İmzalar atıldı! Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kuruldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzaladı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturdu

İmzalar atıldı! Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kuruldu
İmzalar atıldı! Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kuruldu
GİRİŞ 15.09.2021 14:11 GÜNCELLEME 17.09.2021 13:33
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan sürecin teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya geçmesine karar verilmiştir.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır.

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • son osmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  bu dijital ve kripto parala insanlığın sonu olacak,,, çünkü bir insan kendisine dayatılan bir işi yapmak istemiyorsa bu devlet tarafından o insan veya insanları makasa alarak yaptırım uygulayarak istediğini yaptırmak gibi devletin eline böyle bir güç geçecek örneğin ne kadar zengin olursan ol hesabında ne kadar paran olursa olsun bir gecede sabaha fakir uyanabilirsin
  Cevapla
 • Necla 2 ay önce Şikayet Et
  EYT den haber var mı ,çözüm bekliyoruz.
  Cevapla
 • Gelecek 2 ay önce Şikayet Et
  Gelecekte kağıt para olmayacak. bütün dünya kripto paraya geçecek. bu konuda geç bile kaldık. çok hızlı hareket edip faaliyete geçmesi lazım.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Hemen konuyu güçlendirip halkın kullanımına ticarette kullanima serbes piyasada kullanıma sunmalıyız. Süper karar. En azında devlet garantisi var. Milleti vatandaşı kimse dolandıramaz artik iyi fikir.
  Cevapla
 • Nefer 2 ay önce Şikayet Et
  Dijital para kayıt dışılığı önleyecektir. Kalpazanlıgı ortadan kaldıracak, kağıt ve demir paranın yaydığı hastalıkları önleyecektir. Vatandaş hesabından yüklü para talep ediyor banka ödeme yapamıyordu.... Ülkeler arası takas işlemleri kolaylaşacaktır. Ülke dışında da kullarım kolaylığı sağlayacaktır. Ticareti hızlandıracaktır. Vb....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle