Samsung'dan Türkiye hamlesi! Tekirdağ'a kuruldu

Cep telefonunda yerli üretim hamlesi sürüyor. Dünyanın en büyük üreticilerinden Samsung, Atmaca Elektronik’in tesisinden ağustos sonu itibariyle Tekirdağ’da kurduğu kendi tesisine taşındı.

Samsung'dan Türkiye hamlesi! Tekirdağ'a kuruldu
Samsung'dan Türkiye hamlesi! Tekirdağ'a kuruldu
GİRİŞ 10.09.2021 10:31 GÜNCELLEME 10.09.2021 10:31
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yerli cep telefonu üretim hamlesi tam gaz devam ediyor. Markalar üretimlerini geliştiriyor. En büyük üreticilerden Samsung da kendi tesisinde üretim yapmaya başladı.

İstanbul Esenyurt’ta Sunny markasına sahip Atmaca Elektronik’in tesisinde üretim yaptıran markanın, ağustos sonu itibariyle kendi üretim tesisine geçtiği öğrenildi. Atmaca Elektronik ise, bu tarihten sonra marka için yarı mamul üretimi yaparak tedarikçisi olmaya devam ediyor.

YILDA 3 MİLYON TELEFON ÜRETECEK

Tekirdağ Çerkezköy’de Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 15 bin metrekarelik fabrika kuran Samsung, 500 kişiye de istihdam sağlıyor. Bu sayının zamanla bine çıkarılacağı belirtiliyor.

Samsung’un A serisindeki bütün telefonların üretimleri bu merkezde yapılıyor. Bu tesiste 3 milyondan fazla telefon üretilmesi planlanıyor. Samsung’un cep telefonu piyasasındaki pazar payı yüzde 40’larda.

FİYATLAR YARI YARIYA İNDİ

Türkiye’de Samsung, Xiaomi, Oppo, TCL, Vivo, realme, Tecno Mobile gibi markalar üretim başlattı. Yerli üretim hamlesi sonrasında giriş seviyesi cep telefonlarının Türkiye’deki fiyatları yarı yarıya düştü. Pazarda satılan modellerin yarıdan fazlası yerli üretim. Türkiye’de 200 doların altında ithal edilen telefonlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu da telefonların 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyor. Yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için maliyetler düşüyor.

RADARDA İHRACAT DA VAR

Şu anda fabrikada sadece iç pazar için üretim yapılıyor. İleride bölgedeki diğer ülkeler için de üretim yapılabilecek. Samsung bu fabrikada ağırlıklı giriş ve orta segmentteki A serisi telefonlarını üretecek. Samsung’un Galaxy A serisinde yer alan telefonları A21, A30, A70, A80 gibi modellerinin tamamı Türkiye’de üretiliyor. Şu anda giriş ve orta segment modelleri ülkemizde üretilse de üst segment modellerin üretimi için de gerekli teknolojiye sahip olunduğu belirtiliyor.

12 MİLYON ADETLİK PAZAR

Türkiye’de cep telefonu pazarının yıllık adetsel büyüklüğü 11-12 milyon adet civarında. Bunun bir milyonu yurtdışından yolcu beraberinde getiriliyor. Pazarda en çok satan üç marka Samsung, Xiaomi ve Huawei şeklinde sıralanıyor. Türkiye’de önceden 2 yıl olan telefon değiştirme sıklığı 4 yıla çıkmış durumda.

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  samsung ucuz diye kalitesiz cok cep yapiyor sonra insanlar kalitesiz diyor adam gibi uygun fiat kalite yap ayni seyi tv yaptilar gunceleme vermez yukledigin seyi siler
  Cevapla
 • Bayraktar TB-2 1 ay önce Şikayet Et
  Samsung çip donanımları ve diğer bilgisayar bileşenleri konusunda çok ileri seviyede, Samsung'un bir şekilde Türkiye'de çip fabrikaları ve diğer bilgisayar bileşenlerini Türkiye'de ürettirmek lazım. Telefon montajı ile başlamaları da birşeydir şimdilik küçümsemeyin, eğer Türkiye'yi severlerse asıl elektronik bileşenleri üretmeye cesaret edebilirler.
  Cevapla
 • Sabri 1 ay önce Şikayet Et
  Yarı yarıya yazıyor. İlginnnnç
  Cevapla
 • ismilazımdeyil 1 ay önce Şikayet Et
  piyasayı takip edenbiriyim yerli üretim telefonların fiyatları ucuzladığı yok hatta aynı sengmentdeki ithal ürünlerden daha pahalı(tüm yerli üretim yapan markalar dahil)
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  general Mobile 20 pro ya baktin mi
  Cevapla
 • Erdoğan Kılınç 1 ay önce Şikayet Et
  Samsun şehrine kursalardı tesislerlerini, reklam ve imaj olarak çok etkili olurdu...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle