Yunanistan'ın yeni derdi: Türkiye'de 17 tane fabrika var bizde hiç yok

Yunanistan'da otomobil fabrikasının olmamasını eleştiren Yunan basını, Türkiye'nin 17 fabrikayla ticari araçlarda lider olduğunu yazdı.

GİRİŞ 24.09.2021 09:46 GÜNCELLEME 24.09.2021 10:27
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Yunanistan'da Avrupa'daki otomobil fabrika sayıları gündeme taşındı. Ülke basınında "Avrupa'da 290 fabrika var, Yunanistan'da yok" başlığı atıldı.

"AVRUPA'DA 290 FABRİKA VAR, YUNANİSTAN'DA YOK"

Fabrika sayılarına ilişkin bilgileri Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA) verilerine dayandıran Yunan basını "Avrupa'da son yıllarda arabalara olan talep sürekli artıyor ve bu nedenle şirketler giderek daha fazla fabrika açıyor. ACEA'nın verileri bazı ülkelerin daha fazla yatırım çektiğini açıkça gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Haberde, "Şu anda Avrupa'da 290 otomobil fabrikası varken Yunanistan'da yok. Rakamlara daha detaylı baktığımızda, 290 fabrikanın 185'i Avrupa Birliği'nin 17 ülkesinde bulunduğunu görüyoruz" denildi.

TÜRKİYE 17 FABRİKAYA SAHİP VE TİCARİ ARAÇLARDA LİDER

Listenin ilk sırasında 41 fabrikayla Almanya'nın olduğuna dikkat çekildi;

"Onu Fransa (30), İtalya (22) ve Polonya (16) izliyor. AB dışında 34 fabrikayla Rusya, onu Birleşik Krallık (30) izlemektedir. AB dışında üçüncü sırada Türkiye, 17 fabrikaya sahip. Komşu aslında tüm kategorilerdeki ticari araçlarda lider"

Haberde ayrıca tüm Avrupa otomobil fabrikalarının bir listesi yer aldı.

KAYNAK: STAR.COM.TR
ETİKETLER
üretim
YAZDIR
YORUMLAR 79
 • Kemal 4 hafta önce Şikayet Et
  Nazar etme ne olur çalış seninde olur
  Cevapla
 • ,Gör ciko 1 ay önce Şikayet Et
  Ucuz işçi lojistik konum. 100 milyon nüfus bunları sağlarsanız sizde acabilirsiniz.ic pazarı olmayan ülkeye kimse fabrika kurmaz ayrıca turkiyenin kendi ozel.otomobili olmamasının nedeni üç kuruş menfaat icin yabancı otomobil üreten yerli girisimcilerdir işin kolayına kaçmak buna denir.anadolu yaşayabilseydik şimdi dunya markası olabilirdi.ayni durum nasıl tersanecilikte ve havacılıkta askeri arac üretiminde çözüldüyse allahın izniyle otomobillerde çözülecektir.bu konuda turk sanayisi çok güçlü halde
  Cevapla
 • Net 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan’da kendini nimetten sanıyor ya ben ona şaşıyorum
  Cevapla
 • TÜRKİYE SEVDALISI 1 ay önce Şikayet Et
  Ne mutlu fabrika demek istihdam demek güç demek bilgi beceri demek bunda emeği olanlara teşekkür etmek gerek teşekkür ederim bazıları iki kesim var ikiside bu ülkeye zarar diyor yanini olduğu belli değil ama boş konuşmalar yapıyor yalap şalap aslında yunanistana yandaşlık yapıyor bilmiyorki Yunanistan battı borç gırtlağını geçti iflah olmaz işgal edildi Yunanistan ekonomik olarak bilmez bunu boş konulan zatlar kıskanın çatlayın yok olun
  Cevapla
 • thyÇalışanı 1 ay önce Şikayet Et
  1 paket kahve alabilmek için kenyalı arkadaşım 10 gün çalışıyor aynı hesap işte sorsan ugandada kahve fabrikası yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle