Fahiş fiyata 'Hal Yasası' önlemi: Marketlere kısıtlama geliyor

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, yeni hal yasasıyla ilgili konuştu. Buna göre, her ürün önce hale girecek, zincir marketler doğrudan tarladan ürün alamayacak. Fahiş fiyat artışları da dijital künye ile takip edilecek

GİRİŞ 23.09.2021 15:15 GÜNCELLEME 23.09.2021 16:31
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, yeni hal yasasında yer alacak önlemleri TRT Haber'e açıkladı.

Zincir marketlerin tarladan ürün almasının önüne geçilecek. Bütün ürünler halde kayıt altına alındıktan sonra piyasaya sürülecek.

Kılıç, "Öncelikle bu market zincirlerinin üretici boyutunu da eline geçirmelerinin önüne geçmemiz lazım." dedi.

DİJİTAL KÜNYE UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLECEK

Hal yasasıyla takip sürecinin sağlıklı yürütülebilmesi için dijital künye uygulaması hayata geçirilecek.

Yeni hal yasası ile her ürünün bir dijital künyesi olacak. Künyeye üründeki fiyat artışları tek tek kaydedilecek. Böylece fahiş fiyatın hangi aşamalarda meydana geldiği ortaya çıkacak. Buna göre yeni cezalar belirlenecek.

"Bütün ürünlerin hale geldiği, orada fiyatlandığı ve bütün süreci takip edebileceğimiz bir sistem çalışılması lazım. Yoksa bu aşamaları takip edemediğimiz zaman fiyatların nerelerde anormalleştiği, nerelerde haksız kazançlar ilave edildiğini de anlamamız mümkün değil."

Uygulama ile üretim planlaması da kolaylaşacak.

"Bir de üretim planlaması yapmamıza imkan verecek. Hangi ürünü ne kadar ürettik, ne kadar tükettik bunu bilemezsek ürün planlaması da yapamıyoruz. Hani bazı yıllarda patates fiyatı yükselir, bazı yıllar düşer. Bunu da bu şekilde önlemiş olacağız."

FAHİŞ FİYATA KARŞI ALTI MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, marketlerin fahiş fiyat uygulamasıyla ilgili açıklamasının ardından zincir marketler üzerinden fiyatların nasıl arttığına ve çözüm yollarına ilişkin detaylı bir rapor hazırlayan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya, altı maddelik çözüm önerisi sundu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, sosyal medya hesabından da duyurduğu açıklamasında, fahiş fiyatlar konusunda zincir marketleri işaret etti.

Özkaya, zincir marketler üzerinden fiyatların nasıl arttığına ve çözüm yollarına ilişkin detaylı bir rapor hazırlayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti Genel Merkezine sunduğunu belirtti.

Özkaya’nın, bu konudaki 6 maddelik önerisi ise şu şekilde:

“Nüfusu 5 binden (3-4 bin de olabilir) az olan yerlerde zincir market olmamalı.

Ulusal marketlerde, üst şube sayısı, toplam alan ve şube alanı sınırı olmalı.

Marketler tarım ve hayvancılık üretiminde bizzat olmamalı.

Marketler istediği her ürünü değil belirlenen ürünleri her zaman satmalı.

Ürünleri depolama sınırları belirlenmeli. Marketler fason üretim yaptıramamalı.

Ya başka şirketlerin ürününü satmalı ya da bizzat kendisi üretmeli.”

KAYNAK: TRT HABER
ETİKETLER
EKONOMİ hal kanunu
YAZDIR
YORUMLAR 55
 • murat 4 ay önce Şikayet Et
  son satıcıdaki denetim şu bu pansuman gaz alma asıl çözüm nakliye sgk vergi kira yükünü yani genel giderleri düşürmekle olur sadece bir kamyonun yıllık zorunlu 30-40 bin tl
  Cevapla
 • zafer gülten 4 ay önce Şikayet Et
  semt pazarının ucuz olması gerekirken aslında marketden pahalı,ürünü seçtirmiyorlar çünki,kaliteli ürünün içine kalitesizleride karıştırıyorlar,iyileri üste ön sıraya,kalitesizleri arkalara aralara sıkıştırıyor,müşteriye verirken yarısını kalitesizinden koyuyorlar.ama markete gittinmi fasulyeyi bile tek tek seçebiliyorsun.yani kalite bakımından market daha ucuz aslında pazardan,kaliteli mal alıyorsun çünki,çürük çarık değil.
  Cevapla
 • ihsan kastamonu 4 ay önce Şikayet Et
  kafana göre seçip tek taraflı ucuzluk olmaz kalanı çöpemi ben seçersem fiata bak mam pahalı deye şikayetçide olmam kalanı kim yiyecek tosunlarmı
  Cevapla
 • Hâlde çalışan 4 ay önce Şikayet Et
  Çok farkeder ya hale patatesin girişi 50 kuruş satış 3.5 tl acayip denetleniyo sanki
  Cevapla
 • ihsan kastamonu 4 ay önce Şikayet Et
  o 2020 üretimiydi çok üretici battı 2021 mahsülü tarlada 2-3 tl arası bende üretici yim önceki sene mahfolduk istemiyoruz iniş çıkış
  Cevapla
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  hal çıkış fişleri üzerinden fiyat takibi yapılsın
  Cevapla
 • ihsan kastamonu 4 ay önce Şikayet Et
  hale giren mala en az 2-3 aracı giriyor büyük şehirlere çks lı tarladan büyük üretici pazaları kurulmalı minimum vergi ozaman gör rekabeti tarla fiatına ek artı nakliye direk tüketiciye yoksa bu sarmal devam eder olan üretici ve tüketiciye olur
  Cevapla
 • Q44 4 ay önce Şikayet Et
  Büyük marketler olmas in fiyat 10 katına çıkar komisyoncuya yol gösteriyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle