İdari yaptırımlar uygulanacak! Fahiş fiyat denetimi hız kesmiyor...

Ticaret Bakanlığı, marketlere yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerine aralıksız devam ediyor.

İdari yaptırımlar uygulanacak! Fahiş fiyat denetimi hız kesmiyor...
İdari yaptırımlar uygulanacak! Fahiş fiyat denetimi hız kesmiyor...
GİRİŞ 21.09.2021 12:50 GÜNCELLEME 21.09.2021 12:51
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla, son günlerde kamuoyuna yansıyan fiyat artış iddialarının incelenmesi için Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan özel inceleme ekipleri oluşturuldu.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Soner Kaya başkanlığındaki ekip, Ankara Çankaya'daki bir zincir markete yönelik denetim gerçekleştirdi. Ekipler, yumurta, un, sıvı yağ, peynir, makarna, sebze ve meyve gibi temel gıda ürünleri ile temizlik maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyat karşılaştırması yaptı.

"Denetimlerimiz hız kesmeden devam ediyor"

Kaya, denetime ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, 81 ilde piyasa gözetim ve denetimi görev ve yetkileri kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimlerinin hız kesmeden devam ettiğini belirterek, ulusal düzeyde faaliyet gösteren bir zincir markette Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği çerçevesinde incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Fahiş fiyat artışı kapsamında yapılan incelemede bakanlıkça belirlenen temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının kontrolünü yapıp tutanağa bağladıklarını anlatan Kaya, "Bu ürünlerle ilgili son 3 ay içinde, son dönemde yapılan alış ve satışlara ilişkin bilgi ve belgeleri talep edeceğiz ilgili işletmeden. Bu çerçevede bir aşırı fiyat artışı olduğunun tespit edilmesi durumunda ve bu fiyat artışının haksız olduğu yani geçerli bir sebebinin olmadığının anlaşılması durumunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulumuzca kanunun 18. maddesi kapsamında 10 bin 911 liradan 109 bin 110 liraya kadar idari yaptırım uygulanacak." diye konuştu.

Kaya, etiket denetimlerinde de üç unsura baktıklarını aktararak şunları kaydetti:

"Birincisi, etiketlerde yer alan bilgilerin doğruluğu. Yani ürün bilgileri gerçekten etikete yansımış mı? Bir diğer kontrol de indirimli fiyatla satılan ürünler gerçekten de indirimli fiyattan satılmış mı, bunun kontrolünü yapıyoruz. Son olarak da etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında herhangi bir fark var mıdır, yok mudur, bunun tespitini yapıyoruz. Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırı durumun olması durumunda etiket başına 452 lira idari yaptırım uygulanacak. Denetimlerimiz gerek merkez teşkilatımız gerekse ilgi müdürlüklerimiz vasıtasıyla fahiş fiyat artışının engellenmesi ve aldatıcı etiket uygulanmasının sona erdirilmesini sağlamak adına devam edecek. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Bu denetimlerin, sürecin ilk aşaması olduğuna işaret eden Kaya, fiyat tespiti ile sürecin tamamlanmadığını söyledi. Denetimi yapılan ürünlerin alış ve satış faturalarının ilgili işletmeden talep edileceğini belirten Kaya, "Bu faturalar arasındaki farkın aşırı, yani önemli ölçüde olması durumunda kurulca bunun gerçekten haklı bir gerekçesinin olup olmadığı araştırılacak. Gerekirse işletmelerden savunma alınarak bilgi ve belge istenerek bu kontroller yapılacak. Adil olmayan bir artış olduğu sonucunu varılırsa kurulun alacağı karar çerçevesinde idari yaptırımlar uygulanacak. Bugünkü denetimde, etiket fiyatıyla kasa fiyatı arasında herhangi bir farklılık tespit etmedik." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 22
 • yyy 1 yıl önce Şikayet Et
  laf
  Cevapla
 • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  kamu oyunan milletin sesine gerçekten kulak verilecekse yılmadan geri adım atmadan bu işi bitirmek farz
  Cevapla
 • İsamailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  ceza olmaz sa eğer bundan sonra bunları kimse tutamaz Hatta Merkez Bankası bile güncellemelerden ebediyen kurtulamaz sermayenin adamları arkasında siyasetci olan bu ticaret kurumları eğer adam gibi hizaya getirilmezse tıpkı ceoların watsapta grupta analaşarak ortak zam ve fiat oluştururak hem milleti hem hükümete hükmederler mazallah bu işin sonu hiç iyi olmaz
  Cevapla
 • Hakkı Haykıran 1 yıl önce Şikayet Et
  ceza yetersiz bence. cezada hesap şu şekilde olması lazım mesela bir üründe haksız fiyatla satma varsa o üründen ne kadar mal sattı ise ürün kar payını komple ceza olarak yansıtmak gerekir. Fırsatçının zaten on bin marketi var bir ürün de 2 TL haksızlık yapsa 200 milyar yapıyor. sen 100 milyar ceza verirsen fırsatçının o haksızlıktan kar payı 100 milyar olacak dolayısıyla fırsatçılık yapmaya yine devam edecek.
  Cevapla
 • Musti 1 yıl önce Şikayet Et
  200 milyar yapmaz, 20 bin tl yapar. Senin hesabına da sana da
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet artışlarda aralıksız sürüyor . Şaka gibi değilmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle