Karaborsaya düşebilir! Fiyatı yüzde 100 arttı

Brezilya'da olumsuz iklim koşulları Türkiye'de kahve fiyatlarını etkiledi. 50 liraya satılan kahvenin kilosu artık 100 liraya satılmaya başladı. Geçen hafta kavrulmamış kahvenin gümrük vergisi oranı yüzde 13’ten yüzde 8’e indirilmişti.

Karaborsaya düşebilir! Fiyatı yüzde 100 arttı
Karaborsaya düşebilir! Fiyatı yüzde 100 arttı
GİRİŞ 18.09.2021 12:15 GÜNCELLEME 18.09.2021 12:15
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Başta Brezilya olmak üzere dünyanın önde gelen kahve üreticisi ülkelerde yaşanan don ve olumsuz iklim koşulları kahve fiyatlarını etkiledi. Bu durum aynı zamanda kahve çekirdeğinin ithalat maliyetini de arttırdı. Kahve fiyatlarındaki artış hem kahve satıcılarına hem de vatandaşların cebine yansıdı. Öyle ki 2021 yılı Ağustos ayında 50 liraya satılan kahvenin kilosu artık 90 ila 100 lira arası satılmaya başladı.

KARABORSAYA DÜŞEBİLİR

Eminönü kahve satışı yapan esnaf, kahve fiyatlarındaki artışın gün geçtikçe artacağını hatta kahvenin karaborsaya düşeceğini söyledi.  Eminönü'nde kahve dükkanı olan işletmeci Kadir Akgün, "Kahve fiyatları çok arttı. Mesela buraya gelip kahve içmek isteyenlere ikram ettiğimiz kahve fiyatları bile yükseldi. Bundan 1 ay önce 50 lira olan bir kahve şu an neredeyse 100 lira oldu. Bu zam daha çok espresso çekirdeğinde hissedildi. Müşterilerimiz bu zammı şikayet etmeye başladı. Geçen ay espresso 100 liraydı şu anda 300 liraya kadar yükseldi. Brezilya'da olan iklim değişikliği nedeniyle maalesef kahve fiyatları yükseldi" dedi.

Kahveye yüzde 100'e varan zam

"KAHVE FİYATLAR YARI YARIYA ARTTI"

Kahve fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyleyen Eminönü'nde kahve dükkanı olan işletmeci Selçuk Ünal ise, "Kahve fiyatlarında bir artış var, ve bu artış daha da devam edecek. Brezilya'da çok uzun zamandır yaşanmayan bir don olayı ve arkasında kuraklık fiyat artışına neden oldu. Mesela şu an Brezilya'da kış ayı olması gerekirken, 30- 35 derecelik bir sıcaklık var. Bu da tüm oradaki hasat yapılan ağaçların sökülüp, yeniden dikilmesi anlamına geliyor. Şu an kahve fiyatları yarı yarıya arttı. Fiyatlar daha da artabilir. Hatta kahve karaborsaya bile düşebilir. Kahve fiyatları arttıkça vatandaşların aldığı gramaj da azalıyor" ifadelerini kullandı.

Türk kahvesini çok sevdiğini söyleyen Nurgül Türkmen ise, "Kahve fiyatlarında en ciddi bir artış var. Bu durum bir kahvekolik olarak beni oldukça üzüyor. Şu an bir anneme bir de kendime küçük bir paket Türk kahvesi aldım. İki küçük kahveye 20 lira verdim" dedi.

"FİYATLARIN ARTMASIYLA KAHVE İÇMEYİ AZALTMAYI DÜŞÜNÜYORUM"

Kahve satın almaya Eminönü'ne gelen Beyza Çolak ise "Kahve tüketmeyi çok seviyorum. Günde birkaç demlik filtre kahve, iki fincan Türk kahvesi içiyorum. Ancak şu an fiyatlar çok arttı. O yüzden kahve içmeyi azaltmayı düşünüyorum. Şu an 500 gram Türk Kahvesi'ne 75 lira ödedim" diye konuştu. 

"ŞU AN ALMAK İSTEDİĞİM KAHVENİN KİLOSU 90 LİRA"

İsmail Turan, "Şu an almak istediğim Türk kahvesinin kilosu 90 lira ancak daha önce bu kahveyi 30 liraya aldığımı bilirim. Ancak Türk kahvesine alışkın olduğumuz için mecburen alacağım" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
kahve çekirdeği
YAZDIR
YORUMLAR 69
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ne artmadıki her şey yüzde 200 artı ne olacak bu insanların hali
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Çay için diyenlere. Çayda neredeyse %100 arttı
  Cevapla
 • Mehmed 1 ay önce Şikayet Et
  Eskiden çay bahçelerimiz vardı, yurdumun çayını keyifle yudumlardık. Ama şimdi kahveciler her yerde türedi ve kahve yurt dışından ithal edildiğinden oluk oluk para yurt dışına akıyor. Vergi düşürüleceğine artırılması bence daha hayırlı olurdu.
  Cevapla
 • Yabancı 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim burda kavfe fiyatı aynı (Almanya) ...
  Cevapla
 • DeBana 1 ay önce Şikayet Et
  İtalyadan aldığım kahvenin fiyatı şu an 5.99 euro. Orada doğru düzgün fiyat artmazken ülkemde aynı kahve 99 lira artı kargo. Küreselciler falan değil başka bir şey olmalı bunun sebebi. Birde biri yazmış diz bilmezsiniz fil pisliği diye. Her kahve öyle değil. Dediğiniz kahve dünyanın en pahalısı. kilosu 1100 dolar civarında.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle