Emtia piyasalarında yoğun satış fiyatları etkiledi

Küresel pay piyasalarında ekonomik toparlanmaya ilişkin artan endişeler ve para politikası vurguları, geçen hafta emtia piyasasını da etkiledi.

Emtia piyasalarında yoğun satış fiyatları etkiledi
Emtia piyasalarında yoğun satış fiyatları etkiledi
GİRİŞ 13.09.2021 12:39 GÜNCELLEME 13.09.2021 12:54

Geçen hafta emtia piyasasında yaşanan yoğun satış nedeni ile bazı emtia fiyatları düşerken bazıları da zirveye çıktı.

İSTİHDAMIN ZAYIF SEYRETMESİ PİYASALARI ETKİLİYOR

Analistler, enflasyondaki yükselişe karşın zayıf istihdam piyasası ve koronavirüs varyantlarının ekonomik toparlanmaya zarar vereceğine ilişkin endişelerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alımlarının azaltımını geciktirebileceğine dair beklentileri desteklediğini ifade etti.

TAHVİL FAİZLERİ VE DOLAR YÜKSELDİ EMTİA FİYATLARI DÜŞTÜ

Bu durumun yatırımcıları temkinli pozisyon almaya yönelttiğini belirten analistler, tahvil faizleri ve dolardaki yükselişle birlikte emtia fiyatlarında da sert düşüş yaşandığını kaydetti.

Emtia piyasasında geçen hafta küresel ekonomiye dair endişelerin artmasıyla yoğun satışlar görüldü. Çin'in emtia fiyatlarını düşürmek için müdahalelerine devam etmesi de emtia fiyatları üzerinde satış baskısı oluşturan başka bir unsur oldu.

KIYMETLİ MADENLER ALTIN, GÜMÜŞ, PLATİN KAYIPTA

Geçen hafta paladyum yüzde 11,8, platin yüzde 6,9, gümüş yüzde 3,8, altın yüzde 2,2 ve kurşun yüzde 1 değer kaybetti.

Altının ons fiyatı, üst üste 4 haftalık yükseliş eğiliminin ardından gelişmiş ülke merkez bankalarının şahinleşen para politikası tonlamaları sonrası analistlerin önemli direnç olarak dikkati çektiği 1.830 dolar seviyesindeki satış baskısıyla karşılaştı ve haftayı düşüşle tamamladı.

Emtia fiyatlarındaki düşüşlere karşın geçen hafta ralli yapan emtialar da oldu. Artan talep ve tedarike ilişkin endişeler bazı emtiaların değer kazanmasını sağladı.

ALÜMİNYUM, DOĞALGAZ, NİKEL, ÇİNKO VE BAKIR ARTTI

Geçen hafta alüminyum yüzde 8,4, doğalgaz yüzde 5,9, nikel yüzde 5,2, çinko yüzde 3,2 ve bakır yüzde 1,9 arttı. Doğalgaz 5,095 dolarla 7,5 yılın, nikel ise 9,3459 dolarla 7 yılın zirvesini gördü.

Alüminyumda Gine'deki askeri darbenin arzda yarattığı endişeler ve talep artışıyla sert yükseliş görülürken, Ida Kasırgası ile birlikte teslimatlara ilişkin risklerin ortaya çıkması sonrası kış mevsiminin sert geçeceğine yönelik öngörüler de doğalgaz fiyatlarını artırdı.

NİKEL 7 YILIN ZİRVESİNDE

Nikel, küresel talepteki artış ve metal ile ilgili tedarik endişelerinden dolayı 7 yılın zirvesine tırmandı. Analistler, elektrikli arabaların bataryalarında kullanılan ana materyallerden biri olan nikelin yeşil dönüşümle beraber en fazla yükselecek ham maddelerden biri olabileceğini belirterek, Tesla'nın, ileride oluşabilecek tedarik sıkıntılarına önlem olarak temmuzda BHP Group ile nikel tedarik anlaşması imzaladığını anımsattı.

Tedarik zincirine ilişkin endişeler geçen hafta bakır fiyatlarını da destekledi.

TARIM EMTİALARINDA SERT SATIŞLAR GÖRÜLDÜ

Geçen hafta tarım emtialarında sert satışlar oldu. Buğday yüzde 5,2, kahve yüzde 2,5, kakao yüzde 1,7, mısır yüzde 1,4, soya fasulyesi ve şeker yüzde 0,3 değer kaybetti.

Ida Kasırgası ile birlikte ihracatta aksamalar yaşanması ve ihracatın gerilemesi fiyatları olumsuz etkilerken, talebe yönelik endişelerin de emtia fiyatları üzerinde olumsuz etkisi oldu.

DOLAR ENDEKSİNDEKİ GÜÇLENME İLE EMTİALARDA SATIŞ GÖRÜLÜYOR

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, "Dolar endeksindeki güçlenme ile emtiaların geneline yayılan satışlar görülüyor. Özellikle şeker ve kahve gibi tek bir ülkede yoğun üretilen emtialarda dolar endeksli satışların daha etkili olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

Buğday üretim tahminlerindeki artışın geçen haftanın son gününde satışların etkili olmasına yol açtığını kaydeden Ergezen, buğdayda satış baskısının bu hafta da devam edebileceği öngörüsünde bulundu.

Delta varyantı ve ekonomik endişelerin bir miktar artmasının pamukta düşüşe neden olduğunu aktaran Ergezen, bununla beraber üretim tahminlerindeki artışın da pamukta satışların güçlenmesine yol açtığını vurguladı.

ARTAN NAVLUN FİYATLARI NEDENİYLE ŞEKER TALEBİNDE DÜŞÜŞ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Zafer Ergezen, Delta varyantı nedeniyle şekerde talebe yönelik endişelerin arttığını kaydetti.

Brezilya'da şeker üretiminin ağustos ayının ikinci yarısında yüzde 0,7 arttığını belirten Ergezen, "Bununla beraber artan navlun fiyatları nedeniyle talepte düşüş olduğu görülüyor." dedi.

Ergezen, Delta varyantı nedeniyle talebe yönelik endişeler ve dolar endeksindeki güçlenmenin kahveyi de olumsuz etkilediğini söyledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
euro
YAZDIR