Türkiye ile Güney Kore arasında 2 milyar dolarlık swap anlaşması

Güney Kore Merkez Bankası, Güney Kore ile Türkiye arasında 2 milyar dolarlık swap yani para takası anlaşması imzalandığını açıkladı.

Türkiye ile Güney Kore arasında 2 milyar dolarlık swap anlaşması
Türkiye ile Güney Kore arasında 2 milyar dolarlık swap anlaşması
GİRİŞ 12.08.2021 08:16 GÜNCELLEME 12.08.2021 09:26
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Daha önce Çin ve Katar merkez bankaları ile para takası (swap) anlaşması yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yeni hamle geldi.

Güney Kore Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile 2,3 trilyon won'luk (17,5 milyar lira) swap anlaşması imzaladığını duyurdu.

Söz konusu miktar, yaklaşık 2 milyar dolara denk geliyor.

Swap anlaşması 3 yıl sürecek. İki taraf, anlaşmanın uzatılmasını görüşebilecek.

Duyuruda, "Bu anlaşma, iki ülke arasındaki ticareti swap anlaşmasıyla finanse ederek ticareti geliştirmek için ödeme sistemi oluşturulması ve iki ülkenin ekonomik gelişim için finansal iş birliği için düzenlenmiştir. İki taraf da bu anlaşmanın iki ülke kurumları arasındaki işbirliğini güçlendireceğini beklemektedir" ifadelerine yer verildi.

Bu arada TCMB yetkilileri de anlaşmayı teyit ederken, açıklamanın daha sonra yapılacağını bildirdi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Haziran ayında Güney Kore ile olan swap görüşmelerinin ilerlediğini belirtmişti.

Güney Kore’nin yanında swap görüşmeleri kapsamında Azerbaycan, İngiltere ve Malezya ile de görüşmeler yapıldığı ifade edilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Yalan yok 5 ay önce Şikayet Et
  Ekonomimize olan yükleri kaldırmalıyız ... Swap İle günü kurtaramayız .!!! Sanayi üretimi İŞ istihdam kurulmalıdır ... Devlette Tasarruf ve Ortak payda İle Muhalefet partiler ile Yeni Anayasa Değişikliği yapmak şarttır ... Herkesin Hesap verebilir ve Denetlenmesi şarttır ...
  Cevapla
 • poyrazi 5 ay önce Şikayet Et
  yeni bir bilanço makyajı ile karşı karşıyayız parası rezerv olmayan ülkelerle yapılan swap anlaşmaları işlevsel anlamda hiç bir önemi oladığı gibi potansiyel olarak ulusal bir tavizdir
  Cevapla
 • dolar 5 ay önce Şikayet Et
  "yaklaşık 2 milyar dolara denk geliyor." ölçme/baz dolar üstünden olunca bir anlamı kalıyor mu?
  Cevapla