Ambargoları ellerinde patladı! 13 İHA’ya milli görüş sistemi

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, 13 İHA’nın yerli elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olan CATS ile uçmaya başladığını belirtti.

GİRİŞ 16.09.2021 12:17 GÜNCELLEME 16.09.2021 12:35
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, 13 İHA’nın yerli elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olan CATS ile uçmaya başladığını belirtti.

KANADA AMBARGO UYGULADI

Basınla bir araya gelen Görgün, kuruluşu ambargolara dayanan ASELSAN’ın dünyanın ilk 50 şirketi arasına girdiğini anlattı. Görgün, Kanada’nın ambargo uyguladığı Bayraktar İHA’larda ithal ürüne bağımlılıktan kurtaran elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS’in kullanılmaya başlandığını da açıkladı. Görgün, “13 tane CATS satıldı, kullanımda. Havada uçuyor. 3 tane de ay sonuna kadar teslim edilecek ve sayı 16 olacak. Hedefimiz her ay 6 CATS üretebilmek. İhtiyaçlara göre bunu daha da artırabilecek kapasitemiz, altyapımız mevcut” dedi. Görgün, CATS’lerin irtifasının arttığını, görüntü kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışma yürütüldüğünü vurguladı. Görgün, yerlilik oranının ise yüzde 60 ila 75 aralığında olduğunu kaydetti.

SİPER İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Hisar hava savunma sistem projeleri kapsamında Hisar-A ve Hisar-O’nun sözleşmede taahhüt edilenin üzerinde bir menzil ve irtifada başarıyla test edildiğini anlatan Görgün, uzun menzilli hava savunma sistemi Siper üzerinde ise ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK ve SAGE olarak çalıştıklarını söyledi. Çalışmaları hızlandırmak adına farklı yaklaşımların masada olduğunu belirten Görgün, “İlerleme ve gelişmeler var. Hisar’daki başarılar ekiplerin motivasyonunu da artırıyor” dedi.

MİLLİLEŞMEYE YATIRIM

Görgün, yayınladıkları yerlileştirme isteği kataloğuna 12 bin başvuru olduğunu, bunların 400’ünün millileştiğini kaydetti. Görgün, tersine beyin göçü konusunda ise 112 vatandaşı Türkiye’ye döndürdüklerini kaydetti. 1 milyar dolarlık açık siparişin 680-690 milyon dolarının yerli kaynak kullanımına dayalı olduğunu belirten Görgün, bu yılda aynı rakamı yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 54
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdi de Kanada’nın sattığı ülkelere daha ucuza satarsak tadından yenmez
  Cevapla
 • Gökhan 2 ay önce Şikayet Et
  Bak bu kapak olur.İnaşallah o günlerde gelir.
  Cevapla
 • Evet güzel 2 ay önce Şikayet Et
  Çok mükemmel tespit, güzel
  Cevapla
 • Ahmer 2 ay önce Şikayet Et
  Bu kamera yıllardır var ama amboragoyu görünce farkettiler. Demek ki her müsibette bir hayır var.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  Neredennn nerelere geldikkk. İsrail’in “benim bu konuda tecrübem yok” demesine rağmen “ELEKTRO OPTİK LOROP PROJESİ” diye bir projeyle bu milletin ne kadar çok parası çarçur edilip gitti. Sözde uçak kanadındaki POD’dan yer istasyonuna keşif fotoları aktarılacaktı. ?????
  Cevapla
 • ... 2 ay önce Şikayet Et
  Yetmez; daha iyisini, daha güzelini üretip(otomasyon olarak) sadece kendi ihtiyacımız için değil, onların pazarlarına rakip olmamız lazım.
  Cevapla
 • halk 2 ay önce Şikayet Et
  hic olmaz ise paramiz ulkemiz de kalir zamanin da norvec gibi bazi ulke silah vermedi pkk vuruyoruz diye sonuc mu baska yer verdi zaman ile kendimiz yaptik her seyin yedekleri yapmak icin adim atilacak biz neler yapariz sira nukler silah ve atom da ve daha guclu bombalar da onlarin babalar babasi dedeler desi bomba var ise bizim de hepsi atasi olan cok guclu bombamiz olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle