Domatesleri çürüten virüse karşı yerli tohum

Seralarda görülen ve fideleri çürüterek domates tarımına zarar veren virüse karşı yerli tohum geliştirildi.

Domatesleri çürüten virüse karşı yerli tohum
Domatesleri çürüten virüse karşı yerli tohum
GİRİŞ 03.09.2021 05:56 GÜNCELLEME 03.09.2021 05:56
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

İlk olarak 2014 yılında Ürdün ile İsrail'de ortaya çıkan, daha sonra da Türkiye'de  domates fidelerini çürüten  'Domates Kahverengi Meyve Buruşukluk Virüsü’ne (ToBRFV) karşı üretilen yerli tohum, dayanıklı ürün sağlayacak. Yaklaşık 2 yıldır moleküler viroloji laboratuvarındaki çalışmalarla virüse dayanıklı hâle getirilen domatesin tabii ve sağlıklı olması sağlanacak. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATOM) Müdürü Doçent Dr. Hakan Fidan, tohumun genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) sınıfında olmadığını, ürünlerin tamamen doğal olduğunu söyledi.

İHRACATÇIYA YARAYACAK
Yerli tohum geliştirilmesinin ihracata önemli katkı sağlayacağını söyleyen Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan "Rusya ile her yıl bazı problemler gündeme geliyor. Bizim medyamızda ilaç kalıntısı deniyor ama iadeler genellikle domates kalitesini düşüren ve halk dilinde 'Domates Kelebeği' denen Tuta Absoluta larvaları nedeniyle yapılıyor. Aslında insan sağlığına zararlı değil ama Rusya kendi üreticisini korumak istiyor" dedi. Geliştirilen yeni tohumun Türkiye'den bu ülkelere giden ürünlere yayılacağına inandığını söyleyen Prof. Yazgan “Virüse dayanıklı tohum sevindirici. Mutasyonlara karşı da geliştirilecektir mutlaka" diye konuştu.

ŞİMDİLİK 5-6 ÜLKEDE
TÜBİTAK yönetiminde geliştirilen tohumun deneme ihracatı başladı. Virüse dayanıklı tohumun domates tarımını sürdürülebilir hâle getireceğini  söyleyen yetkililer “İtalya, İspanya, Meksika, ABD, Orta Doğu ülkelerine göndermeye başladık. Tescilin ardından ticaret başlayacak” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Muhittin adalı 4 ay önce Şikayet Et
  Bu fidenin adını bilen yazabilirmi?
  Cevapla
 • Köylü Çiftçi 4 ay önce Şikayet Et
  Köylü Çifti her zaman kaybedendir.(Gerçek Köylü Çiftçiler)_Bir tek istisnası da diğer serbest piyasa kodaman tüccar, üreticiler ise her daim kazanırlar.Ha birde piyasada azot üre kıtlığı var.Fiyatlar uçuyor.
  Cevapla
 • temel 4 ay önce Şikayet Et
  hele avrupa da turk yada yabanci yerlerinden alirsan eve gelene kadar cøp oluyor en sona geldimi aliyorlar ucuz diye sonra halka kazikliyorlar baska yerde aldin mi bazen iki hafta dayanir
  Cevapla
 • Lö Berjan 4 ay önce Şikayet Et
  Yerli tohumu yasakladı ya israilin tohumu
  Cevapla
 • Toyiba tojiyeva 4 ay önce Şikayet Et
  Bu tohumun ismi ne nerden nasil alabiliriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle