Fed Başkanı'ndan varlık alımı mesajı!

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole'de yaptığı konuşmada ekonominin beklendiği gibi geliştiği senaryoda, bu yılın varlık alımlarının hızını düşürmeye başlamak için uygun olabileceğini söyledi.

Fed Başkanı'ndan varlık alımı mesajı!
Fed Başkanı'ndan varlık alımı mesajı!
GİRİŞ 27.08.2021 17:40 GÜNCELLEME 27.08.2021 17:42
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Fed politikası şu anda iyi konumlanmış durumda. Benim görüşüme göre enflasyon için önemli ilerleme kriteri karşılandı. Maksimum istihdama doğru net bir ilerleme var. Temmuz toplantısında bu yıl içinde varlık alımlarının azaltılmasına başlanmasının iyi olabileceğini düşündüğümü ifade ettim.

Temmuz toplantısından bu yana istihdam konusunda fazla ilerleme oldu, bununla beraber delta varyantı da daha fazla yayıldı. Gelen verileri ve gelişen riskleri değerlendirirken dikkatli olacağız. Varlık alımlarının azaltımı ve hızlı faiz artırımının zamanlaması konusunda doğrudan bir işaret içermeyecek.

Yüzde 2 enflasyona sürdürülebilir temelde ulaşıp ulaşılmadığını zaman söyleyecek. Bugünkü zorluklara rağmen ABD ekonomisi pandemi öncesindekine benzer istihdama giden bir patikada. İstihdam şartları iyileşiyor ancak hâlâ karmaşık. Maksimum istihdama devam eden ilerleme için gürünüm iyi.

"FED KESİNLİKLE YANIT VERİR"

Eğer yüksek enflasyon ciddi bir endişe haline gelir ise, Fed kesinlikle buna yanıt verir. Enflasyonun hedefimiz ile tutarlı hale geri dönmesini sağlayacak araçlar kullanılır. Enflasyonda geçici dalgalanmalara yanıt vermek iyilik yapmaktan çok zarar verebilir. İş gücüpiyasasında önemli atıl kapasite devam ederken ve pandemi sürerken böyle bir hata zarar verici olabilir.

Enflasyonda bu seviyeler endişe verici. Yüksek enflasyon rakamlarının geçici olduğunun kanıtlanması büyük olasılık. Dayanıklı mal fiyatlarında artış enflasyonu yüzde 2 hedefinin üzerine çıkaran ana faktör. Uzun vadeli enflasyon bekleyişi genel olarak yüzde 2 hedefi ile tutarlı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • esteban41 1 yıl önce Şikayet Et
    Karşılıksız bastıkları ve tüm dünyaya pompaladıkları dolarla istedikleri hedefe vardıklarını yeterince küresel enflasyona neden olduklarının altın fiyatlarını da baskı altına aldıklarının ilanıdır bu açıklama. Tahminime göre küresel enflasyon dizginlendiği için altın fiyatları artar dolara erişim kısıtlanmasıyla eşya fiyatlarında aşırı artış olmaz. Şimdi ele geçirdikleri altınları istifleme ve sonradan pahalıdan satmak için pusuya yattılar. şeytan abd.
    Cevapla