Son dakika: Piyasaların merakla beklediği FED faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi: ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı. Fed, politika faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Son dakika: Piyasaların merakla beklediği FED faiz kararını açıkladı
Son dakika: Piyasaların merakla beklediği FED faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 22.09.2021 21:04 GÜNCELLEME 23.09.2021 00:39
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Son dakika: ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit bıraktı. Fed merakla beklenen varlık alımlarının azaltımına ilişkin olarak ise herhangi bir hamlede bulunmadı ve 120 milyar Dolar olarak devam etmesini kararlaştırdı.

Piyasaların merakla beklediği FED, faiz kararını açıkladı

Ancak yapılan açıklamada varlık alımlarında azaltımın yakın zamanda gerekli olabileceğine değinildi. 

Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle ekonominin toparlanmasının yavaşladığına dem vuran Fed, enflasyonun geçici faktörlerin etkisiyle yükseldiği belirtti.

FAİZ İÇİN BEKLENTİLER YÜKSELDİ

ABD Merkez Bankası(Fed) yetkililerinin bu yıl için faiz tahminlerini değiştirmezken, önümüzdeki iki yıl için yükselttiler.

Fed'in açıkladığı "Ekonomik Projeksiyon Raporu"naa göre, bu yıl için ortalama faiz tahminleri yüzde 0,1 olarak kaldı. Yetkililer gelecek yıl tahminlerini yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e, 2023 yılı için yüzde 0,6'dan yüzde 1,0'a çıkardılar.

Fed yetkilileri 2024 yılı için faiz tahminini yüzde 1,8 olarak ilk kez açıkladılar.

Fed yetkililerinin uzun dönem faiz tahmini yüzde 2,5 seviyesinde olmaya devam ediyor.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD'nin işsizlik, Enflasyon, ekonomik  büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme  ilişkin tahminde bulunuyorlar. 

BÜYÜME BEKLENTİSİ DÜŞÜRÜLDÜ

ABD Merkez Bankası(Fed) yetkilileri GSYH tahminlerini bu yıl için aşağı çekerken, gelecek iki yıl için yukarı yönde revize ettiler.

Fed'in açıkladığı "Ekonomik Projeksiyon Raporu"na göre, 2021 yılı  büyüme beklentisi yüzde 5,9 oldu. Fed gelecek yıl için yüzde 3,8,
2023 yılı için yüzde 2,5 büyüme beklentiğini açıkladı. Bir önceki raporda bu yıl için yüzde 7,0, gelecek yıl için yüzde 3,3 ve 2023  yılı için yüzde 2,4 büyüme tahmin edilmişti.

Yetkililerin ilk kez açıkladıkları 2024 yılı için büyüme tahmini yüzde 2,0 oldu.

Yetkililerin uzun dönem için yüzde 1,8 olan büyüme tahmininde ise değişiklik olmadı.

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 6,6  büyüdü. Büyüme ile ilgili final sonuçları 30 Eylül'de açıklanacak.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD'nin işsizlik, enflasyon, ekonomik  büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme  ilişkin tahminde bulunuyorlar.

ETİKETLER
faiz kararı
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Yorum yapanların içinde bir tane ekonomist var mı? Çok merak ediyorum.
  Cevapla
 • Taban 3 hafta önce Şikayet Et
  Merkez Bankası faizi ya sabit bırakır yada daha da arttırır başka seçenek yok gibi.Tabi Devlet Büyüklerimiz daha iyisini bilirler.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Faizler çok yüksek düşmesi lazım
  Cevapla
 • soma 3 hafta önce Şikayet Et
  türkiyede faiz haram olduğu için dindar insanlar dolar altın alıyor doları yükseltiyor satmış olsalar dolar düşer faiz de düşer ama satmıyorlar tl değer kaybeder zarar ederiz
  Cevapla
 • Murat 3 hafta önce Şikayet Et
  Çok iyi niyetlisin kardeşim keşke sandığın gibi insanlar faizi haram bilseler ve uzak dursalar
  Cevapla
 • Yorumcu54 3 hafta önce Şikayet Et
  Hadi ya bu kadar basitti yani doları düşürmek. İnsanlar altını satsa sani dolar düşecek. Altın tüm dünyada en garanti yatırımdır
  Cevapla
 • TONTON 12 3 hafta önce Şikayet Et
  Borsa istanbul u nasıl etkiler
  Cevapla
 • Osman Uzun 3 hafta önce Şikayet Et
  olumsuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle