Merkez Bankası neden faizi düşürdü! İşte sürpriz kararının nedeni

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını duyurdu. Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e çekti. Piyasalardaki beklentilerin üzerinde bir oranda faiz indiriminin nedeni ise merak edildi.

GİRİŞ 23.09.2021 14:17 GÜNCELLEME 23.09.2021 14:20
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası faiz kararını duyurdu. Piyasaların beklentisinin üzerinde bir indirim yaparak 100 baz puan faizi indirdi. Merkez Bankası PPK sonrası yaptığı yazılı açıklamada sürpriz faiz indiriminin nedenlerini açıkladı.

İşte Merkez Bankası'nın o açıklaması;

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Ferudun 3 hafta önce Şikayet Et
  Faiz hiç olmamali faiz bereketi yok eder
  Cevapla
 • İso 3 hafta önce Şikayet Et
  18 ne reis sana nededi sen 5 aydır ne yapıyorsun! 10 bile bu millete zulümdür.
  Cevapla
 • aziz 3 hafta önce Şikayet Et
  iso..senin benim gönlümden gecen olmuyor..bırak 18 i...(ki 9 a dayandı) 12-14 bandın alsalr..dolar 10..ve üstü..öyle senin benim dediğim gib olmuyor bu işler
  Cevapla
 • derf 3 hafta önce Şikayet Et
  dolar asatacaktır elit tabaka bir kaç gün sonra almaya karar verirler faiz yükselir dolar düşer
  Cevapla
 • Turan Üç Hilal 3 hafta önce Şikayet Et
  Maliyet düşerse üretim artar üretim artarsa fiyatlar düşer ve aynı zamanda ithalat düşer dolayısıyla cari açık düşer bizim ülke olarak her şeyi üretmekten başka caremiz yok üreteceğiz üreteceğiz ......
  Cevapla
 • böyle 3 hafta önce Şikayet Et
  aynen devam.
  Cevapla
 • Bahadır 3 hafta önce Şikayet Et
  Yakında maaşınla ailene bakamaz hale geleceksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle