OECD Türkiye büyüme tahminini yükseltti

OECD yayımladığı ara dönem ekonomik görünüm raporunda, Türkiye'nin 2021 yılı için büyüme tahminini yüzde 8,4'e yükseltirken sene sonu enflasyon tahminini de yüzde 17,8'e çıkardı.

OECD Türkiye büyüme tahminini yükseltti
OECD Türkiye büyüme tahminini yükseltti
GİRİŞ 21.09.2021 12:16 GÜNCELLEME 21.09.2021 12:16
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD), ara dönem ekonomik görünüm raporunda Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 5,7'den yüzde 8,4'e çıkardı. Kurum, Türkiye için sene sonu manşet enflasyon tahminini yüzde 16'dan yüzde 17,8'e yükseltti.

2022 için Türkiye büyüme tahminini yüzde 3,4'ten 3,1'e düşüren OECD, 2022 enflasyon beklentisini de yüzde 12,8'den 15,7'e çıkardı.

Fitch ve Moody's de Türkiye için beklentisini yükseltmişti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini Eylül ayında yaıymladığı raporla yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye çıkarmıştı.

Küresel ekonominin 2021 yılı büyüme tahmininin düşürüldüğü raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 6'lık büyüme göstermesinin beklendiği kaydedildi. Fitch, Haziran ayındaki tahmininde küresel ekonominin yüzde 6,3 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, arz sıkıntılarının toparlanma hızını etkilediğine işaret edilerek, ABD ve Çin ekonomilerinin bu yılki büyüme performanslarına ilişkin tahminlerin düşürüldüğü, Euro Bölgesi, Türkiye, Polonya, Meksika, Rusya ve Güney Afrika ekonomileri için ise büyüme tahminlerinin artırıldığı kaydedildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkarmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Dolbazlar07 1 ay önce Şikayet Et
    Kemal ne dersin, sen anlat artık millete (şimdi biz buraya cıktık ta cıkmadıkmı dedik bunlar bir takım uydurma işler) eskiden siyasetciler aynen bu şekilde konuşurdu halkta bunlara inanır alkış tutardı, evet Kemal efendi sende bu eski siyasetcilerden birisin senin amacın ülke yönetimi degil halkla dalganı geçme. Durmak yok yola devam evet Kemal efendi biz Türk halkı olarak Reis diyoruz, sende oy kullanırken vicdanını dinle Reis deki ülken için azda olsa bir şey yapmış olursun.
    Cevapla