Milyonları ilgilendiriyor! Çift maaş hakkı

İşten kendi istek ve kusuru dışında ayrılanlar 2 bin 840 lirayı bulan işsizlik ödeneği alabiliyor. Mesleki eğitim programlarına katılanlara aylık olarak bir maaş da ödeniyor.

Milyonları ilgilendiriyor! Çift maaş hakkı
Milyonları ilgilendiriyor! Çift maaş hakkı
GİRİŞ 03.08.2021 10:58 GÜNCELLEME 03.08.2021 10:58
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in ilgili yazısı şöyle:

Bu para da 1.412 lirayı buluyor İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle kendi istek ve kusurunuzun dışında işten çıkartılmış olmanız gerekiyor.

Bu noktada istifa edenler işsizlik maaşı alamıyorlar. İşten çıkartılanların işsizlik maaşı alabilmeleri için ayrıca son 3 yılda en az 600 gün prim ödemiş olmaları da isteniyor, ayrıca işten çıkartılmadan önceki 120 günde de iş sözleşmesinin devam ediyor olması lazım.

Bu şartları sağlayanlar 1 ay içinde İŞKUR'a başvurarak işsizlik maaşa alabilirler. İşsizlik maaşı süresi de son 3 yıldaki ödenen prim sayısına göre 6 aydan başlayarak 10 aya kadar çıkabiliyor.

İşsizlik maaşı en az brüt asgari ücretin yüzde 40'ı oranında oluyor. Ancak bu maaş, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Ücretten damga vergisi kesiliyor.

Yani bu yıl için işsizlere en düşük bin 420 lira, en yüksek de 2 bin 840 lira ödeniyor. İşsizlik maaşının alt ve üst sınırları asgari ücret artışı ile birlikte yükseliyor.

İKİNCİ BİR İMKAN DA VAR

İşsiz kalanlar işsizlik maaşı alırken İŞKUR'un düzenlediği işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim programlarına katılırsa ikinci bir ödeme daha alabiliyor.

İşsizlik maaşı alırken bu programlara katılanlara günlük 54,34 lira ödeniyor. Böylece aylık ödeme 26 gün üzerinden bin 412 lirayı buluyor.

NE KADAR SÜRÜYOR?

İşbaşı eğitim programları en fazla; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde 6 ay, diğer sektörlerde ise 3 ay süreyle uygulanabiliyor.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda 18-29 yaş arası gençler için de en fazla 9 ay süre ile düzenlenebiliyor.

KİMLER KATILABİLİYOR

İşbaşı eğitim programlarına katılmak için aranan şartlar şunlar:

1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak

2. 15 yaşını tamamlamış olmak

3. İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak.

4. Emekli olmamak

5. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak

6. Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak

7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

KAÇ LİRA ÖDENİYOR?

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden şu ödemeler yapılıyor:

1. İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi

2. İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi

3. Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 115 TL zaruri gider ödemesi

4. İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi

5. Genel sağlık sigortası primi 6. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi.

KAYNAK: YENİ ASIR/FARUK ERDEM
YORUMLAR 6
 • ogun 2 yıl önce Şikayet Et
  doğru söluyor katılıyorum
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  EYT seçimlerden önce çıkmasa oy da yok.
  Cevapla
 • Musam 2 yıl önce Şikayet Et
  Hikaye. Hikaye. Hikaye
  Cevapla
 • Memoks 2 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın hikayeyi kardeşim ben de istiyorum ülkem gelişmiş ülkeler ile yarissin ama durum ortada köyde bile tereyağı gecensene 60 TL ye almışken bu sene 90 TL istiyorlar 1 kg a . Ya maaşlarda güzel bir iyileştirme yaparlar ya da 2023 başkalarına mutluluk getirecek.
  Cevapla
 • marslı 2 yıl önce Şikayet Et
  markette 50 lira. sen hesabını bilmedikten sonra devlet sana 10 bin verse yine doymazsın. para için de haine oy vereceksen ver o da senin karakterin. bırakın şu ortada oynamayı. kim para verirse onun yanındayım ne.
  Cevapla
 • osmanli63 2 yıl önce Şikayet Et
  oyunu bir millet itifakına ver bak o maaşta eline geçiyor mu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle