Bir fahiş zam da damacanaya! 15 TL'den 55 TL'ye çıktı

Ham maddesi yurt dışından sağlanan damacananın depozitosu, 1 yılda neredeyse 3 kat arttı. Geçen yıl 15-20 lira arasında değişen fiyat, bu yıl 55 liraya kadar ulaştı.

Bir fahiş zam da damacanaya! 15 TL'den 55 TL'ye çıktı
Bir fahiş zam da damacanaya! 15 TL'den 55 TL'ye çıktı
GİRİŞ 23.09.2021 09:39 GÜNCELLEME 23.09.2021 09:43
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Pandemi sürecinde yüzde 70 civarında artan damacana su satışlarıyla birlikte kullanım ömrü 70 dolum olan damacana sirkülasyonu da arttı. Damacanalar dolum yapılan fabrikalarda temizlendikten sonra piyasaya sürülüyor.

Fahiş fiyatlara karşı 6 kritik öneriFahiş fiyatlara karşı 6 kritik öneri

Yurtlarla ilgili çarpıcı gerçek! Fahiş kira artışı sonrası talep patladıYurtlarla ilgili çarpıcı gerçek! Fahiş kira artışı sonrası talep patladı

İstanbul'daki marketlerde 'fiyat ve etiket' denetimiİstanbul'daki marketlerde "fiyat ve etiket" denetimi


70 dolumu tamamlayan ve temizlenemeyen damacanalar ise piyasaya sürülmüyor. İçerisine meyve suyu, alkol, şerbet gibi şeyler koyulan damacanalar temizlenemiyor ve bir daha kullanılamıyor.

HAM MADDESİ YURT DIŞINDAN 

Damacana yapımında kullanılan ham madde ise yurtdışından tedarik ediliyor. Son zamanlarda ham madde fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle boş damacana depozitosu 1 yıl içerisinde neredeyse 3 katına çıktı.

Geçen yıl 15-20 lira arasında değişen damacana depozitoları, bu yıl 55 liraya kadar ulaştı. Yüksek fiyat dolayısıyla daha ince plastikten damacanalar da üretilmeye başlandı. Diğer damacanalar gibi 70 dolum yapılan ince damacanaların kötü yanı ise daha çabuk kırılabiliyor olması.

DEPOZİTO 55 LİRAYA ULAŞTI 

Antalya Su Dağıtıcıları Derneği (ANTSUDER) Başkan Yardımcısı Halil Mert, pandemi sürecindeki yaşanan kapanmalarda üretimin durduğunu söyledi. Halil Mert, "Depozito geçen sene ortalama 15-20 lira civarındaydı, şu an hammadde sıkıntısından dolayı 55 liraya kadar ulaştı.

2 yıldır zorlu bir süreçten geçiyoruz. Pandemi sürecinde kapanmalar yaşandı, üretim durdu. Bunlar nedeniyle hammadde sıkıntısı yaşıyoruz. İhracatta ek vergiler var, bunlar da maliyeti artırıyor. Bu durum bayilerimize yansıyor, bayilerimizden de müşterilerimize yansıyor" dedi.

70 DOLUM ÖMRÜ VAR 

Damacanaların üzerindeki numara ve barkodlarla takip edildiğini söyleyen Mert, "Vatandaşlarımızdan isteğimiz damacanaları daha temiz kullanmaları. Damacanalara meyve suyu, şerbet gibi ürünler koyuyorlar, bu tür şeyleri şu zorlu süreçte yapmasınlar. El altında tuttukları damacanaları piyasaya salsınlar lütfen.

2 ay kadar üretici firmalarımız maliyet artışından dolayı kapalı kaldı. Geçici çözüm olarak damacananın daha incesini üretmeye başladılar. Bunların da diğer damacanalar gibi 70 dolum ömrü var. Bu 70 dolum damacana üzerindeki numara ve barkodlar ile takip ediyor" diye konuştu.


 

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • neyse o 3 hafta önce Şikayet Et
  Hem dışarıdan hem içeriden ekonomik saldırı altındayız Allah hepsini helak etsin
  Cevapla
 • KasımpaşaLı 3 hafta önce Şikayet Et
  ,chp beldiyesi ibb yetki verdiği bir firma, hamidye suyu yerine KUYU SUYUNU MİLLETE hamdiye suyu diye satmış..BU MİLET DAHA NELER GÖREÇEK....
  Cevapla
 • ali.k 3 hafta önce Şikayet Et
  yurtdışından hammaddesi tabiki gelir. ýüz sefer diyorum çöp atilırken herşeyi karışık atmayalim , almanyadaki gibi plastikler ,kagit, karton ve bu gibi çöpler hep ayrilsin bunuda vatandas olarak yapmak lazim , ama tembel olduğumuz icin nerdeeee bunu yapmak. yurtdisindanda ham maddesi gelmiyor , oralardan onlarin pis kullandiği plastikler ve orada millete ayirt ettikleri pis plastikleri bizim şirketler hammadde ucuz olsun diye ithal ediyorlar. insaAllah anlamissiniz dir ne dedigimi. olay bu.
  Cevapla
 • Halil 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu haın zamcılar Hukumetı Reısı zor duruma sokmaya çalışıyorlar..bunların önune geçın..tek tek takp edın..hukumetı hızmetlerle yıkamadıkalrını bildikleri için zam zam yapıyorlar..Mutfak hukumetlerı yıkar..affetmeyın etrafı ucuzlatın..inanın içimizde düşman çok..hukumet bu haınlerın bellerini kırsın..yapıaln guzel hımetlerı vatandaş pahalıktan görmez oldu..yalan dola mılletı bazıalrı ınanıyor..Fahiş fıatcıları affetmeyelım..araba yedek parça,çımento demır meyvalar sebzeler kuru gıdalar yağ pahalandı..Tıcaret bakanlığından zam Onayı almadan kımse zam yapamasın..Kanun çıkarın..
  Cevapla
 • bekir cizmeci 3 hafta önce Şikayet Et
  Milletin ekmegi ile suyu ile oynuyorlar.Yazik..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle