Çin'den kripto para açıklaması

Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı artırarak, kripto para ile yapılan tüm işlemleri “yasa dışı” ilan etti.

GİRİŞ 24.09.2021 13:42 GÜNCELLEME 25.09.2021 10:16
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Çin Merkez Bankası ve Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu 10 kamu kurumu tarafından yapılan ortak açıklamada, kripto paralar konusunda vatandaşları risklerden korumak için “sert” olunacağı vurgulandı.

Açıklamada, kripto paralarla ilgili “spekülasyonların” ortadan kaldırılması için kamu kurumlarının yakın çalışacağına yer verilerek, ülkede kripto parayla yasadışı fonlama ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerinin durdurulması gerektiği vurgulandı.

Çin Merkez Bankası internet sitesinde ise Pekin yönetiminin “vatandaşların varlıklarını korumak, ekonomik, finansal ve sosyal düzeni sürdürmek için sanal para spekülasyonunu, ilgili finansal faaliyetleri ve uygunsuz davranışları kararlılıkla azaltacağız.” ifadesine yer verildi.

Çin Merkez Bankası, kripto paraların resmi para birimi olmadığı ve geleneksel para birimleri gibi dolaşımda olmaması gerektiğine vurgu yaparak, söz konusu para faaliyetlerine karşı sert adımlar atılacağını bildirdi.

Yurt dışındaki kripto para borsalarının Çin’de hizmet verememeleri için bu borsalara ülke içinden erişimin engelleneceğini belirten Merkez Bankası, finansal kuruluşlar ile ödeme ve internet şirketlerinin kripto para ticaretini kolaylaştırmasının da yasaklanacağını bildirdi.

Pekin Yönetimi, Çin vatandaşlarını finansal riskten korumak için mayıs ayında kripto para madenciliği ve işlemlerini kısıtlamaya yönelik kararlar almıştı. Dünyada bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısını gerçekleştiren Çin'deki madenciler, hükümetin kısıtlamalarının ardından faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya başlamıştı.

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Çin kamu kurumları tarafından yapılan açıklamalar sonrası yaklaşık yüzde 8 değer kaybederek, 41 bin dolara geriledi.

ETİKETLER
ekonomi haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • O nasıl iş 3 hafta önce Şikayet Et
  Gate çin uyruklu büyük bir kripto para borsası ve cin yönetiminde olan en az 200 adet kripto para var. Kısacası sadece bilinçli insanların bilinçli şekilde neyin ne olduğunu bilerek girebilmesi gereken bir yatırım aracı. Çin de bunu istiyor.
  Cevapla
 • udefa 3 hafta önce Şikayet Et
  sonu 3.dünya savaşı
  Cevapla
 • Kadirmrc 3 hafta önce Şikayet Et
  Çin bol bol alıyor, açıklama yapıyor düşünce alıyor, uyanıklar paralarına para katıyorlar...
  Cevapla
 • TurcoBEY 3 hafta önce Şikayet Et
  Yalnız çok karmaşık bir durum var. Bir tarafta küreselcilerin yönettiği Çin diğer tarafta küreselciler sitemi kripto... Danışıklı dövüş mü? Piyasayı çökerme mi?!
  Cevapla
 • tct 3 hafta önce Şikayet Et
  kumarcılar isyanlarda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle