Herkes merakla bekliyordu! İlk sinyal geldi, dolardaki paniği önledi

Fed Başkanı Powell'ın Jackson Hole toplantısında verdiği mesajlar piyasalara olumlu yansıdı. İç piyasada dolar kurunda 8.30 TL desteği takip ediliyor. Bu seviyenin altına kayması düşüşün devamını getirecek.

Herkes merakla bekliyordu! İlk sinyal geldi, dolardaki paniği önledi
Herkes merakla bekliyordu! İlk sinyal geldi, dolardaki paniği önledi
GİRİŞ 29.08.2021 12:56 GÜNCELLEME 29.08.2021 12:56
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Milliyet'ten Zeynep Aktaş, bugünkü köşe yazısında Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'ndaki açıklamalarının piyasalara etkisini değerlendirdi. Aktaş, "Merkez bankalarının atacağı adımlar konusunda yaptıkları bilgilendirici açıklamalar, piyasalarda bilgilenme boşluklarının oluşmaması güçlü iletişimi de beraberinde getiriyor. Beklentiler doğrultusunda açıklamalarda bulunan Powell’ın konuşması şimdilik piyasalar üzerinde baskı yaratmayacak" ifadelerini kullandı.

İşte Zeynep Aktaş’ın o yazısı:

ABD Merkez Bankası Başkanı’nın piyasalarla kurduğu güçlü iletişim dalgalanmaları sınırlıyor. Faiz artışı zaman alacak. Bu durum gelişmekte olan ekonomilerde rahat nefes almaya olanak verecek.

Merakla beklenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu gerçekleşti. Sempozyumda konuşan Jerome Powell, tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamanın uygun olabileceğini söyledi. Bunun yanında, “Tahvil alımlarında azaltım doğrudan faiz artırım zamanlaması sinyali değil” açıklamasını yaptı. Powell’ın bu konuşmasını piyasalar faiz artırımı için acele edilmeyeceği şeklinde okudu. Fed açıklaması sonrası piyasalarda sert fiyat hareketlerinin olmaması iyi bir iletişim kurulduğunun göstergesi. Merkez bankalarının atacağı adımlar konusunda yaptıkları bilgilendirici açıklamalar, piyasalarda bilgilenme boşluklarının oluşmaması güçlü iletişimi de beraberinde getiriyor. Beklentiler doğrultusunda açıklamalarda bulunan Powell’ın konuşması şimdilik piyasalar üzerinde baskı yaratmayacak.

GERİLİM YARATABİLİR

Dış piyasalardaki hareketlere duyarlı olan yatırımcılar, içerideki gelişmelere de benzer şekilde hassasiyetle yaklaşıyor. Bu anlamıyla dışarıdan gelen verilerde bir düzelme sağlansa da yurt içi risklerin fiyatlamaya dahil olacağı göz ardı edilmemeli. Sürekli temkinli olma hali varlıklara para girişini sınırlı tutuyor.

Bunun ana nedeniyse para politikasındaki belirsizlikler.

SON BEŞ YILDA ESAS FAALİYET KÂRI BÜYÜYEN ŞİRKETLER

Son beş yılda Temettü 25 Hisseleri içerisinde 10 şirketin esas faaliyet kârı büyüdü. Esas faaliyet kârlılığı bir şirketin sürdürülebilir büyümesinin yapı taşlarından birisidir. Şirketin esas faaliyetlerinden kâr sağlaması, bu kârlılığını büyüterek sürdürmesi, ana faaliyet kolunda pazar payını koruduğuna işaret eder. Enerjisini işine yoğunlaştırdığını gösterir. Yüksek esas faaliyet kârlılığı olan şirketler yatırımcılar için düşük risk profilinde olan hisselerdir.

Temettü 25 Hisselerinden oluşturduğumuz listede yer alan 10 şirkete baktığımızda köklü borsa firmalarının listede yer aldığını görüyoruz. Bu şirketler: Aksa, Alkim Kimya, Anadolu Efes, Bim Mağazalar, Coca Cola İçecek, Ford Otosan, İş Y. Men. Değ., Otokar, Şişe Cam, Turkcell.

Listedeki şirketler kurumsal yatırımcıların da odağında bulunuyor. Yabancıların paylarını azaltma yönlü eğilimleri nedeniyle piyasa son iki yıl içerisinde satış baskısı altında kaldı. Ancak buna rağmen 10 hissenin sekizi değer kazandı.

Aksa, Coca Cola İçecek, Ford Otosan, Şişe Cam yılbaşından bu yana yüzde 25’in üzerinde prim yaptı.

EN FAZLA KAZANDIRAN HİSSE FONLAR

Borsa yılbaşından bu yana yüzde 1,25 oranında değer kaybetti. Ancak hisse fonlarda yüzde 25’lere varan getiriler oluştu. Yılbaşından bu yana yüzde 10’un üzerinde değer kazanan 10 hisse fon var. Bunlar: Osmanlı Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu, Osmanlı Portföy İkinci Hisse Senedi Fonu, Deniz Port. BIST Tem. 25 End. His. Sen. Fonu(HSYF), Ak Portföy BIST Temettü 25 End.His.S.F.(His.Sen.Y.), Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (HSYF), Yapı Kredi Port. Bir. His .Sen. Fonu (HSYF), İstanbul Portföy Dördüncü His. Sen. Fonu, QNB Finans Portföy Bir. His. Sen. Fonu (HSYF), Ünlü Portföy His. Sen. Fonu (HSYF), Garanti Portföy His. Sen. Fonu (HSYF).

Profesyoneller tarafından yönetilen hisse fonlar piyasaları takip etmede zorlanan yatırımcılar açısından alternatif bir seçenek olarak öne çıkıyor.

PİYASALARDA TAKİP EDİLEN SEVİYELER

Borsada hacimdeki yükselişin sürüp sürmeyeceği ve endeksin 1.460-1.470’in üzerinde bir hareket sağlayıp sağlayamayacağı izleniyor. Dolar kurunda 8.30 TL desteği takip ediliyor. Bu seviyenin altına kayması düşüşün devamını getirecek. Altının onsunda 1.800-.1.850 bandının aşılıp aşılamayacağı izleniyor.

KAYNAK: MİLLİYET/ZEYNEP AKTAŞ
YORUMLAR 13
 • vedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Döviz istediği kadar düşsün,bizim piyasanın çakalları ucuzluk olmasına fırsat mı veriyor. Devlet faiz düşürür bunlar inşaattan yedek parçaya her şeye zam yaparlar. Devlet doları düşürür ,marketler hiç istifini bozmaz,çiftçi memleketinde kötü kaşarın kilosu 50 -60 lira. Devlet vergileri düşürür beyaz eşya zam yapar vadeleri uzatır iki türlü kazanır. Devlet ne yaparsa yapsın bizim tüccar ve çiftçi halci,sanayici esnafımız işin kazıklama kısmını çok iyi biliyor. Bizde bu keneler oldukça ucuzluk hayal.
  Cevapla
 • Nuri 2 yıl önce Şikayet Et
  Ağzına Sağlık. Çok güzel tespitler.
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Valla 3-5 bin dolarım var,epeydir duruyor el atmaya vaktim olmadı. Düşerse de düşsün,yeter ki devletim kazansın,umurumda değil.
  Cevapla
 • ismet 2 yıl önce Şikayet Et
  doların artmamasını istiyen samimi ise israfı önlemede adım atacak kamuda 10 kalemde 100 milyar dolar tasarruf sağlayabilir 1 kamuda atıl personel 2 fuzuli yurtdışı askeri birlikler 3 mahalli idareler ve fuzuli isleri gerisini sizler yazın mesela 53 bin muhtara ayda 23 milyon maaş ödemek gibi
  Cevapla
 • Hayrettin 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen öyle derim sarıyerde denize sıfır köşklerde ilçe başkanlıklarında çay içmeyi bıraksınlar derim ama bırakmazlar sarıyer ilelebet cehape olur gayet normal halka karışan hal hatır soran yok
  Cevapla
 • Garip 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaç garibanda dolar var kalksada insede garibana yada olmayana bi zararı olmazsa keşke
  Cevapla
 • Anadolu 2 yıl önce Şikayet Et
  Dolarınız batsın inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle