OECD'den Türkiye açıklaması! Zirveye yükseldi

OECD, 2021 yılı için küresel ekonomide büyüme tahminini yüzde 5,7’ye indirirken, Türkiye için büyüme tahminini yüzde 8,4 olarak yukarı yönlü revize etti. Böylece Türkiye OECD üyeleri arasında ilk sıraya yerleşti.

OECD'den Türkiye açıklaması! Zirveye yükseldi
OECD'den Türkiye açıklaması! Zirveye yükseldi
GİRİŞ 21.09.2021 20:00 GÜNCELLEME 21.09.2021 20:01
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) "Eylül Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı.

Raporda, yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı aşılamadaki ilerleme ile kamu ve merkez bankalarının desteğinin etkisiyle ekonomik toparlanmanın güç kazandığı belirtildi.

Küresel GSYH'nin salgın öncesi seviyelerin üstüne çıktığı aktarılan raporda, krizden çıkan ülkelerin farklı sınamalarla karşı karşıya olduğu, ekonomik toparlanmanın her ülkede eşit ölçüde gerçekleşmediği kaydedildi.

Raporda, ülkeler arasında aşılama oranındaki büyük farklılıkların ekonomik toparlanmadaki eşitsizlikleri artırdığı bildirildi.

Virüsün yeniden yayılmasının bazı ülkeleri faaliyetleri kısıtlamaya zorladığı ifade edilen raporda, bunun tedarik zincirleri üzerinde tıkanıklıklar ve baskılara neden olduğu kaydedildi.

"Talepteki hızlı artış, emtia fiyatlarının yükselmesine neden oldu"

Raporda, ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte talepteki hızlı artışın özellikle petrol ve metal gibi emtia fiyatlarının yükselmesine neden olduğuna dikkat çekildi.

Gıda fiyatlarındaki yükselişin özellikle gelişmekte olan piyasaları etkilediğine işaret edilen raporda, salgının neden olduğu tedarik zincirlerindeki gerilimlerin maliyet baskılarına katkıda bulunduğu ve nakliye maliyetlerini yükselttiği belirtildi.

Raporda, enflasyon görünümünün önemli derecede farklılık gösterdiği, ABD ve bazı gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde hızla yükseldiği, Avrupa'daki bazı gelişmiş ülkelerde ise görece düşük seyrettiği aktarıldı.

KÜRESEL EKONOMİ BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞÜRÜLDÜ

OECD'nin 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin ekonomik büyüme öngörülerine yer verilen raporda, mayısta 2021 için yüzde 5,8 olarak açıklanan küresel ekonomi için büyüme tahmini yüzde 5,7'ye düşürüldü. Bu rakam, 2022 için ise yüzde 4,4'ten 4,5'e çıkarıldı.

Daha önce 2021 için yüzde 6,9 olarak açıklanan ABD ekonomisinin büyüme tahmini yüzde 6'ya indirildi. ABD ekonomisinin 2022 büyüme tahmini de yüzde 3,6'dan 3,9'a revize edildi.

Euro Bölgesi için 2021'de öngörülen yüzde 4,3'lük büyüme tahmini yüzde 5,3'e, gelecek yıl için de yüzde 4,4'ten 4,6'ya yükseltildi.

Çin ekonomisine yönelik bu yıl için daha önce yüzde 8,5, 2022 için de yüzde 5,8 olarak açıklanan büyüme tahmini değiştirilmedi.

TÜRKİYE TAHMİNİ REVİZE EDİLDİ

Raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin 2021 yılı büyüme öngörüsü yukarı yönlü güncellendi. Türk ekonomisine yönelik mayısta bu yıl için yüzde 5,7 olarak açıklanan büyüme tahmini, 2,7 puan yukarı yönlü düzeltme ile yüzde 8,4 olarak revize edildi.

Türkiye ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 3,1 oldu.

Böylece Türkiye'nin 2021 yılındaki büyüme oranıyla OECD üyeleri arasında ilk sırada, G20 ülkeleri arasında da Hindistan ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer alması bekleniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • mor 4 ay önce Şikayet Et
  Şaka mısınız? Siz apayrı bir Türkiye'de yaşıyorsunuz.
  Cevapla
 • Hopbaaa 4 ay önce Şikayet Et
  Çimento fiyatları da düşsün öyleyse
  Cevapla
 • Asım 4 ay önce Şikayet Et
  dolar düşsün o zaman.
  Cevapla
 • Burhan 4 ay önce Şikayet Et
  Ekonomiden anlamıyorsunuz sanırım
  Cevapla
 • Ahmet Hoca 4 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah. Gözleri olupta görmeyenler, kulakları duymayanlar. Bakın yabancılar bile bizim büyüdüğümüzü tespit ediyor.
  Cevapla
 • Balkesli 4 ay önce Şikayet Et
  Ahmet Hoca Benim senin vatandaşın cebindeki küçülme devam ettikçe..Büyüme Rakamları açıklansa ne olur açıklanmasa ne olur...Geçen yıl 40 TL olan 5 kg sıvı yağ 85 TL olmuş..Bumudur büyüme???
  Cevapla
 • Bu ülke hepimizin 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlar elbette önemli fakat daha önemlisi halkı doğrudan ilgilendiren sebze meyve ve temel gıda maddelerindeki fahiş fiyatlardır. Burdada çözüm için denetlemeden daha önemlisi devlet direk devreye girip zincir marketmi satın alır kendisimi kurar veya belediyeler eliylemi direk üreticiden alıp tüketiciye ulaştırır bunları acilen devreye sokmalıdır.
  Cevapla
 • Mert 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ülke hepimizin adlı arkadaş doğruları söyleyince hepiniz linç etmişsiniz.Aslında gerçekler işinize gelmiyor.Esra hanım komunizm ne demek önce onu öğren sonra gel burada yorum yap.Gerçekleri ve doğruları konuşmak size neden dokunuyor? Fitne çıkarmak bu mudur? Asıl hepiniz işinize bakın.Klavye kahramanı dediğin adam gelir sana hayatı öğretir sen rahat ol!!
  Cevapla
 • Adam Ol Adam 4 ay önce Şikayet Et
  Baktin iş ciddi , korkudan birden bire ülkücü ve milliyetci oluverdin . Hem ödleksinnhemde klawye kahramanligindanda vazgeçmiyorsun, Sen iyimisin, fitneci korkak seni,
  Cevapla
 • Bu ülke hepimizin 4 ay önce Şikayet Et
  Benim ülkücü ve milliyetçi bir kişi olarak fitne çıkarmak gibi bir amacım söz konusu olamaz, geçen hafta cuma hutbesine dahi söz konusu olmuş fahiş fiyatların önlenebilmesi için görüş sunmanın neresi fitne çıkarmak oluyor.
  Cevapla
 • AKP 4 ay önce Şikayet Et
  Senin amacin fitne çikarmaksa, onu başaramazsin
  Cevapla
 • Kayserili 4 ay önce Şikayet Et
  Sen daha ucuza bu millete hizmet verecektinde bizmi engel olduk ,yoksa devletmi sana engel oldu, edepsizlik yapma, haddini bil.
  Cevapla
 • Bu ülke hepimizin 4 ay önce Şikayet Et
  Esra sus demek kominist zihniyete sahiptir serbest piyasada tekelleşme varsa bunada çare aranması devletin görevidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle