Bakanlık sıfır araç fiyatlarıyla ilgili harekete geçti

Ticaret Bakanlığı, sıfır kilometre araç satışında ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için müfettiş görevlendirdi.

GİRİŞ 17.09.2021 13:46 GÜNCELLEME 17.09.2021 18:45
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araç satışında özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için denetim talimatı verdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 12 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında ÖTV matrahlarında yapılan değişiklikle sıfır kilometre araçların fiyatlarının düşürülmesinin amaçlandığı anımsatıldı.

Buna karşın söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin Bakanlığa 2 binden fazla şikayet dilekçesi ulaştığı belirtilen açıklamada, "Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer almıştır. Yine bu şikayet başvurularında, haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir." bilgisine yer verildi.

Cezai müeyyide uygulanacak

Açıklamada, vatandaşlardan gelen bu şikayet dilekçelerinin çözüme kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararı ile sıfır kilometre araçların fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla Bakan Muş'un talimatıyla Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin görevlendirildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Müfettişlerce, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlanmıştır. Müfettişler, bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelemektedir ve yürütülen bu denetimler halihazırda devam etmektedir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 90
 • ADEM 1 yıl önce Şikayet Et
  Ceza olsun fakat sembolik olmasın, bayiler yapacağı zamlar ile o cezaları vatandaşlardan alırlar, yeni bir ÖTV indirimi daha yapsınlar, 2 aydır bayileri geziyorum nakit para ile araç alamadım.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  çözüm bu bence fabrika direk olarak müşteriye versin aracı indirimli haliyle o zaman iş hal olur.
  Cevapla
 • Şefik 1 yıl önce Şikayet Et
  Ceza keseniz ne olucak araç fiyatlarını artırıp bu cezayı alıcılardan tasil ederler
  Cevapla
 • DÜNYALI 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben daha ikinci el alamadım Hadi herkes koşsun sıfır araba almaya
  Cevapla
 • Suad 1 yıl önce Şikayet Et
  Dostlar alışverişte görsün. İş işten geçince.. Kestiğiniz cevanın millete ne faydası var. Milletin faydasına birşey yapın da görelim. Zamanında bu denetlemeyi yapacaktınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle