İşler değişti! Çin'den dikkat çeken Türkiye hamlesi

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de Türkiye-Çin ilişkilerinin her alanda günden güne geliştiğini belirterek, bu ilişkileri kapsamlı bir stratejik ortaklık seviyesinde sürdürdüklerini, Çinli şirketlerin de son dönemde Türkiye'ye önemli bir ilgisi olduğunu kaydetti.

İşler değişti! Çin'den dikkat çeken Türkiye hamlesi
İşler değişti! Çin'den dikkat çeken Türkiye hamlesi
GİRİŞ 13.09.2021 17:30 GÜNCELLEME 13.09.2021 17:31
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Huawei'nin "Gelecek için Tohumlar" programının Türkiye ayağı bu yıl da salgın nedeniyle çevrim içi gerçekleştirilecek.

Bu yıl ağırlıklı olarak elektronik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden toplam 586 üniversite öğrencisinin başvurduğu programa, not ortalamaları, tamamladığı projelere ve İngilizce seviyelerine göre 50 öğrenci seçildi. Huawei Türkiye, bu yıl ilk kez 20 lise öğrencisini de misafir katılımcı olarak programa dahil edecek.

Bu arada, programı tamamlayan öğrenciler, dünya çapında geçerli bir Huawei sertifikası almaya hak kazanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, şunları kaydetti:

"Huawei'nin dünya genelinde yürüttüğü 'Gelecek için Tohumlar', bilişim alanında yeteneklerin geliştirilmesi açısından çok değerli bulduğum bir program. Bugüne dek 130 ülkeden toplamda 8 bin 774 öğrenciye ulaşmış olan bu program, büyük bir başarı ile büyüyerek devam ediyor. Ülkemizin yetenekli gençlerinin projede yer alması bizleri mutlu ediyor. Türkiye'nin ilk kez 2015'te dahil olduğu programa, her yıl 10 öğrencimiz katılım sağlayarak Çin'de 2 hafta süren eğitimler alıyorlar. Bu eğitimler sırasında Huawei'nin araştırma ve geliştirme bölümlerine çalışma ziyaretleri gerçekleştirerek teknolojiyi deneyimliyorlar."

"ÇİNLİ ŞİRKETLERİN DE SON DÖNEMDE TÜRKİYE'YE ÖNEMLİ BİR İLGİSİ VAR"

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de Türkiye-Çin ilişkilerinin her alanda günden güne geliştiğini belirterek, bu ilişkileri kapsamlı bir stratejik ortaklık seviyesinde sürdürdüklerini, Çinli şirketlerin de son dönemde Türkiye'ye önemli bir ilgisi olduğunu kaydetti.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ise yeni nesil dijital ekonominin büyük bir hızla geliştiğini, özellikle salgın döneminde dijital ekonominin çok daha önemli bir hale geldiğini aktararak, "Huawei de Türkiye'deki altyapı çalışmaları ile bu dijital ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor. Huawei'nin bir diğer önemli katkısı da bu sektördeki yetişmiş insan gücünün yetiştirilmesi konusunda. Şirketin 'Gelecek İçin Tohumlar' projesi, Çin ve Türkiye arasındaki kültürel iletişim ve etkileşim açısından önemli bir örnek teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise şunları kaydetti:

"Huawei'nin gençlerimizin yeteneklerini daha da geliştirmek, teknolojiyi deneyimlemek ve kültürler arası köprü kurmak adına 2008'den itibaren yürüttüğü 'Gelecek İçin Tohumlar' örnek bir proje niteliğinde. Ülkemiz gençleri de 2015'ten itibaren projenin içindeler. Bu yılki etkinlikte de ülkemizin çeşitli şehirlerinden lise ve üniversite öğrencilerimiz çevrim içi olarak 'Gelecek İçin Tohumlar' ekinliğine katılım sağlayacaklar. Bu projeye katkı sağlayan herkesi gönülden kutluyorum."

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, gelecekte teknolojiye dayalı dijital ekonominin, her ülkede ekonominin büyümesi için temel itici güç olacağını belirterek, bağlantı teknolojileri olarak 5G ve IoT, bilgi işlem teknolojileri olarak da bulut ve yapay zekanın dünyayı büyük bir kapsamda derinden değiştireceğini aktardı.

Öğrencilere başarı dileyen Li, "Gelecek için Tohumlar" programının, öğrencilerin bireysel hedeflerine, Türkiye ve dünya için ideallerine bir adım daha yaklaşmalarına yardımcı olacağına inandığını kaydetti.

YAZDIR
YORUMLAR 84
 • misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  çinin hiç bir şeyini istemiyoruz elini ilk önce uygurlardan çeksin
  Cevapla
 • antiCin 1 hafta önce Şikayet Et
  Toplum ve cemiyette munafiklarin sesi ve planlari on plana ciktikca o soyledigin zor kardesim. Her sey ekonomi oldugu icin, ALLAHin azinlik topluluklari kalabaliklara hakim kildigida unutulmus...Cin'den her manada korkmakta cakma muslumanlar...
  Cevapla
 • Fuat 2 hafta önce Şikayet Et
  ABD zamanında Milyarca dollar Marshallplan yardımı çerçevesinde para yardımıı ve destek gönderdi aynı şekilde savunma sanayi alanında bu paralarla birçok projeler Barajlar .... finansa etik. Israil gelice bir çok peaygamber israil soyundan gelme ve kutsal kitap tevratın kurallarına takip etmektler. Genel olarak inançlı bir toplum! Bu dinsiz ateist çinlileri en iyi şekilde anlmanız için hepinize youtube de "Ayla" adlı filimi seyir etmenize tavsiye ederim o zaman belki ne mal olduklarına anlarsınız komunist çinlilerin!
  Cevapla
 • ömer 2 hafta önce Şikayet Et
  abd ve israil harici tüm dünyaya açığız .
  Cevapla
 • Selim 2 hafta önce Şikayet Et
  Devlet o mantıkla hareket etmiyor işte. Davos ve gemi olayından sonra bile Türkiye ve İsrail arasında ki ticaret hacmi ne kadar büyümüş görmedin mi ? THY’nin en çok uçtuğu yer neresi biliyor musun ? Tel Aviv. ABD şeytan Çin melek mi demek istiyorsun ? Bu mantıkla yola çıkarsak zamanında Osmanlı’nın da İngiltere’yle ticaret yapmaması lazımdı
  Cevapla
 • Suat 2 hafta önce Şikayet Et
  Hadi oradan ABD, Israil polemiği yaparak mileti gaza getirme ABD Israil dinsiz komumist-faşist zalim totaliter çin rejiminden yüz bin kere iyilerdir sözüm çin milletine değil çinlilerin kendileri bu rejimden en büyük zülümü çekmekteler ama birçoğu farkında değil çünkü başka birşey tanımıyorlar!
  Cevapla
 • Cesur ADAM 2 hafta önce Şikayet Et
  Çinin en çan sıkıçı kısmı UYGURLU KARDEŞLERİMİZ ama Askeri ve kimsenin vermediği hatta SATMADIĞI füze, BALİSTİK FÜZE, UZAY teknolojilerini Bize satan, Çin dir, Sırada SÜPER SONİK motor TEKNOLOJİLERİ var. Çok karmaşık ÇAN SIKICI BİR DURUM, HERKESİN gönlünden Müslam kanı dökmemiş ülkelerle tiçaret yapmık geçiyor ama malesef şu an yok, o salanana kadar Bize SATAN DEĞİL. TEKNOLOJİYİ TRANSFER EDEN, FABRİKALARINI ÜLKEMİZE GETİRENLERİ TERÇİH ETMELİYİZ
  Cevapla
 • Espiri 2 hafta önce Şikayet Et
  Amada saladın bizde inandık!
  Cevapla
 • Ruhi 2 hafta önce Şikayet Et
  imansız Çinliler bütün hastalıklar Çin'den yayılıyor dünyaya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle