakalayacağız. Bu da piyasaları çok ciddi şekilde rahatlatacaktır" tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Doğrucu Davut 2 hafta önce Şikayet Et
  Hallerden sonra bir değişiklik oluyor. Bunun neden kaynaklandığını bizler de bilmiyoruz şeklinde konuştu. Karaman da 1. kalite elma bahçe de 1,50-TL alıcı bulamazken 3-Km uzakta bulunan bir zincir marketin tezgahındaki elma ise kilosu 4.95 liradan satılıyor. NEDEN Dünyanın en Müslüman ülkesinde yaşadığımız için Dininde kitabın da Dolar ve Avro olduğu bir Ülkede yaşıyoruz da ondan. Adam 3, 4 kere Hacca gitmiş Gittiği Ümrenin haddi hesabı yok Allah Bana Günah yazmasın diye Bankadaki vadeli hesabını Hanımı'nın üzerine adına açan toprağında Binlerce Evliyanın yattığı garip Müslüman diyarı.
  Cevapla
 • Anlayana 2 hafta önce Şikayet Et
  Hükümetimiz fiyatları en az yüzde 50 geri getirecektir.3 ay içerisinde.
  Cevapla
 • Çakır 2 hafta önce Şikayet Et
  Hükümet elektrik ve doğalgaz köprü ve akaryakıt dolarevro fiyatlarını geri çekmedik e hiç birşey ucuzlamaz
  Cevapla
 • Naim 2 hafta önce Şikayet Et
  Kdv geçici çözüm.Ancak Topraktan Çıkan ve poşetlenen ve satışa sunulan Ürünler skı bir denetleme ile takip edilip Caydırıcı Cezalar verilmeli yoksa Trafik cezası gibi basit cezalarda bunlar yaptıklarına pişmaan olmazlar cezayı vatandaşa ödetirler.Ayrıca gramaj oyunu çok büyük bir yanıltma Şahsen ben Çoğunun gramına bakıyorum okuyamıyorum Çünkü gramı gösteren yazıları ancak mercek ile okuyabilirsin mercekde cebimizde bulundurmuyoruz.Kısaca Caydırıcı Ceza ve Tepeden aşağı Sıkı denetim ve Çıkarılacak Kanun ile düzelebilir.
  Cevapla
 • Seref yılmaz 2 hafta önce Şikayet Et
  gıda da fiyat terörü yapanların kazançları kendilerine bela olarak dönsün ekmek bulamasınlar
  Cevapla
 • Halis 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu beş zincir market belirli sayılara inene kadar devlet kapatmalı Türkiye de gıda ve temizlik piyasalarını bu marketler belirliyor hiç bir özel kurum Türkiye devletinden kendini güçlü görmemeli ozaman piyasa fiyatları düzelir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle