Son dakika haberi: 5 ilde elektrik borçlarına erteleme

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı kararıyla Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye'de yaşanan orman yangınları nedeniyle zarar gören tüketicilerin elektrik tüketimlerine ilişkin tahsilatları 3 ay süreyle ertelendi.

Son dakika haberi: 5 ilde elektrik borçlarına erteleme
Son dakika haberi: 5 ilde elektrik borçlarına erteleme
GİRİŞ 31.08.2021 06:32 GÜNCELLEME 31.08.2021 06:35
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar, 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 5 ilde yaşanan orman yangınlarının etkilerini azaltmak üzere alındı.

Bu kapsamda söz konusu bölgelerdeki tüketicilerin elektrik fatura tahsilatları, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayacak şekilde ertelendi.

Karara göre, konutu, iş yeri ve tarımsal üretim alanı kullanılabilir halde olan tüketiciler, bu yerlere ilişkin mevcut elektrik aboneliği fatura tahsilatının erteleme kapsamına alınmasına dair dilekçelerini 1 Ekim'e kadar ilgili tedarik şirketine sunacak veya bu taleplerini aynı tarihe kadar çağrı merkezleri ya da çevrim içi başvuru kanalları üzerinden iletecekler.

Konutu, iş yeri ve tarımsal üretim alanı kullanılamaz halde olan tüketiciler de yangın sonrası yeni aboneliklerinin fatura tahsilatını erteleme kapsamına almak için ilgili kurumlarca düzenlenmiş "hasar durum belgesi" ile başvuruda bulunacak.

Ayrıca erteleme kapsamına dahil edilmesi istenilen ticarethane, sanayi ve tarıma dayalı arazilerin sulanması amacı dışındaki tarımsal sulama aboneliklerine ilişkin iş yerlerinin de 28 Temmuz'dan sonra açıldığını gösterir "iş yeri açma ve çalışma belgesi"nin ilgili şirkete ibraz etmesi zorunlu olacak.

Uygulamadan faydalanacak tüketicilerin 28 Temmuz öncesinde de kendi adlarına veya ticari unvanlarına kayıtlı bir aboneliklerinin olması, aynı tarihten sonraki abonelikleri ile bu tarih öncesindeki aboneliklerinin aynı abone grubunda bulunması ve aynı tedarik şirketinin faaliyet bölgesinde bulunması gerekecek.

Karar doğrultusunda her bir hasar durum belgesi ile tek bir yeni abonelik için uygulamadan faydalanılacak ve erteleme süresi, ertelemeye konu her bir fatura için ayrı ayrı uygulanacak.

Ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlara ait yerlerin tüketimleri bu karar dışında tutuldu.

Söz konusu karar 1 Ağustos tarihi itibarıyla geçerli olacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
elektrik faturası
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Vatan 4 ay önce Şikayet Et
  Erteleme çözüm olmuyor, elektriğe yapılan zamlara çözüm bulunması lazım.
  Cevapla
 • Amed 4 ay önce Şikayet Et
  Kapı pencereyi aynı anda acsak ceryan yapar ya o bile faturaya yansıyor artik
  Cevapla
 • yunse 4 ay önce Şikayet Et
  veee sunu ekleyeyim bu memlekette hersey hayal oldu artık ekmege bile 40 krs zam geldi...
  Cevapla
 • İzmirli 4 ay önce Şikayet Et
  Ertelemek güzelde ya sonrası bir felaket,3 ay sonra toplu gelince vatandaş nasıl ödeyecek,bu memlekette daha önce yaşandı,iktidarın afet zamanı orada olması iyidir ama ondan sonraki süreç tam bir 2.felaket buda iktidara gerçek anlamda oy kaybettiriyor,ya cumhurbaşkanının haberi olmuyor,yada güzellemeler yapıp cumhurbaşkanına sunuyorlar ama arka planda gerçekten mağduriyet yaşanıyor,sayın cumhurbaşkanım arkanızdan vatandaşa yapılan mağduriyeti görün artık
  Cevapla
 • devam. 4 ay önce Şikayet Et
  durmak yok yola devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle