CNR'daki 15 yıllık düğüm çözülüyor

İstanbul Ticaret Odası ile kiracısı CNR Fuarcılık arasında yıllardır süren anlaşmazlık mahkeme kararıyla çözüldü.

CNR'daki 15 yıllık düğüm çözülüyor
CNR'daki 15 yıllık düğüm çözülüyor
GİRİŞ 15.08.2021 09:55 GÜNCELLEME 15.08.2021 10:08

İstanbul Yeşilköy'deki fuar alanları davası nihayet sonuçlandı. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) mülkiyetindeki 8 fuar salonundan 6 tanesi daha önce mahkeme kararıyla kiracı firma CNR’dan geri alınmıştı. Kiracı firmada kalan son 2 fuar salonunun da tahliye süreci devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İDTM Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “İnanıyoruz ki süreç tamamlandığında İDTM’ye ait Türkiye’nin en modern fuar salonlarının tamamı, bundan böyle yerli ve yabancı tüm fuar organizatörlerine hizmet verecektir" dedi.

Avdagiç, “İDTM’nin sahibi olduğu Türkiye’nin en modern salonlarının işletmesinde yeni bir dönem başlıyor. İDTM, kiracıdan geri aldığı fuar alanlarını da rekabete açarak, herkese eşit şartlarla hizmet edecek, ticaretimizi geliştirecek, fuarcılığımızı yükseltecek şekilde yönetecektir. Böylece bütün salonların, mekanın gerçek sahibi olan İDTM’ye geçme süreci tamamlanıyor” diye konuştu.

SEKTÖR İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Bu gelişmenin Türk fuarcılık sektörü için yeni dönüm noktası olacağını aktaran Avdagiç, şöyle devam etti: “Türk fuarcılığına ve sektör aktörlerine zarar veren yapıyı bitirecek bu gelişmenin ticari hayatımıza olumlu yansımalarını da kısa zamanda göreceğimize inanıyorum. İDTM’nin son teknoloji ile yenilenen Türkiye’nin en modern fuar merkezinin 11 salonunun tamamı, yerli ve yabancı tüm fuar organizatörlerinin kiralamasına eşit şartlarla sunulacaktır. İstanbul’u dünya fuarcılığının başkenti yapma amacıyla yola çıkan ve Türkiye’nin en büyük fuar alanlarından birine sahip olan İDTM’de başlayan yeni dönemin en büyük kazananı Türk iş dünyası olacaktır.”

PANDEMİDE YENİLENDİK

İDTM’nin tüm fuar salonlarını yerli ve yabancı tüm fuar organizatörü firmalara açmasının sektörde haksız rekabeti önlemek için çok önemli bir adım olacağını belirten Avdagiç, şunları kaydetti: “İDTM olarak biz haksız rekabet ortamını engelleyici, organizatörlere karşı eşit ve adil yaklaşım içerisindeyiz. İDTM yönetimi olarak fuar organizatörü olmadık, olmayacağız. Pandemi dönemini İDTM’nin yenilenme dönemi olarak değerlendirdik. Fuarcılık sektörünü ayağa kaldırmak için salonlarımızı baştan aşağıya yenileyerek Türkiye’nin en iyi altyapısına ve modern yüzüne sahip salonlar yaptık.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK