1 Eylül'den itibaren başlıyor

Tekirdağlı balıkçılar, denizlerde av yasağının sona ermesine kısa süre kala "Vira bismillah" demek için 1 Eylül'ü bekliyor.

1 Eylül'den itibaren başlıyor
1 Eylül'den itibaren başlıyor
GİRİŞ 21.08.2021 15:11 GÜNCELLEME 21.08.2021 16:41
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Su ürünlerinde av yasağının 15 Nisan'da başlamasının ardından teknelerini kıyıya çeken balıkçılar, yeni av sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor. Yeniden denize açılacakları günü sabırsızlıkla bekleyen balıkçılar, yırtılan ağlarını onarıp teknelerinin bazı bölümlerini tamir ediyor. Bazı balıkçılar motor bakımlarında sona geldi, bazıları boyama işlemlerini sürdürüyor.

MÜSİLAJIN OLMAMASI BALIKÇILARI SEVİNDİRDİ

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, balıkçıların geçen av sezonunda müsilaj (deniz salyası) yüzünden mağdur olduğunu söyledi. Müsilajın Marmara'da etkisini kaybetmesinin balıkçıları yeni sezon için sevindirdiğini anlatan Pehlivanoğlu, "Sezon öncesi balıkçı arkadaşlarımız heyecanlı. İnşallah bu sene palamut, lüfer ve çinekop olacak. Balıkçılar da hazırlıklarını yapıp denize ağ atmak istiyor. Geçen yıl deniz salyası nedeniyle balıkçılar sıkıntılıydı. Artık denizlerimizde salya kalmadı, vatandaşlarımız bu yıl rahatlıklar bol bol balıktüketebilir." dedi.

"Denizin işçileri" olarak adlandırılan balıkçıların mavi sulara açılmak için gün saydığını dile getiren Pehlivanoğlu, sezonun açılmasıyla balıkçıların 8 ay boyunca denizlerde ekmek mücadelesi vereceğini kaydetti.

BALIKÇILAR YENİ SEZONDAN UMUTLU

Balıkçı Hüseyin Oğuz da heyecanla yeni sezon hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek "Teknelerimizin bakımlarını yapıyoruz. Bazı arkadaşlarımız ağ tamiri yapıyor. Geçen sezon müsilaj nedeniyle erken paydos etmiştik, pek avcılık yapamamıştık. Bu sene 1 Eylül'de denize açılacağız, inşallah bereketli olur." diye konuştu.

Balıkçı Şükrü Ozan Dedeler ise bu sene balıkçıların ümitli olduğunu vurgulayarak "Boya ve motorlarının bakımlarını yapan arkadaşlar teknelerini denize indirdi. Şimdi ağ bakımları yapılıyor. Bu sene balık bereketli olacak gibi görünüyor. Salya artık Marmara'da kalmadı. Bu yıl vatandaşlar da güzel güzel balık yiyecek. İnşallah herkes için bereketli bir sezon olur." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • mehdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bize balık yok bu senede. Yok kar yağdı yok balık kovaladı yok küresel ısınma oldu der yine bize balık yedirmezler. Meğersem balıkta ihracat rekoru kırmış bizim balıkçılar geçen sene. Yiyen yesin afiyet olsun.
  Cevapla
 • taraftar 2 yıl önce Şikayet Et
  balik birakmadiniz denizde ķokunu kazidiniz 2 sene avlanmayi yasak etmeli
  Cevapla
 • okan 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar saçma bir yorum. Sanki sen iki yıl avlanmasan balık o denizde sabit kalacak. Göç eder gittiği yerde avlarlar
  Cevapla