Fahiş fiyatlar için öneri: Pazar tezgahına da karekod gelsin

Market ve toptancılarda fahiş fiyat denetimleri sürerken, kontrolsüz tırmanışa halcilerden öneri geldi.

Fahiş fiyatlar için öneri: Pazar tezgahına da karekod gelsin
Fahiş fiyatlar için öneri: Pazar tezgahına da karekod gelsin
GİRİŞ 25.09.2021 14:26 GÜNCELLEME 25.09.2021 14:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kovid-19’la başlayan gıda fiyatlarındaki tırmanış gündemden düşmüyor. Son bir ayda tarlada 1,42 kuruşa satılan patates halde 2, markette 4 liraya, üreticide 93 kuruş olan kuru soğan halde 1.8, markette 2,5 satılıyor. Tarlada 2 liradan yola çıkan domates yaş sebze ve meyve hallerinde 3 liraya, markette 5,5-6 liradan raftaki yerini alıyor. Bu tedarik zincirinde, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar domateste yüzde 175, kuru soğanda yüzde 168, patateste yüzde 185 fiyat artışına ortaya çıkartıyor. Halde en düşük fiyatlar incelendiğinde son dört ayda armutun 3 liradan 5 liraya, kırmızı biberin 8 liradan 9 liraya, dolma biberin 5 liradan 8 liraya, çarlistonun 3 liradan 6 liraya, domatesin 3 liradan 4 liraya, fasülyenin 5 liradan 8 liraya, ıspanağın 1 liradan 4 liraya, göbek salatanın 2 liradan 6 liraya çıktığı görüldü.

FİYAT HAREKETİ İZLENSİN

Tüketici şikayetleri üzerine Ticaret Bakanlığı, tüm yurtta fiyat denetimlerini artırırken, halcilerden de fiyat tırmanışına karşı öneri geldi.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bazı büyük marketlerde sebze ve meyvede uygulanan karekod sisteminin küçük marketlere, hatta pazarlara da getirilmesini önerdi.

Tavşan, şöyle devam etti: “Mal hareketi üretimden tüketime izlenmeli. Karekod olayı var mesela. Vatandaş akıllı cep telefonundan ürün kimden kaça alınmış, kaça gelmiş görülecek. Arada uçuk bir karla satış varsa görülecek. Etiketin olduğu her yerde karekod olacak. Büyük marketler, küçük marketler, belki sonra pazarlarda uygulanacak. Tarım ve Ticaret Bakanlığı da sadece bu fiyat hareketini takip edecek 3-4 kişilik bir birim kurarak, bu tedarik zincirini takip edebilir. Fahiş fiyat varsa gerekli müeyyide uygulanır.”

TARIMDA PLAN YAPALIM ÜRETİCİYİ TEŞVİK EDELİM

Fiyatların iki nedenden arttığına işaret eden Yüksel Tavşan, bunları arz eksikliği ve suni artışlar olarak sıraladı. Kuru soğanın düşük gittiğini, üretinin karşılığını alamaz duruma geldiğine vurgu yapan Tavşan, üreticinin zarar ettiği üründen kaçındığının altını çizdi. Tarımda planlama ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Tavşan, şöyle devam etti: “Halkın temel ihtiyaç maddeleri neler? Kuru soğan, patates, domates ve limon. Yanına başka ürünlerde ekleyip bir planlama yapalım. Ortalama 10 kalem üründe tüketinin ihtiyacı nedir? Kar ve sigorta garantisi vererek bu ürünlerin çıkmasını sağlayalım. Üreticiyi koruyup kollayalım, teşvik edelim. Devlet de garanti vermeli. Bu olmadan yarın gene aynı şeyleri konuşacağız.”

ÜRETİMDEN TÜKETİME TAKİP

Fiyatlar konusunda fırsatçılık yapanlar da olabileceğini, ancak her türlü yetkinin de bulunduğuna işaret eden Tavşan, “Fiyat hareketleri takip edilsin. Halleri de dahil edelim. Varsa noksan bir şey yapalım. Araya giren bir şey varsa kaldıralım. Haksız bir eleştiri yapmayalım ama tespit edelim” çağrısı yaptı. Tavşan, ayrıca zincir marketlerin küçük yerlere girmesinin küçükleri, pazar yerlerini ve halleri ezdiğini söyledi.

KAYNAK: YENİŞAFAK
ETİKETLER
Market fiyatları
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ccey 4 hafta önce Şikayet Et
  Herşeyden önce Tarım bakanlığı bir önceki yılın üretim hacmine göre üreticiyi ekim yapmadan önce bilgilendirmeli stok miktarına göre ihtiyaç ürün listesi belirlemeli destekler ona göre yapılmalı, hem aşırı stok önüne geçilmiş olacak hemde üretici stok fazlası üretim yapmamış olacak fiyatlar istikrarlı olacaktır, bir yıl patetese bir yıl soğana yüklenen üretici bir yıl kar ederken sonraki yıl ettiği kardan fazla zarar ediyor, bilinçli bir üretim sistemine geçilmeli, sonrası piyasadaki gramaj sahtekarlıkları fiyat istikrarı düzene girecektir toplum olarak bilnçlendiğinde zaten hükümete gerek kalmadan halk tepkisiyle fiyatların önüne geçilecektir..
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 3 hafta önce Şikayet Et
  Tarım bakanlığı 2yıl önce ditap diye bi uygulama geliştirdi sözde ürünlerimizi aracısız satacaktır .bugün tekrar girip satış ilanı vereyim dedim girilmiyor bi turlu.bunların hiç birinden bi cacık olmaz
  Cevapla
 • haklı 4 hafta önce Şikayet Et
  ilaçtaki gibi karekodla izleyin ürünleri
  Cevapla
 • halk 4 hafta önce Şikayet Et
  bence pazarcilarin yarisi yalan søyliyor bazilari direk aip satiyor hal su bu yalan onu gec pazarcilik yapiyorsan tarla da daha ucuz ise git direk al sat yazin o imkan var sogan patates bir asagi bir yukari fazla fark etmez kimse gunde bir kilo yemez tek basina ustelik chp ne dedi biz kazandigimiz zaman fiat inecek halk zengin olacak bahar gelecek dedi yani sikayet yeri chp burda
  Cevapla