Toplu taşımada 'PCR testi zorunluluğu' 6 Eylül'de başlıyor

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin toplu ulaşım araçlarıyla ile şehirlerarası seyahatlerine negatif PCR testi belgelerini ibraz etmemeleri durumunda izin verilmeyecek

Toplu taşımada 'PCR testi zorunluluğu' 6 Eylül'de başlıyor
Toplu taşımada 'PCR testi zorunluluğu' 6 Eylül'de başlıyor
GİRİŞ 04.09.2021 15:28 GÜNCELLEME 04.09.2021 15:41
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi" sonrasında tedbirler sıkılaştırıldı.

Bu kapsamda, 6 Eylül'den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

OTOBÜS DENETİMLERİ SIKILAŞTIRILACAK

Ulaştırma ve Altyapı ile Sağlık Bakanlığı otomasyon sistemleri arasında da entegrasyon sağlandı.

Seyahat edecek vatandaşların HES kodu ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bölge müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek, yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

2 YAŞ ALTI BEBEKLERDE HES KODU ARANMAYACAK

Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebek yolcular için ise HES kodu aranmayacak. 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek.

18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak. Trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış olan yolcular, durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek.

Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecek.

Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu kontrolü devam edecek. YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek. Trende tespiti halinde trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Havalimanlarında Sağlık Bakanlığınca yapılan PCR testi uygulaması da devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek.

YORUMLAR 14
 • Ferdi K. 2 yıl önce Şikayet Et
  bu işin sonu fos çıkar. dakka başı şoför, testle mi uğraşacak, milleti, yetişecekleri yere vaktinde mi yetiştirecek? hadi diyelim ki uygulanmaya başlandı, birçok yerde, bir süre sonra bu iş tam anlamıyla uygulanmaz, üstelikte her yerde faaliyette olması imkansız gibi gözüküyor.
  Cevapla
 • Güngör 2 yıl önce Şikayet Et
  Yarısı yanlış çıkan testi mi?
  Cevapla
 • kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  pcr nizi alın aşınızı olun bunların hepsi sözde gönüllük esasına göre oluyor sen yurdumun güzel insanını makasa al ondan sonra gönüllük esası de yıllarca akp ye oy vermeme rahmen 2023 te bizde gönüllük esası diyecez
  Cevapla
 • Mehmedi 2 yıl önce Şikayet Et
  hakan beyaşı olan 100 kişiden 5 i hasta oluyor bulaştırıyır ya da ölüyor.Sen de iyi oku araştır sonra yargıla.
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşağıya yorum yazan Mehmet bey aşı olanlarda hasta oluyor ve bulaştırabiliyor sadece hafif atlatıyor oku öğren ondan sonra yorum yaz
  Cevapla
 • Mehmed 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşı olmayanların, masum insanlara hastalık bulaştırma hakkı yok. Hatta PCR testlerinin de ücretli olması gerekiyor. Hem aşı olmayayım hem de milletin verdiği vergilerle ücretsiz test olayım diye bir şey olamaz. Bu başkalarını hakkına girmektir.
  Cevapla
 • Bir Adam 2 yıl önce Şikayet Et
  Birkaç soru: 1- Pandeminin başlarında "aşı olmayanlar çeşitli yaptırımlarla aşı olmaya zorlanacak" diye komplo teorileri vardı. Oraya doğru mu gidiyoruz? 2- Aşı olanların hasta olmama, bulaştırmama garantisi yok. Onlar da devamlı PCR testi ibraz edecek mi? Yoksa bu iş aşı olmayanlar aşı olmak zorunda kalana kadar devam mı edecek? 3- 1950'li yıllarda Thalidomide diye bir ilaç bulunmuş, hamilelerin bulantılarını falan önlüyor diye piyasaya sürülerek Türkiye ve Amerika dışında tüm ülkelerde kullanılmış. Fakat zamanla bu ilaç yüzünden binlerce çocuk sakat doğunca ilaç geri çekilmiş. Şimdi buna benzer yan etkiler henüz onaylanmamış bu Covid aşılarında da çıkarsa ne olacak?
  Cevapla
 • Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle