Bakan Elvan'dan önemli açıklamalar: Türkiye ekonomisi canlanmaya başladı!

Bakan Lütfi Elvan, milletvekilleriyle yaptığı toplantılarda ekonominin canlanmaya başladığını ifade etti. Elvan, ABD ve AB ülkelerinin pandemi öncesindeki seviyeye gelmediğini, Türkiye’nin daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Bakan Elvan'dan önemli açıklamalar: Türkiye ekonomisi canlanmaya başladı!
Bakan Elvan'dan önemli açıklamalar: Türkiye ekonomisi canlanmaya başladı!
GİRİŞ 26.08.2021 08:23 GÜNCELLEME 26.08.2021 08:25
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Ekonomide yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için aldıkları kararları ve önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmaları partinin yetki kurullarında değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomide döviz artışından kaynaklanan yükü hafiflettikleri, ekonominin canlanmaya başladığını dile getirdi. Bakan Elvan, proje kredilerinin amaç dışı kullanılmasını önleyeceklerini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, partisinin MYK toplantısında yaptığı sunumun ardından, milletvekilleriyle ekonominin öncelikleri başlıklı toplantılar yapıyor. Bakan Elvan, milletvekillerinin ekonomik kriz ve vatandaşların şikayetlerine ilişkin değerlendirmelerini de dinliyor.

Edinilen bilgilere göre, Elvan ekonomiyle ilgili olarak şu önemli başlıkları paylaştı: 

BİREYSEL KREDİLERE TAKİP

“Ekonomik göstergeler olumlu yönde ilerliyor. Aldığımız tedbirler etkisini gösteriyor. Tasarruf tedbirlerine büyük özen gösteriyoruz. Dövizdeki yükselişin bize bir yükü oldu. Ama dikkatli ve prensipli davranırsak, bu yükü hafifletiriz. Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış var. Bu konuda bazı tedbirler aldık, ama yeni tedbirler de gündeme gelecek. Bankalara bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız. Takibi yapılacak. Yeni kredi verilirken, önceki kredinin gerçek anlamda yatırım için kullanılıp kullanılmadığına bakılacak. Alınan krediye konu olan yatırım gerçekleşme durumuna bakılacak.”

PARA ARZINDA SORUN YOK

Bazı milletvekillerinin “Aldıkları krediyi yatırım için kullanmak yerine dövize çevirenler var. Bunun önüne geçilmesi lazım” dediği öğrenildi. Elvan, ayrıca piyasada yeterince para bulunmadığı iddialarının doğru olmadığını dile getirdi. Elvan “Para arzı konusunda bir sıkıntı yok. ‘Para yok, para yok’ deniyor ama olması gerekenden fazla para var piyasada” sözleri üzerine bazı vekiller, tahvil gibi araçlarla piyasadaki fazla paranın çekilmesini önerdi.

'TÜRKİYE DAHA İYİ DURUMDA'

Bakan Lütfi Elvan yaptığı değerlendirme toplantılarında, ABD ve AB ülkelerinin ekonomik göstergelerinin henüz pandemi öncesindeki seviyeye gelmediğini, Türkiye’nin daha iyi durumda olduğunu iddia etti. Elvan, “Ekonomik dengelerin düzelmesinde turizm ve ihracatın payı var. Tasarrufa azami özen gösteriyoruz. Kamu İhale Kanunu’ndaki istisnaların kaldırılması ve sistemin eski haline döndürülmesi için çalışma yapılıyor. Ekonomik alt yapısının daha da iyileşmesi için yasa çalışması var. Önümüzdeki dönem Meclis’e yapısal değişiklikler getirilecek” şeklinde konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET - NURAY BABACAN
ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Yeni makam aracı almayarak ve diğer şekillerde tasarrufa gidin her konuda herkes kendi arabasıyla işe gidip gelsin bir kişi bir maaş alsın ikinci maaş yok bir sürü üniversite mezunu işsiz var bunlara istihdam oluşturun şapkayı kepi önünüze koyun çözüm üretin.
  Cevapla
 • Adam 3 ay önce Şikayet Et
  Ekonomi canlanıyor bu ay elektrik faturam 270 tl gemiş
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Reisin herşeye el atması lazım gıda araba fırın altın dolar konut kira ulaşım doğal gaz elektrik su beyaz eşya mobilya market telefon faturaları internet hepsi almış başını gidiyor emlak uçak biletleri otubüs biletleri bunlara indirim şart
  Cevapla
 • Hüseyin 3 ay önce Şikayet Et
  Bakanım ekonomide sıkıntı yok tamam pazara markete gidin lütfen tavuğun yumurtanın peynirin meyvenin fiyatına bakın üç beş tane marketin imansızların elinemi kaldık devletimiz teslimmi oldu bu alçaklara
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Vurguncular kim olurlarsa olsunlar üzerine gidin gıda vurgununa otomobil vurgununa izin vermeyin artık yeter millet çatlayacak noktaya geldi reisin sırtından geçinenlerin atın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle