Çimentoculardan hodri meydan! Bedava vereceğiz fiyatları düşürecek misiniz?

Müteahhitlerin çimento fiyatlarına karşı grevi sonrası Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik, "Bizim etkimiz 1,5 ve 2 milyon liralık dairede 7 bin lira. Biz bedelsiz de versek herhalde 1,5 milyon liralık daire, 1 milyon liraya inmez" dedi.

Çimentoculardan hodri meydan! Bedava vereceğiz fiyatları düşürecek misiniz?
Çimentoculardan hodri meydan! Bedava vereceğiz fiyatları düşürecek misiniz?
GİRİŞ 16.09.2021 16:22 GÜNCELLEME 16.09.2021 16:22
Bu Habere 187 Yorum Yapılmış

Yücelik, AA muhabirine, Türkiye'de çimento sektörünün yaklaşık 100 yıldır var olduğunu ve ülkenin temellerinde çok büyük katkıları bulunduğunu söyledi.

Yücelik konu hakkına yaptığı açıklamada, "Ülkemizin üretim kapasitesine baktığımızda dünyanın en büyük 5'inci ve Avrupa'nın en büyük üreticisidir. Sektörümüz yaklaşık 115 milyon ton kapasiteye sahiptir. İç pazar ve ihracatımız yaklaşık 70 ila 80 milyon ton civarında. Geriye kalan 40 milyon ton ise açık kapasite bulunmakta. Devletimiz yatırımlarını artırsa bile kapasitemiz Türkiye'nin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek." diye konuştu.

Türk çimento sektörünün ülke ekonomisine yıllık 1,8 milyar dolar civarında getiri sağladığını aktaran Yücelik, son dönemde sektöre yönelik eleştirilere değinerek şunları kaydetti:

"Maliyet artışlarını inanın takip bile edemez olduk. Kömür fiyatları her gün değişmekte. Geçen sene 40 dolar olan petrokok şu an 180 doların üzerine çıktı. Bunun yanı sıra sektördeki nakliye gibi masraflarla fabrikanın yerine göre petrokokun fiyatı 200 dolara ulaşıyor. Ayrıca kömür de bizim için önemli. Çünkü çimento üretimindeki maliyetimizin yüzde 80'i elektrik ve kömürden oluşur. Dolayısıyla bu iki etken bizim için en önemlisi. Fiyat artış oranlarına baktığımızda yüzde 300'lük bir kömürde artış ve yüzde 60'dan fazla elektrik fiyatlarında artış var."

ÇİMENTONUN BEDELİ 7 BİN TL

Yücelik, son dönemde ev fiyatlarındaki artıştan genellikle çimento sektörünün de sorumlu tutulduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

"150 metrekare dairede 70 metreküp beton kullanılır. Betonun metreküpü 300 lira baz alındığında 21 bin lira seviyelerinde bir maliyeti vardır. Onun da 3'te biri çimentodur, bu da 7 bin lira yapar. Bugün 150 metrekare bir evi baz alırsak, bizim etkimiz 1,5 ve 2 milyon liralık dairede 7 bin lira. Biz bedelsiz de versek herhalde 1,5 milyon liralık daire, 1 milyon liraya inmez. Ya da 7 bin lirayı 14 bin lira yaparsak 1,5 milyon liralık daire, 2 milyon lira olmaz. Bizim etkimiz bu kadar. Matematiksel ve bilimsel olarak bizim ev artışlarına etkimiz olamaz. Rakamlar net şekilde ortada."

Sektörün gelişmeye devam ettiğini vurgulayan Yücelik, "Birçok firmamız dünya çapında veya dünyaya açılmaya başladı. Özellikle ihracatta dünya ikincisi olma hasebiyle de artık dış bölgelerde de yatırımlar devam edecek. Büyük dünya oyuncuları olma yolunda ciddi çaba harcıyoruz ve olacağımıza da inanıyoruz." diye konuştu.

Boykot kararı alan müteahhitler inşaatları durdurmuştu

Müteahhitler çimento sektörüne yönelik eleştirileri sonrasında inşaatları geçici olarak askıya almıştı.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada daha önce duyurdukları gibi inşaatları geçici olarak durdurduklarını söylemişti. Tellioğlu, boykotun süresine gelişmelere göre karar vereceklerini söylerken, "2 günde de bitirebiliriz, 15 gün de uzatabiliriz" diye konuşmuştu.

Daha önce yaptığı açıklamada Tellioğlu, çimento fiyatlarında yüzde 200’ü bulan haksız zamlar olduğunu belirterek çimentocularla masaya oturmak istediklerini belirtmişti. Tellioğlu, masa talebine herhangi bir yanıt alamayınca grev kararı aldıklarını açıklamıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 187
 • dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  mütahhitler tapu satışlarında gerçek bedel belirtmezler, gerçek bedelin 1/3'ini gösterirler böylece tapu harçlarından da çalmış oluyorlar, örneğin 1 milyona satılan dairenin tapu harcı 40 bin liradır ama bu daireyi 350 bin lira gösterip 16 bin lira tapu harcı ödüyorlar varın hesabı siz yapın.
  Cevapla
 • Parola 55. 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın fiati düşürmeyi bedava verseniz düşmez bu seferde başka gunah keçisi bulurlar.
  Cevapla
 • Ataberk 1 ay önce Şikayet Et
  Müdahidlerin gelir gider hesaplar incelensin sorun morun kalmaz kendi kendilerine bindikleri dal kestiler hükümet incelerse sorun kalmaz buda bir test hükümete
  Cevapla
 • Atabey 1 ay önce Şikayet Et
  Adam köyde dana besliyor şehre gelir müteahhit oluyor eee böyle olursa bu müteahhitlik soygunu bitmez
  Cevapla
 • Ali Mavili 1 ay önce Şikayet Et
  Bedava çimento vereceklermiş, bana 100 tane lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle