Son dakika haberi: Zincir marketlere fahiş fiyat denetlemesi

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre beş büyük zincir market için fahiş fiyat denetlemesi yapmak üzere müfettiş görevlendirildi.

Son dakika haberi: Zincir marketlere fahiş fiyat denetlemesi
Son dakika haberi: Zincir marketlere fahiş fiyat denetlemesi
GİRİŞ 25.09.2021 11:30 GÜNCELLEME 25.09.2021 11:30
Bu Habere 200 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un talimatlarıyla Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir" denildi.

81 İLDE DENETİM SÜRÜYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı.

"HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAKTA KARARLIYIZ"

81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un talimatlarıyla Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir. Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız."

"5 ZİNCİR MARKET PİYASAYI ALT ÜST EDİYOR"

Birleşmiş Milletler (BM) 76'ncı Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere bulunduğu ABD'nin New York kentindeki Türkevi'nde değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fahiş fiyatla mücadeleyle ilgili soruya, "5 zincir market var. Bunlar bütün ürünü toparlıyor. Bu 5 zincir marketin topladığı ürünle piyasalar altüst oluyor. Zincir marketlerin sınırsız uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığı gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, bunlara gerekli operasyonları yapacaktır. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır." yanıtını vermişti.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 200
 • cem 3 hafta önce Şikayet Et
  serbest ekonomi kanunu olduğu sürece bir şey olmaz...
  Cevapla
 • BAŞIMIZIN BELASI 4 hafta önce Şikayet Et
  Çok ilginçtir ki hükumet planlarını ve projelerini %3 CARİ AÇIK verecek şekilde yapıyor. Yani ülkemiz bilinçli bir şekilde borçlanıyor. ÖRNEK: 200 milyar Dolar ihracat yaparak rekor kırıyoruz ama 206 milyar Dolar ithalat yaparak 6 milyar dolar borçlanıyoruz. Bu durumda TL’miz Dolar karşısında %3 değer kaybediyor. Bu borcu ödemek için 6 milyar Dolar borç alıyoruz. Bunun için de ayrıca FAİZ ödemek zorundayız. Bir de devletin kendi içinde gelir gider dengesini sağlayamayıp CARİ AÇIK verince TL para basmak zorunda kalıyor, bu da TL’ye ekstra değer kaybettiriyor. İç ve dış CARİ AÇIKLARA ek olarak bankacılık sisteminin FAİZ yükünü de eklerseniz, bu gün içinde bulunduğumuz durum ortaya çıkar.
  Cevapla
 • Ahmet 4 hafta önce Şikayet Et
  Şu an gündemde olan sadece gıda enflasyonu. Diğer ihtiyaçlardaki enflasyonu kimse gündeme getirmiyor ne hikmetse.
  Cevapla
 • Cin Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  Devletin bu işi çözeceği yok kira Gıda veya diğer fiyatlar arttıkca devletün aldığı vergi oranı artıyor zaten kasa boş Boşuna fiyatlar düşecek diye heveslenmeyin İyi polis kötü polis var
  Cevapla
 • Acil Çözüm 4 hafta önce Şikayet Et
  Devlet kalıcı çözümler için ne yapacaksa yapsın ama acil çözüm için hem üreticiler hem aracılar ve pazarlamacılar için sebze, meyve, gıda ve temel tüketim ürünlerine tavan fiyat sınırı getirsin. Bunu acil olarak yapsın. Sonra kalıcı çözümler için uğraşıp dursun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle