Trafikte büyük tehlike! Birçok kişi farkında değil...

Trafikte ciddi tehlike var ve çoğu kişi bunun farkında değil. Motorlu kuryelerin arasında kurallara uyan da var uymayan da. Uymayan, hem kendi canını hem de başkalarının canını hiçe sayarak, kimi zaman kaldırımlardan, kimi zaman araçların aralarından bir yerlere yetişmeye çalışıyor. Otomobillerden sonra en çok ölümlü, yaralanmalı kazaya karışan ikinci araç grubu motosikletler...

GİRİŞ 13.09.2021 12:28 GÜNCELLEME 13.09.2021 12:28
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Salgınla birlikte hem online alışverişe hem de paket servise talep ciddi arttı. Hal böyle olunca, motorlu kuryelerin sayısı da arttı. Buraya kadar sorun var mı? Yok, hem istihdam sağlanıyor hem de vatandaşın işi görülüyor.

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın yazısı:

Ancak bu kuryelerin arasında kurallara uyan da var uymayan da. Uymayan, hem kendi canını hem de başkalarının canını hiçe sayarak, kimi zaman kaldırımlardan, kimi zaman araçların aralarından bir yerlere yetişmeye çalışıyor.

Bunları niye yazdım? Malum, okullar açıldı, bazı işyerleri de normal çalışma düzenine geçti; İstanbul’da trafik yoğunluğu da arttı. Geçen hafta çocukları okula götürüp getirirken dikkatimi çekti, şahit olduğum kazaların neredeyse tamamı bu motorlu kuryelerin karıştığı kazalardı.

Biraz araştırma yaptım. Sadece bu yılın 8 aylık döneminde 189 bine yakın ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiş ve bunların 33 bin 552’si motosikletlerin karıştığı kazalar.

Otomobillerden sonra en çok ölümlü, yaralanmalı kazaya karışan ikinci araç grubu motosikletler ki, motosiklet sayısının otomobillerin üçte biri olduğunu hesaba katarsak, kaza sayısının yüksekliği daha iyi anlaşılır.

HER 3 MOTOSİKLETİN 2’Sİ SİGORTASIZ

Geçen sene ise 45 bin 700 motosiklet, ölümlü ve yaralanmalı kazaya karışmış ve bu kazalar sonucu da 735 kişi hayatını kaybetmiş, 40 bine yakın kişi de yaralanmış. Dikkatinizi çekerim, bunlar sadece ölümlü ve yaralanmalı kazalar. Bunun üzerine bir de maddi hasarlı kazaları koyacak olursak, durumun vahameti daha iyi anlaşılır.

Peki, sorun bu kadar mı? Değil, daha da büyüğü var. Trafikte dolaşan motosikletlerin zorunlu trafik sigortası yok. Trafiğe kayıtlı 3.6 milyon motosikletin sadece 1.2 milyonunun zorunlu sigortası bulunuyor.

Trafikte gördüğümüz ve sayıları her geçen gün artan motosikletlerin yüzde 66’sı sigortasız trafikte dolaşıyor. Daha açık bir anlatımla, her 3 motosikletten 2’sinin trafik sigortası bulunmuyor. İşte, asıl tehlike bu.

Bu durum, hem motosiklet sahibi için hem de diğer sürücüler için büyük sorun. Sürücüler için sorun, çünkü motosikletin neden olacağı maddi hasarlı kazada trafik sigortası olmadığından zarar sigortadan karşılanmayacak; ya sürücü hasarı cebinden ödeyecek ya da motosikletin sahibine dava açacak.

HACİZ DAVALARI İLE UĞRAŞIYORLAR

Ama asıl sorunu yaşayacak olan, bugün için trafik sigortasını yaptırmayan milyonlarca motosiklet sahibi. Olası kazada, kusurlu olarak bir araca zarar verirlerse ve o aracın da kaskosu varsa; sigorta şirketi aracın zararını karşılar, sonra da dönüp sigorta yaptırmayan motosiklet sürücüsünden hukuk yoluyla zararın tamamını alır.

Daha bitmedi, yine olası kazada, motosiklet sürücüsü birinin ölümüne ya da sakatlanmasına neden olursa, işte o zaman durum kötü. Motosikletin trafik sigortası olmadığı için devreye Güvence Hesabı giriyor ve kazada ölenlerin yakınlarına vefat tazminatı, sakat kalan kişiye de sakatlık tazminatı ödüyor; sonra da dönüp, motosiklet sahibinden 100 bin liraları bulan tazminatı hukuk yoluyla alıyor.

Hemen belirteyim bugün, onlarca sigortasız motosiklet sahibi bu kazalar nedeniyle kendilerine açılan haciz davaları ile uğraşıyor. Yani, trafik sigortasına 500-600 lira ödemekten kaçan motosiklet sürücüleri 100 binlerce lira ödemek zorunda kalabilirler.

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Cingibi 4 ay önce Şikayet Et
  Sağımdan geçen motorcunun kaskına odunla vurasım var sonrada bizi vasıtadan saymıyorlar diyorlar ama o meşru iki cizgili şeritin içindende gitmiyorlar moturun geçebileceği heryeri kendileri için hak görüyorlar youtubede kafasında kaskla akşama kadar bin kural ihlali yapanlar birde hata yapanları videoya çekip atıyorlar çekecem diyede kendileri yapmadığını bırakmıyor
  Cevapla
 • Yandım Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Kısacası bu memleket adam olmaz.
  Cevapla
 • ademoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  bunların hepsine elektronik kelepce takacaksın onu ordan takip edeceksin hata varsa öpeceksin birgün bunlar bana çarparak başımı belaya sokacağım
  Cevapla
 • Motorcu 4 ay önce Şikayet Et
  Hepsinemi? Sanki otomobil sürücüleri birer melek. Kim kurallara uymuyorsa de bari
  Cevapla
 • Ekrem 4 ay önce Şikayet Et
  Ekrem tumm millet şikayetçi motor sürücüleri den bu devlet nerede adamlardan bıktık çoğu ne kırmızı ışık dinliyor nede trafik kuralı polisler mobeseler ne işe yarıyor bir anlat olsa ne denir bir bakın
  Cevapla
 • nevizade 4 ay önce Şikayet Et
  en sol şeridin solunda bir yol icat olundu. bu arkadaşlar devamlı oradan geçerler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle