Son rötuşlar yapıldı! Bu işi yapanlar yüzde 15 vergi ödeyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir yıla yakın süreden beri üzerinde çalıştığı Vergi Reformu Paketi’yle ilgili son rötuşlar yapıldı. Paketin önümüzdeki hafta TBMM’ye gönderilmesi ve ilk yasalaştırılacak düzenleme olması planlanıyor.

Son rötuşlar yapıldı! Bu işi yapanlar yüzde 15 vergi ödeyecek
Son rötuşlar yapıldı! Bu işi yapanlar yüzde 15 vergi ödeyecek
GİRİŞ 25.09.2021 13:09 GÜNCELLEME 25.09.2021 13:12
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Kamuoyuna daha çok Dijital Vergi Dairesi’ne ilişkin yeni yapılanma açısından yansıyan pakette ilginç düzenlemeler bulunuyor. Pakete ilişkin son toplantı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda düzenlendi. Paketin önümüzdeki hafta TBMM’ye gönderilmesi ve ilk yasalaştırılacak düzenleme olması planlanıyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre teklifte yer alan bazı önemli ayrıntılar şunlar:

SOSYAL MEDYADAN GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLECEK?

1- YouTuber’lar başta olmak üzere sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek.

2- Daha önce yapılan düzenlemeyle yayınlanan reklamlar nedeniyle vergi mükellefi haline gelen bu kişiler ayrıca vergilendirilecek.

3- Defter tutma zorunluluğu kaldırılacak.

4- Bu platformlarda ders verenler, Yemek programı yapanların belli bir izleyici sayısına ulaşanları izlenecek.


5- Google veya Youtube tarafından ödeme yapılanlardan, bu ödeminin vergisi alınacak. Bu yolla Google gibi platformlardan 3 milyar lira gelir elde edenler olduğu belirtiliyor.

DİJİTAL VERGİ DAİRESİ NASIL ÇALIŞACAK

Vergi reform paketinin en önemli ayağını Türkiye Dijital Vergi Dairesi oluşturuyor. Bazı bölümleri kamuoyuna yansıyan sistemin ayrıntıları netleşti.

Sistem şöyle:

Elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek mükellef grupları kademeli olarak artırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen ‘Türkiye Dijital Vergi Dairesi’ uygulaması hayata geçirilecek.

Teknolojik yeniliklerden yararlanmaya devam edilecek, ‘Dijital Vergi Asistanı’ sistemi oluşturulacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak.

Elektronik defterler dijital vergi dairesinde yer alacağı için, denetim ve incelemeler de dijital ortamda yapılacak. Maliye Bakanlığı dijital vergi dairesinin yazılımlarını hizmet alımı yaptırabilecek.

Mükellef mahremiyeti için, bu tip yazılımları bakanlık adına kuran şirket çalışanları da devlet memurlarının taşıdığı sorumluluğu taşıyacak.

Mükellef ve mükellef ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin açıklanması veya kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

KARAVANLARA DA DÜZENLEME GELİYOR

Karavan turizminin geliştirilmesine dönük düzenlemeler pakette yer alacak. Pandemi döneminde kullanımında artış olan karavanlara yönelik vergilerde de düzenlemeye gidiliyor. Karavan turizmi gelirlerinin artması amacıyla kanunda değişiklik yapılacak. Karavana dönüştürülen araçlardan alınan vergiler düşürülecek. Karavana dönüştürülen araçlar Türkiye’de üretiliyorsa, vergisi ithal araçlara oranla düşük tutulacak.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Kağıt üzerinde olan ile fiiliyatta olan farklı. Vergi kaçıran bunu da profesyonelce yapan o kadar çok şahıs ve şirket var ki. Oysa dürüst vatandaş arabasının deposunu doldurduğunda yarı yakıt kadarını devletine vergi olarak veriyor. Memurun maaşından kaynakta kesiliyor. Alışveriş iletişim ötv Kdv gibi bir sürü unsurdan vergimizi veriyoruz. Kömür doğalgaz elektrik ve akaryakıt gibi unsurlardaki vergi oranı daha makul oranlara çekilip aradaki açık bankaya yatırılan ile elden verilen vergiye konu olmayan paralara yansıtılacak vergiler ile kapanır. Örn. Özel okullar. 600 öğrenci kağıt üstünde çok daha fazlası gerçekte!
  Cevapla
 • Haber 4 hafta önce Şikayet Et
  Kesinlikle alınmalıdır, geç bile kalınmış tır.
  Cevapla
 • yasin 4 hafta önce Şikayet Et
  Eyt
  Cevapla
 • Vay bee 4 hafta önce Şikayet Et
  Yolsuzluk Hırsızlık Kara para önlemek için Nerden Nasıl Mal varlığını Edinmiş ve Türkiye’de Siyasetçiler dahil Herkesin Gelir Mal varlığını Mülk para Olanların Kaynağını İspatlanması Ve Kayıt tutulması Şarttır ...
  Cevapla
 • Yalan yok 4 hafta önce Şikayet Et
  Neyin Nerden geldiği Belirsiz Mal Mülk Para Gelir Kaynakların İspatlanması Ve Kayıt Tutulması ve Hatta Siyasetçiler dahil Herkesin Denetlenmesi Şarttır ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle