Bakan Lütfi Elvan duyurmuştu! Artık maaşa göre kredi verilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın 'Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok' sözleri üzerine düğmeye basıldı. Buna göre bireysel kredilerin miktarına limit getirilecek. 36 ay olarak belirlenen vadede ise değişiklik yapılmayacak.

Bakan Lütfi Elvan duyurmuştu! Artık maaşa göre kredi verilecek
Bakan Lütfi Elvan duyurmuştu! Artık maaşa göre kredi verilecek
GİRİŞ 29.08.2021 11:44 GÜNCELLEME 29.08.2021 11:44
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın, "Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış söz konusu." sözlerinden sonra harekete geçildi. Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği'nin çalışmaları gelecek hafta netleşecek. Buna göre bireysel kredilere, kredi kartlarındaki gibi gelire göre limit getirilmesi formülü gündeme alınacak.

EN FAZLA 4 KATI LİMİT OLABİLİR

Kredi kartı kullanıcıları için bankalar limit belirliyor. İlk defa kredi kartı sahibi olacakların birinci yıl limiti aylık belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı oranında oluyor. Takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı limite sahip olabiliyor. İhtiyaç kredilerinde ise böyle bir durum söz konusu değil. Ekonomi yönetimi, ihtiyaç kredilerinde de benzer bir formülü uygulamayı planlıyor. Buna göre, ihtiyaç kredileri aylık gelirin belli bir kat üzerinde verilebilecek.

34.5 MİLYONA YÜKSELDİ

Ekonomi yönetimi krediler için ayrılan karşılıkların artırılması üzerinde de çalışıyor. İç talebin canlı olmasının enflasyonist bir baskı yaratacağından endişe duyulurken, son dönemde alınan kredilerin nasıl kullanıldığına da bakılacak. Türkiye Bankalar Birliği'nin risk merkezi raporuna göre, bireysel kredi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç son bir yılda 1.3 milyon kişi artarak 34.5 milyona yükseldi.

VADEDE DEĞİŞİM OLMAYACAK

Kredi vadelerinde ise değişiklik beklenmiyor. BDDK 2019'da tüketici kredilerindeki genel vade sınırını 60 aya çıkartmıştı. 2020'nin sonunda ise tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aya indirilmişti. BDDK'nın yeni bir vade sınırlanmasına gitmeyeceği öğrenildi. Kurum, kredi ve kredi kartı taksit sınırlamalarıyla büyümenin hızlandığı dönemlerde güçlenen talebin makro dengeye etkisini azaltıyor.

BAKAN ELVAN, TEDBİR SİNYALİ VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde AK Parti MYK toplantısında yaptığı sunumun ardından, milletvekilleriyle ekonominin öncelikleri başlıklı toplantı yapmıştı. Elvan, "Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış söz konusu. Bu konuda bazı tedbirler aldık ama yeni tedbirler de gündeme gelecek. Bankalardan bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanılıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız" demişti.

KAYNAK: SABAH/DİLEK GÜNGÖR
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • ccey 2 ay önce Şikayet Et
  kredi kartı, kredi; çalışanı esnafı bankalara mahkum ediyor, öncelikle banka kredi ve kart reklamlarını kaldırın, sigaradan alkolden daha tehlikeli duruma geldi, sanki krediyi karşılıksız veriyor gibi reklamlar insanları gereksiz harcamalara yönlendiriyor, kredi takipli takipsiz yüzbinlerce borçlu var, takibe düşen esnaf çalışan, her şeyden devlet desteğinden yardımından yararlanamaz hale geliyor, sgk, vergi borcu olmasada takipli borcu varsa hayatı kararıyor, çalışamayan esnaf kobi nereden finasman sağlayacak , borcunu öde kara listeden çık, nasıl borcunu ödeyecek, kobi destekleri esnaf destekleri paran varsa hepsi açık yoksa ne halin varsa gör,
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  O zaman piyasayı durdurursunuz.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Yani garibana her şey kısıtlanıyor sonumuz iyi olur İNşALLAH
  Cevapla
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  gariban isen maaşının 4 katı kredi kartını alıp niye çoluk çocuğunu kendinle beraber iflasa sürüklüyon?
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  yunus israfı zenginler,parasının hesabını bilmeyenler yapıyor....yoksulun ,dar gelirlinin israf yapacak durumumu var....mesala ben ---süt ürünlerinin fahiş fiatı yüzünden daha ucuz olan yağsız yoğurt ve lor peyniri alıyorum,içme suyuda almıyorum artık,terkos suyunu kaynatıp dinlendirip kullanıyorum,et ihtiyacımı ise kuzu kemiği alarak gideriyorum,meyve ve sebze desen akşam pazarından ---ne yapayım daha midemi küçülttüreyim,o ameliyatta pahalı.
  Cevapla
 • Koray 2 ay önce Şikayet Et
  Haksız kazanç sağlayan mütehitlerede baksanız adamlar 200.000 TL ye yaptıkları evi 750.000 TL ye kaktirmaktan paranın anasını ağlatıyor madem o kadar ev fiyatı vergisini alın bari...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle