IMF piyasayı bir anda karıştırdı! Ülke açık açık duyurdu: Düşükten topladık

El Salvador'un Bitcoin'i resmi olarak tedavüle aldığı günde piyasada aşağı yönlü sert hareketler olurken, milyarder yatırımcı Mike Novogratz, son hareketi 'Balondan kaçan hava' olarak değerlendirdi.

IMF piyasayı bir anda karıştırdı! Ülke açık açık duyurdu: Düşükten topladık
IMF piyasayı bir anda karıştırdı! Ülke açık açık duyurdu: Düşükten topladık
GİRİŞ 08.09.2021 15:48 GÜNCELLEME 08.09.2021 15:50
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ünlü kripto para yatırımcısı milyarder Mike Novogratz, Bitcoin’de Salı günü görülen ani sert düşüşün yatırımcıların biraz fazla heyecanlanmasının sonucu olduğunu söyledi.

Uzun süredir kripto paralarda yükseliş beklentisinde olan Novogratz, kripto para piyasasının son sekiz haftada güçlü seyrettiğine ve aşırı alım durumuna geçtiğine, ancak bunun iyi nedenleri olduğuna dikkat çekti.

Novogratz, Visa Inc.’nin 150 bin dolara bir NFT satın aldığını, Amazon.com Inc.’nin bir blockchain ve dijital para işi açtığını ve Walmart Inc.’nin görevlendirmek üzere bir kripto para uzmanı aramakta olduğunu işaret etti. Galaxy Digital Holdings CEO’su Novogratz, bireysel yatırımcılardan gelen ilginin kripto trenine binen büyük kurumların ardından hızla arttığını sözlerine ekledi.

 "BİRAZ FAZLA HEYECANLANDIK"

Bloomberg'in haberine göre Novogratz, Salı günü yaptığı değerlendirmede, kriptonun sadece kötü para ve maliye politikasını hedge etmek için satın alınan Bitcoin olmadığının, daha önemlisi bir web 3.0 (yapay zekaya dayanan yeni nesil internet teknolojisi) olduğunun büyük ölçüde fark edildiğini kaydederek, “Hiçbir yatırımcı bir sonraki interneti kaçırmak istemez. Biraz fazla heyecanlandığımızı ve bu düşüşün biraz balondan kaçan hava gibi olduğunu düşünüyorum” dedi.
El Salvador'da Bitcoin dönemi resmen başladı

'TEŞEKKÜRLER IMF'

Bitcoin'de dün büyük bir çöküş yaşanırken El Salvador Başkanı Nayib Bukele dipten 150 Bitcoin aldıklarını açıkladı. Çöküşten IMF'nin sorumlu olduğunu ima eden Bukele "İndirim sona eriyor gibi görünüyor. Teşekkürler IMF" mesajını paylaştı. Ayrıca bir takipçisinin IMF'nin kendisinin başarısız olmasını istediğini belirten mesajını da retweetledi. Dün 44.000 doların altını gören Bitcoin akşam saatlerinde 47.000 doları aşmasının ardından bu sabah yeniden 46.750 dolara geriledi. Bugün yatırımcının dünkü düşüş sonrası vereceği tepki kısa vadede Bitcoin'in seyrinde belirleyici olacak

Dün El Salvador'da Bitcoin resmi bir ödeme aracı olarak kullanıma girdi. Ancak bu tarihi olaydan çok, akşamüstü yaşanan büyük dalgalanma kripto para piyasasına damgasını vurdu.

El Salvador'daki Bitcoin ATM'leri

Saat 17.000 civarında 51.000 dolar civarında olan Bitcoin 1 saatte 43.200 dolara geriledi. Ardından 47.300 dolara kadar tırmandı ancak akşam saatlerinde yeniden 47.000 doların altına girdi.

Bitcoin bu sabah da 46.750 dolara geriledi. Bugün, dün yaşanan ani çakılma sonrası yatırımcının alacağı pozisyon ya da diğer bir deyişle Bitcoin'e göstereceği güven kripto para piyasasının yakın vadedeki seyri için büyük önem arz ediyor.

Yatırımcılar bu düşüşü El Salvador hükümeti gibi bir alım fırsatı olarak görebilir. Dünyada Bitcoin'i resmi para olarak kullanmaya başlayan ilk ülke olan El Salvador'un Devlet Başkanı Nayib Bukele düşüş esnasında dipten 150 Bitcoin daha aldıklarını açıkladı.

Bitcoin'in resmi olarak kabul edilmesi ülkede protesto edildi

TOPLAM SAYI 550'YE ULAŞTI

El Salvador hükümeti daha önce de 400 Bitcoin almıştı. Böylece ellerindeki toplam Bitcoin sayısı 550'ye ulaşmış oldu.

Dün yaşanan sert düşüşün belilrli bir nedeni bulunmuyor. Toplam 25 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip El Salvador'un günlük işlem hacmi 60 milyar doları aşan Bitcoin'in fiyatını teknik olarak çok fazla etkilemesi mümkün değil.

Sebep belirsiz olsa da Nayib Bukele Twitter'dan yaptığı duyuruda Bitcoin'de yaşanan ani çöküşte IMF'nin sorumlu olduğunu ima etti. 150 Bitcoin aldıklarını duyurduğu tweetin ardından attığı ikinci tweette Bukele "İndirim sona eriyor gibi görünüyor. Teşekkürler IMF. Basılı kağıttan milyonlar tasarruf ettik" ifadelerini kullandı.

KARŞI ÇIKMIŞTI

IMF daha önce kripto paraları resmi para olarak kabul eden ülkelerin finansal ve hukuki sorunlar yaşayacağını belirtmişti. Yani El Salvador'un Bitcoin hamlesine karşı çıktı.

El Salvador Başkanı Bukele bu itirazı kişisel algılamış gibi duruyor. Bukele, bir takipçisinin "Bir çok kişi Bukele'nin başarısız olmasını istiyor: IMF, Dünya Bankası, ABD hükümeti, AB, Muhalefet partileri. Ancak başarılı olursa bitcoin projesi tüm El Salvador halkını ayağa kaldıracak. Bu insanların daha fazla acı çekmesini istediğinizi bir hayal edin...." mesajını retweetleyerek IMF'ye karşı duruşunu net bir şekilde ortaya koydu.

Bukele'nin bu mesajlarına takipçilerinden büyük destek geldi. Yüzlerce kişi IMF ve ABD'nin Bukele'yi başarısız göstermek için Bitcoin fiyatlarıyla oynadığını iddia etti.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Duhan 2 ay önce Şikayet Et
  Altın karşılığı para birimi her sorunu çözer, ancak hükümetler bunu istemez, yoksa vatandaş develüasyonla nasıl soyulsun!
  Cevapla
 • Sivaslı 2 ay önce Şikayet Et
  Turkiyede borsacilar artik kripto paralara yőneliyorlar. Bu da Turk şirketleri borsada kağitlarina sahip çikmiyor hep simsarlarin elinde Turk sirketlerin hisseleri buda Turkiye ekonomisi için kőtű bir durum devkette sahip çikmasi lazim yoksa paralar dışariya akacak binance bile Turkiyeye şube açtı.
  Cevapla
 • agah 2 ay önce Şikayet Et
  İmf ve ABD ye karşı bitcoin alalım...
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Adamların istediği bu zaten mağdur gibi gösterip kayıt dışı ekonomiyi yaygınlaştırmak
  Cevapla
 • akbas 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de de bitcoini yüceltenler var. Allah akıl fikir versin...
  Cevapla
 • Tcmb 2 ay önce Şikayet Et
  Ne aklı bunlarda akıl makıl yokk
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Bizim de altına dayalı kripto paraya geçmemiz lazım ki devlet kafasına göre para basamasın, türk lirası denen garabetten hep beraber kurtulalım
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 2 ay önce Şikayet Et
  Yani ekonomiyi dolayısıyla ülkeyi hükümet yönetmesinde kripto para ile yabancıların eline geçsin. Bir günde inip çıkan bu hayali ürünle bir gecede ülke batsın.
  Cevapla
 • erbat 2 ay önce Şikayet Et
  Allah akil fikir versin sizingibilere dünya dolari nasil olurda rezev para olmaktan cikaririk diye duqunurken bide bitcoin basimiza bela edelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle