15 ülke anlaştı! Dünyanın en büyük blokunu oluşturacaklar

15 Asya-Pasifik ülkesi yıl başına dek serbest ticaret bölgesi oluşturmayı planlıyor. RCEP anlaşmasının, dünyanın en büyük bölgesel ekonomik blokunu oluşturacağı kaydediliyor.

15 ülke anlaştı! Dünyanın en büyük blokunu oluşturacaklar
15 ülke anlaştı! Dünyanın en büyük blokunu oluşturacaklar
GİRİŞ 16.09.2021 15:13 GÜNCELLEME 16.09.2021 15:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP) üyesi ülkelerin, yıl başına dek serbest ticaret bölgesi oluşturulmasında anlaşmaya vardığı bildirildi.

Japon kamu yayıncısı NHK'nin haberine göre, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Kajiyama Hiroşi, RCEP bünyesindeki mevkidaşlarıyla görüştü.

Çevrim içi görüşmede, ekonomi bakanları, Ocak 2022'ye kadar RCEP çerçevesinde serbest ticaret bölgesi oluşturulmasında mutabakata vardı.

Anlaşma bünyesindeki tüm katılımcı ülkelerin, imzalanması planlanan anlaşmanın zaman diliminde ilk kez karar kıldığı belirtildi.

RCEP anlaşmasında, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) üyesi 10 ülkeye ek olarak Kuzeydoğu Asya ülkeleri Çin, Japonya ve Güney Kore ile Okyanusya ülkeleri Avustralya ve Yeni Zelanda da taraf konumunda yer alıyor.

Dünya nüfusunun ve gayrisafi hasılasının yüzde 30'unu kapsaması beklenen RCEP anlaşmasının, dünyanın en büyük bölgesel ekonomik blokunu oluşturacağı kaydediliyor.

ASEAN ülkeleri ile en büyük bölgesel ticaret ortaklarını bir araya getiren RCEP, 15 Kasım 2020'de Vietnam'da düzenlenen çevrim içi ASEAN Zirvesi'nde imzalanmıştı.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için en az 6 ASEAN ülkesi ile en az 3 ASEAN dışı ülkenin onay sürecini tamamlaması gerekiyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
  • Deli Dumrul 1 ay önce Şikayet Et
    Chp yi de alsalar keşke, Heykellerini yapar. Ülkeye Şarap, viski kazandırır.
    Cevapla
  • Mavi 1 ay önce Şikayet Et
    Şu da bir gerçek asya ülkeleri buna türkiye dahil böyle anlaşmaları yürütemez uzun süre, ab yine 60 veya 70 sürdürebildi sonunda onlar bile dağılmak üzere
    Cevapla
  • Mavi 1 ay önce Şikayet Et
    Geçmiş tarihte saniyileşmeyi kaçıran ayakta uyuyan türkiye şimdide fırsatları kaçırıyor ve halen batan gemi ab üyesi olmakta 70 yıldan bu yana ısrar ediyor, anlamak zor ama umarım bir bildikleri vardır
    Cevapla
  • Mehmet Emin YILDIZ 1 ay önce Şikayet Et
    "RCEP" ismiyle, acavba Başkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN'a mı atıf yapıyorlar acaba? Asya'nın Avrupave USA'ya kafa tutan bayraktarı diye? heheh
    Cevapla
  • hayaller 1 ay önce Şikayet Et
    ne kullanıyorsunuz acaba , komikmiş
    Cevapla