493 projeye 875 milyon lira hibe desteği verilecek

Bakan Pakdemirli, kırsalda kalkınma vizyonu kapsamında ilana çıkılan IPARD-2 AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı 10. Başvuru Çağrısı başvurularını nisanda aldıklarını belirterek, onaylanan projelere 875 milyon lira hibe desteği verecek" dedi.

493 projeye 875 milyon lira hibe desteği verilecek
493 projeye 875 milyon lira hibe desteği verilecek
GİRİŞ 04.09.2021 12:37 GÜNCELLEME 04.09.2021 12:37
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiklerini ifade etti.

Türkiye'nin son 19 yılda büyük bir kalkınma hamlesine imza attığını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Her alanda büyüme, her alanda kalkınma vizyonuyla başlayan bu atılım döneminde, tarım ve kırsal daima ilk sıralarda yer aldı. Birçok ürünün anavatanı olan Anadolu toprakları, bu süreçte büyük bir değişime sahne oldu. Sağladığımız desteklerle, kırsalda binlerce modern tesis kuruldu. Bu tesisler üretiminin gücünü artırırken on binlerce kişiye de yeni istihdam kapılarını açtı."

Pakdemirli, kırsalda kalkınma vizyonu kapsamında ilana çıkılan IPARD-2 AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı 10. Başvuru Çağrısı başvurularını nisan ayı içerisinde aldıklarını vurgulayarak "Bu çerçevede toplam yatırım tutarı 1,9 milyar lira olan 493 proje onaylandı. Onaylanan bu projelere ise 875 milyon lira hibe desteği vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Yıl sonuna kadar projelerde incelemelerin süreceğini ve incelemesi tamamlanan projeleri açıklamaya devam edeceklerini bildiren Pakdemirli, "2021 yılı içerisinde 11 farklı sektörde yatırımları tamamlanan toplam 2 bin 603 projeye 805 milyon lira hibe ödemesi gerçekleştirdik ve ülkemize 1,2 milyar liralık yatırım kazandırdık." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, 2021 yılı içerisinde hibe ödemesi yapılan projelerin sektörel dağılımı, "bitkisel üretim 1353, zanaatkarlık ve katma değerli ürünler 163, kırsal turizm 188, yerel kalkınma ve tarım-çevre 44, arıcılık 167, su ürünleri yetiştiriciliği 9, hayvancılık 300, gıda işleme 192, yenilenebilir enerji 157, teknik destek projesi 2, makine parkı ise 28" şeklinde gerçekleşti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Dinarlı Fahri 2 yıl önce Şikayet Et
  Bende 3600 ek gösterge desteğimi istiyorum Sayın Cumhurbaşkanımız söz vereli 3 yılı geçti zaten verilse bir şekilde esnafa dönecek 3600 neden verilmiyor,hala çalışmalar devam ediyor sözü bıkkınlık veriyor artık,bir günde bitecek iş 4 yıla yaklaştı çalışmalar devam ediyor hala
  Cevapla
 • Çifçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım birazda güneydoğu çifçilerle ilgilenseniz çok memnun olurum bu gidişle kimse arazi etmeyecek duruma gelir
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  ver hibeyi oysun gözünü.
  Cevapla
 • Terazi 2 yıl önce Şikayet Et
  yenilenebilir enerji 157 projeye destek... sırf para almak için gitmiş yılın yarısını güneş görmeden geçiren karadeniz memleketinde güzelim ağaçlık alanı traşlamış güneş enerji paneli kurmuş.. al sana yeşil enerji, yeşili kazı yeşil enerji alanı yap... laz fıkrası gibi
  Cevapla
 • üretiçi 2 yıl önce Şikayet Et
  üretene ürüne hiçbirşey yokmu hangi purejeler hibeyle bu millete birşey üretip devam lılık sğlmış pureje bahanesiyle birsürü folimlerle devletten tüğü bitmemiş yetimin hakkını almak **üretibde alana lafımız yok***etrafımızda nekadar alan varsa hep folim.. yok süresi doldu başkasının adına yeniden al zaten üretilen doğru dürüs birşeyyo k..tekrar tekrar folim başkada birşey yok nasıl oluyorda hepte üretimle alakası olmayanlara cıkıyor anlamakda zor,,,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle