Vatandaşın cebindeki paraya göz dikmişleri! Fiyatlarda yeni dönem başlıyor

Son Dakika haberi: Son dönemde yaşanan fahiş fiyatları tüm Türkiye’nin gündemindeki yerini koruyor. Özellikle hissedilen enflasyonu tetikleyen temel gıda ürünlerine yaşanan fiyat yükseklikleri sürerken gözler yüksek fiyatlara neşter vurması beklenen hal yasasında.

GİRİŞ 14.09.2021 09:55 GÜNCELLEME 14.09.2021 09:55
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Haber7 - Fuat Öner

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  "İnşallah enflasyonu da en kısa sürede kontrol altına alarak, fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz. Fırsatçılarla mücadele ederek milletimizin refah seviyesini daha da yukarı taşıyacağız." açıklaması hallerde başlayan denetimler hal yasasını tekrar gündeme getirdi.

HAL YASSINDA SONA GELİNDİ

Uzun süredir yasalaşması beklenen Hal Yasası’nda sona gelindi. Kamuoyunda "Hal Yasası" olarak bilinen 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da yapılacak düzenlemeyle sebze ve meyve ticareti sektöründe köklü dönüşümler yapılacak.

Zamlarda domino etkisi! Bir tanesi karın doyurmaz ama tanesi 6 TL'den satılacakZamlarda domino etkisi! Bir tanesi karın doyurmaz ama tanesi 6 TL'den satılacak


ARACILARIN FIRSATÇILIĞINA KARŞI HAL YASASI

Hal yasası kapsamında fırsatçılığın önüne geçilmesi öngörülürken, hallerin altyapısı yenilenecek ve modernizasyonu sağlanacak. Diğer bir yandan hallerdeki ürün çeşitliliği artırılacak ve aracılık maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak.

Yüksek gıda fiyatlarına yönelik denetimler sürüyor

MECLİS’İN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ EKONOMİ OLACAK

1 Ekim’de açılacak olan Meclis’in gündeminde ekonomi olacak. Sona gelinen Hal yasasının yeni dönemde Meclis’e gelmesi beklenirken AVM ve Zincir marketlere yönelik yeni düzenleme de TBMM’nin gündeminde olacak.

Yok böyle bir zam! Vatandaşın sofrasından eksik olmuyor: Peynirin kilosu 140 TL'ye çıktıYok böyle bir zam! Vatandaşın sofrasından eksik olmuyor: Peynirin kilosu 140 TL'ye çıktı


ERKEN UYARI SİSTEMİ 30 EYLÜL'DE DEVREDE

Gıda fiyatları ve enflasyonla mücadelede önemli başlıklardan biri de Erken Uyarı sistemi olacak.  Bu kapsamda, Fiyat İstikrarı Komitesi, arz yönlü ve yapısal sorun alanlarına odaklanacak ve uygulanacak politikaların koordinasyonunu sağlayarak etkinliğini artıracak.

İklim, afet ve ürün ekim davranışlarındaki değişimler enflasyon sepetinde önemli bir ağırlığı olan gıda fiyatlarını etkiliyor ve dalgalanmalara yol açıyor. Bu dalgalanmaların önlenmesi ve enflasyona etkisinin azaltması amacıyla Erken Uyarı Sistemi 30 Eylül 2021'e kadar kurulacak.

Piyasada sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlamak amacıyla başta gıda fiyatlarına yönelik "Erken Uyarı Sistemi" olmak üzere büyük veri ve veri analiz sistemleri oluşturularak, bunlar etkin şekilde kullanılacak.

Erken Uyarı Sistemi ile tarladan son etiket fiyatına karşı tüm süreç takip edilecek

Erken Uyarı Sistemi, Merkez Bankası koordinasyonunda ve  Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve TÜİK işbirliğiyle kurulacak. Yüksek gıda fiyatlarına karşı mücadele edecek Erken Uyarı Sistemi'nin 30 Eylül'e kadar hayata geçirilmesi bekleniyor.

GIDA FİYATLARI 3 AŞAMALI TAKİP GELİYOR

Fahiş fiyatlara karşı kurulacak olan Erken Uyarı Sistemi'nin ilk ayağını arz sistemi oluşturacak. Sistem ile tohumdan hasat dönemine kadar sıcaklık, yağış, don, hastalık gibi riskler tüm bölgelerde anlık olarak tespit ederek arz eksiklikleri ürün bazında erkenden uyarı verecek. Elde edilen veriler ışığında ihtiyaç halinde dış ticaret ve vergide tedbirler de alınacak.

İkinci bileşen fiyat izleme noktası olacak. Üçüncü bileşen ise arz zinciri izleme olacak. Arz zinciri izleme sistemi, tarladan markete kadar olan süreçte her aşamada ürün fiyatında oluşan eklentiler detaylı olarak takip ve analiz edilecek.

YORUMLAR 69
 • Okuyucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Gramaj azaltma oyunu ne olacak???
  Cevapla
 • Sultan Alparslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatları fahiş olarak artıran kim varsa kapatılsın. Zincir mincir ne belaysa hepsi kapatılsın.
  Cevapla
 • Helebak 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk düşmanı zincir marketler kapatılsın
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Olan oldu. Yıllardır aynı yasa ha çıktı ha çıkacak. Elektrikteki kayıp kaçak bedelini mahkeme kaldırdı da ne oldu? Yasa ile geri getirdiler. Bu mu Adalet? Çalan çalıyor biz ödüyoruz. Bu yasa çıksa ne olacak? Zaten artacağı kadar artmış. Düşüş mu olacak sanki?
  Cevapla
 • Bahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle çiftçi nasıl para kazanır sorusuyla işe başlayın.Aslında ürün çiftçinin elindeyken zaten ucuz.Ne oluyorsa ondan sonra oluyor.Her tarım bölgesinin özelliklerine göre ürün toplama ve pazarlama merkezleri günümüzün teknolojik imkanlarına uygun yapın çiftçi birinci elden malını pazara satsın.Biraz sahaya inin masabaşı bürokratlarla bu iş çözülmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle