Aşısız yolcular şehirlerarası tren seyahatlerinde PCR test sonucunu ibraz edecek

Şehirlerarası tren yolculuklarında 18 yaş üzeri yolcular aşı olduklarını HES uygulamasından belgeleyecek. Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz ederek seyahat edebilecek.

GİRİŞ 03.09.2021 16:27 GÜNCELLEME 03.09.2021 16:42
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin, TCDD Taşımacılık AŞ'den aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığının "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi" çerçevesinde, şehirlerarası tren yolculuğuyla ilgili olarak 2 yaş altı bebek yolcular için HES kodu gerekmiyor, 18 yaş altı yolcular ise HES koduyla biletlerini alabilecek, trenle seyahat edebilecekler.

18 yaş üzeri yolcular biletlerini HES koduyla satın alacak ve trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanan yolcular (Kovid 19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) durumlarını HES uygulamasından belgeleyerek, aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecekler.

BİLET İADELERİ YAPILMAYACAK

Gar ve istasyon girişlerinde ise HES kodu kontrolü devam edecek.

YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek, trende tespiti halinde ilk istasyonda trenden indirilerek bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Seyahat bilgileri, salgın süresince gerekli önlemleri almak ve gerektiğinde filyasyon uygulamalarında kullanılmak üzere yetkili makamlarla paylaşılacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  İyi oldu hukuk falan da yok nasıl olsa. Salgın konusunda OHAL ilan etmeden, kafasına göre yasak koyabilen genelgelere ses çıkaran da yok. Ülke kafaya göre yönetiliyor. Haketti millet düşünmeyen sorgulamayan dindar ve kindar nesiller yetiştiriyoruz hamdolsun.
  Cevapla
 • ibrahim 4 ay önce Şikayet Et
  Bari aşı olmayanları öldürün de kurtulalım. Allah görmüyor mu sanıyorsunuz.
  Cevapla
 • Emekli Bey 4 ay önce Şikayet Et
  israilden gelen turistten test istemeyen devlet, koyüne giden vatandastan test istiyor. hey yavrum hey. öz yurdunda garipsin öz vatanında parya.
  Cevapla
 • gerçekçi 4 ay önce Şikayet Et
  herşey gönüllülük esasına göre tamgaz devam ediyor sayın başkanımın söyledikleriyle yaptıkları örtüşmüyor,,bir güvendiğimiz o vardı onuda kaybettik
  Cevapla