Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rekor kırdık, ilk defa 200 milyar doları aştı

Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "12 aylık ihracatımız 201.5 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin zirvesine çıktı. İlk defa 200 milyar doları aşmış olduk" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rekor kırdık, ilk defa 200 milyar doları aştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rekor kırdık, ilk defa 200 milyar doları aştı
GİRİŞ 16.08.2021 15:06 GÜNCELLEME 16.08.2021 15:46
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesi 26 Yeni Fabrika ve Altyapıların Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında "2021'in ilk çeyreğinde yüzde 7'lik büyümeyi yakaladık, inşallah ikinci çeyreği de ciddi bir büyümeyle kapatacağız" diyen Erdoğan, " İhracatta ise yılın ilk yarısını rekorla kapattık. Temmuz'da ihracatımız 16.4 milyar dolara ulaştı. Ocak-Temmuz ihracatı ise yüzde 35 artışla 121.4 milyar dolara yükseldi. 12 aylık ihracatımız ise 201.5 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin zirvesine çıktı. Böylece ihracatta ilk defa 200 milyar doları aşmış olduk" ifadelerini kullandı. Son olarak iş dünyasına da çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizlerden muhalefetin sahte gündemleri yerine, asıl gündemimiz olan üretime, ihracata, yatırıma, inovasyona odaklanmanızı bekliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaları helikopterden inceledi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

ÖRNEK BİR ÜRETİM TESİSİ OLDU

Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen refahı artırmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. (ASO 2. OSB'de) Toplam 1 milyar 600 milyon liralık yatırım bedeliyle hayata geçen bu fabrikalar salgın döneminde 1670 kardeşimize iş imkanı sundu. Biz de bu kritik sürecinde sağladığımız destek ve teşvikle daima yatırımcımızın yanında olduk. Hizmete aldığımız üretim tesislerimizin büyük çoğunluğuna teşvik belgesi vererek devletin imkanlarından faydalandırdık. OSB'lerde faaliyet gösteren firmalarımızın sadece çalışmaya, üretime yeni projeler geliştirmeye odaklanabilmeleri için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Temelini 2005 Şubat ayında bizzat attığım Ankara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesi bu vizyonumuzun ürünü. Attığımız adımlar sayesinde bugün yaklaşık 11 milyon metrekarelik alanda 110 bin firmaya evsahipliği yapan örnek bir üretim üssüne dönüşmüştür.

'YANDIK, BİTTİK' DİYENLERE EN GÜZEL CEVAPTIR

Türkiye, kendi ülkelerine yabancıların gözünden bakan özgüven yoksunlarına rağmen ekonomide, tarımda, ticarette başarı çıtasını daha yükseğe taşımaktadır. Bu üretim tesisleri, salgının başından beri 'yandık, bittik, battık' diyerek millete karamsarlık pompalayan felaket tellallarına en güzel cevaptır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde 26 yeni fabrika ve altyapıların açılış törenine katıldı.

İLK DEFA 200 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye siyaset, demokrasi, diplomasi yanında ekonomide de köklü değişimden geçiyor. Ekonomimiz uzun yıllar sonra kendi mecrasını kendi gücüyle buluyor. Tüm temel veriler Türk ekonomisinde yaşanan bu tarihi değişimi ortaya koyuyor. Dünya ekonomisinin yüzde 3 küçüldüğü, küresel ticaretin yüzde 10 daraldığı ortamda biz büyüme kaydettik. G20'de ikinci sırada yer aldık. 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 7'lik büyümeyi yakaladık, inşallah ikinci çeyreği de ciddi bir büyümeyle kapatacağız.  İkinci çeyreği de büyümeyle kapatacağız. Haziran ayı itibariyle sanayi üretimi çeyreksel bazda yüzde 41, yıllık bazda yüzde 24 artış gösterdi. İhracatta ise yılın ilk yarısını rekorla kapattık. Temmuz'da ihracatımız 16.4 milyar dolara ulaştı. Ocak-Temmuz ihracatı ise yüzde 35 artışla 121.4 milyar dolara yükseldi. 12 aylık ihracatımız ise 201.5 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin zirvesine çıktı. Böylece ihracatta ilk defa 200 milyar doları aşmış olduk. Türk ekonomisi talep, üretim ve ihracat açısından dengeli bir çizgide ilerleyerek günden güne bir girişim ekonomisine dönüşüyor. Türkiye bir taraftan ayağına vurulan prangaları parçalarken, diğer taraftan özellikle üretim ve ihracatta dünyada artık yeni bir lige yükseliyor. İnşallah 2021 yılını temel göstergelerin tamamında tahminlerin de ötesine geçen başarı grafiğiyle taçlandıracağımıza inanıyorum.

TOPYEKUN BİR SEFERBERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Çevreye zarar veren her teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın namlusu insana dönmüş silahtan başka bir şey değildir. Önümüzdeki dönemde yeşil ekonominin gerisinde kalmamak için ilave tedbirleri hayata geçireceğiz. Ekosistemi tahrip eden her adımın sonu felakettir. Bunun için vahşi büyüme yerine her alanda merhametli büyüme prensibini gözetmemiz gerektiğine inanıyorum Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri için bilhassa sanayi ve teknolojide topyekun bir seferberliğe ihtiyacımız var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından bir fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldı, kaynak yaptı.

DİJİTALLEŞME İÇİN KOBİLERE 1 MİLYON LİRA DESTEK

İmalatta güçlü bir dijital ekosistem oluşturmak için KOBİ'lerin dijitalleşmesine 1 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz. Bundan 19 yıl önce adeta yok mesafesinde olan yenilikçilik ekosistemini günbegün geliştiriyoruz. Yine devlet destekleriyle açılan AR-GE tasarım merkezlerinin sayısı 1597'yi buldu. Ayrıca organize sanayi bölgelerimizin sayısı 326'ya yükseldi. Buralardaki istihdam 2 milyon 116 bin kişiye çıktı.  Ülkemizin 19 yılına damga vuran bu yatırım hamlemizin diğer illerimiz gibi Ankara da payını almıştır. İlimizdeki OSB sayısını 12'ye çıkardık. Kurulan 13 sanayi sitesi de 2500'ün üzerinde emekçiye istihdam sağlıyor. KOSGEB 1 milyar 312 milyon lira destek verdi. Ankara'daki teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı 10'a ulaştı. Tüm sektörlerde müthiş bir ivme yakalayan Ankara ülkemizin en önemli üretim üslerinden biri haline geliyor.

İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

(İş dünyasına) Sizlerden muhalefetin sahte gündemleri yerine, asıl gündemimiz olan üretime, ihracata, yatırıma, inovasyona odaklanmanızı bekliyorum.

YORUMLAR 85
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis KGF kredilerini de aç . Piyasa rahatlasın
  Cevapla
 • Capla hama 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek kalemde çalınan mı?
  Cevapla
 • C.Türk (orjinal) 1 yıl önce Şikayet Et
  VATAN hayatımda gördüğüm en saçma yorum adamın parası ya bu ülkede değilse ? mecbur mu bu ülkede tutmaya ?
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaşın cebinede girsin Reis
  Cevapla
 • Ottoman 1 yıl önce Şikayet Et
  Olurmu reis ve tayfası var
  Cevapla
 • Hakkı An 1 yıl önce Şikayet Et
  İSTİHDAM İSTİHDAM İSTİHDAM her ne şekilde olur ise olsun istihdam artırılmalı
  Cevapla
 • SAKUER 1 yıl önce Şikayet Et
  Kusura bakma kardeş Türk milleti saniyede fabrikada çalışmıyor istihdam olsa ne yazar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle