Son dakika haberi: Memur maaşı zam teklifi belli oldu

4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren 2022-2023 yıllarına ait yapılacak olan zamlara ilişkin teklifi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı.

Son dakika haberi: Memur maaşı zam teklifi belli oldu
Son dakika haberi: Memur maaşı zam teklifi belli oldu
GİRİŞ 12.08.2021 11:58 GÜNCELLEME 12.08.2021 12:33
Bu Habere 497 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA: Hükümet, memur ve memur emeklisine 2022'nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklif etti.

Bakan Vedat Bilgin, "3600 ek gösterge sözleşme süreci içerisinde çözülecek" dedi.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarından satır başları;

Çok şükür Türkiye sorunlarını çözme kabiliyetinde olan bir ülkedir. Sorunlar her toplumda rastlanabilir. Devlet varlığı, devlet mekanizması işliyorsa devlet sorunların üstesinden gelir. Uluslararası güçlerin Türkiye'ye yönelik planları var. Bütün bunların toplumsal, ekonomik ve siyasal sorunlar var. Türkiye bunlarla mücadele etmektedir. Orman yangını, sel felaketleri sorunları yaşıyoruz. Türkiye'ye dönük operasyonlar ve bunlara dönük sonuçları da var. Türkiye bunları aşacak seviyededir. Tüm ekonomik talepler beklendiği ölçüde karşılanmayabilir. Devlet çalışanlarıyla üretim sistemiyle ayakta durduğu sürece bu sorunlara daha iyi yanıt verecektir. İlk çeyrekte yüzde 7 büyüyerek, son çeyrekte belki bunun üzerinde büyüme göstererek bu sorunlara cevap verecek dinamizme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yaklaşık 700 bin kamu işçisiyle imzaladığımız çerçeve anlaşmayla kamu işçilerinin beklentisini karşılayacak ücret ve sosyal haklar sözleşmesini imzaladık. Türkiye toplumsal olarak uzlaşmayla zenginliğine zenginlik katacak bir ülkedir.

Son dakika haberi: Kamu işçisinin zammı belli olduSon dakika haberi: Kamu işçisinin zammı belli oldu

3600 MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ

Türkiye'nin ekonomik sorunları içerisinde en önemli konularından biri enflasyon. Son yıllarda muhtelif kaynakları, sebepleri olan enflasyon sorunlarıyla karşı karşıyayız. Türkiye'deki enflasyon parasal bir sorun değil. Daha çok maliyet enflasyonu. Dolar kuru üzerinden yaşanan dalgalanmaların yansımalarını, ithal edilmiş bir enflasyon etkisi olduğunu da görmek mümkündür. Enflasyonu ciddi bir şekilde ele almak lazım. Enflasyona karşı sosyal koruma kalkanını oluşturmak gerekir. Biz bu sözleşme çerçevesinde konfederasyonlarımızın verdiği Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen'in tekliflerini değerlendirdiğimizde birkaç hususta düğümlendiğini görüyoruz. Bunlardan en önemlisi 3600 meselesidir. Biz 3600 meselesinin bu sözleşme süresi içinde çözülmesini benimsiyoruz. Bu teklifle ilgili Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar var. Devlet bu sorunu çözme konusunda gerekli çalışmaları yapacak, yapması gerekir. Diğer bir mesele sözleşmeli personel meselesidir. Haklarının yeniden düzenlenmesi, kamu personelinin haklarına sahip olmaları konusunda teklif vardı, bu teklife de benzer yaklaşımda olduğumuza dikkat çekerim.

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ

2022 yılının birinci 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için yüzde 6 artı enflasyon farkı öneriyoruz. 

2023 için ise yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci yarısı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı teklifinde bulunuyoruz.

2023'te refah payını da dikkate alan bir açıklamayı nihai görüşmemizde ifade edeceğimizi belirtmek isterim.

YORUMLAR 497
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Ağa bizimle eyleniyi
  Cevapla
 • Mehmet Emin 11 ay önce Şikayet Et
  Hiç olmazsa işi zammı bence memur içinde geçerli olmalı. Çünkü aynı şartlarda yaşıyoruz.
  Cevapla
 • 61KENARABENİ 11 ay önce Şikayet Et
  Ay ciceğini stok yapanda esnaf12 tllik yağı 35 tl ye satan esnaf ahlaklı ama maaşını almadan daha cebine girmeden cepten cıkan maaşına adam gibi zam isteyen memur ahlaksız öylemi. Yahu memurun cebinde para olmazsa sen kime mal satacaksın be esnaf arkadaş ,hangi aklı yaşıyon.Gözünüz kulağınız memurun maaş zammında,daha zam gelmeden herşeye zammı yansıtan sizler değilmisiniz. Haksız yaptığınız zamları buraya yazmaya kalksam sayfanın verdiği karakter sayısı yetmiyor zaten.
  Cevapla
 • Adam 11 ay önce Şikayet Et
  Büyüyen Türkiye ye yakışmayan bir teklif oldu.
  Cevapla
 • Osman 11 ay önce Şikayet Et
  20 yıl önceye gidin. Şimdi herkesin altında lüks araba. Çoğunda 2-3 araba var. Devlette çalışanların çoğu çift maaşlı. Küresel kuraklık seller yangınlar içerideki ve dışarıdaki düşmanlar yapılan ve yapılacak yatırımlar işsizler.Tuzu kuru olanlar daha fazlasını istiyor. Onlara iki katınıda versen yine doymazlar üstelik akp ye oy da vermezler. Fiyat artışı küresel bütün dünyada var. Her şey çok güzel olacak denilerek kandırılan belediye yönetimi yapılan yerlerdeki isyan edenleri de görüyoruz. İşine geleni al işine gelmeyene çamur at olmaz. Sokaklarda çocuklar gençler arabalarla cirit atıyor. Çöp bidonlarında poşet poşet ekmekler. Savurganlıklar hat safhada vs.vs...
  Cevapla
 • Selçuk 11 ay önce Şikayet Et
  Yani?
  Cevapla
 • ... 11 ay önce Şikayet Et
  tebrikler milletvekili olmaya hak kazandınız...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle