Son dakika: Bakan Muş duyurdu: İlk defa 200 milyar doları geçtik

Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar oldu. Bakan Muş, Cumhuriyet tarihinde ilk defa ihracatın 200 milyar doları aştığını açıkladı.

GİRİŞ 02.08.2021 11:56 GÜNCELLEME 02.08.2021 12:48
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Temmuz ayı ihracatının 2020’nin aynı ayına göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “Son 12 aylık ihracatımız da 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atmıştır ve ilk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz“ dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin de katıldığı basın toplantısında Temmuz ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Bakanlık binasında düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Muş, yılın ilk yarısını rekorlarla kapattıklarını ifade etti.

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU

Bakan Muş, Haziran ayında aylık, 6 aylık ve 12 aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Temmuz ayı ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu tutar, bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek Temmuz ayı ihracatıdır. Son 12 aylık ihracatımız da 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atmıştır ve ilk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz.”

Bakan Muş, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin dikkate alındığında, işgünü bazında ihracat tutarının oldukça yüksek olduğunun gözlemlendiğini ifade ederek, Ocak-Temmuz dönemi ihracatının 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 36 artışla 121,4 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Aynı zamanda Bakan Muş, pandemi öncesine göre kıyaslandığında 2019 Ocak-Temmuz dönemine göre de ihracatta yüzde 16,4’lük artış sağlandığını aktardı.

Ocak-Temmuz döneminde; ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,7’ye yükseldi, dış ticaret açığı yüzde 5 azaldı

İthalatın, Temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 17 artış ile 20,7 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Muş, şöyle devam etti:

“Ocak - Temmuz döneminde ithalatımız, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 146,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiş durumdadır. Dış ticaret hacmimiz ise 268,2 milyar dolara yükselmiştir. Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, Ocak - Temmuz döneminde, geçtiğimiz yıla göre 5,6 puan artışla yüzde 82,7’ya yükselmiştir. Benzer şekilde, dış ticaret açığımız Ocak - Temmuz döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak 25,5 milyar dolara gerilemiştir.”

İhracat tutarı kadar, ihracata yönelen firma sayısındaki artışın da ihracatın tabana yayılması açısından kendilerini sevindirdiklerini dile getiren Bakan Muş, “Ocak - Temmuz döneminde ihracat yapan firma sayısı yüzde 10 artışla 80 bine yaklaşmıştır” dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • Mett 1 ay önce Şikayet Et
  Eeee?? Vatandaşa ne faydası var?
  Cevapla
 • halil 1 ay önce Şikayet Et
  İhracat demek iş demektir. Allah akıl fikir versin.
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  yuh be.. 8 milyonluk avusturya kadar ihracat yapiyoruz..ekonomik olarak kimse bizi ciddiye almaz..
  Cevapla
 • doğrucu 1 ay önce Şikayet Et
  yuh be avusturya kadar içerde ve dışarda düşmanımız olsaydı almanyayı geçerdik
  Cevapla
 • Başkentli 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşin cebine ne yansıyor ben ona bakarım
  Cevapla
 • Metehan 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşın cebine iş aş olarak yansıyor
  Cevapla
 • Uretimci 1 ay önce Şikayet Et
  Ama uretim yok diyen dingiller nerdesiniz?d3niz suyumu sattik disariya??? Gerci onuda diyecek kadar hainsiniz.normal..
  Cevapla
 • Mülayim T 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yıl cari açık olmaz, turizm de eklenince arada ki fark kapanıyor
  Cevapla
 • kosovalı 1 ay önce Şikayet Et
  hakikaten mülayimsin be kardeşim böyle pozitif olamadık gitti.
  Cevapla
 • ldffasldfasd 1 ay önce Şikayet Et
  turizm sektörünün çok canlanacağını zannetmiyorum. Şu dönemlerde bir canlanma var çok şükür fakat sonbaharda delta varyantının etkisiyle ve diğer çıkabilecek varyantların oluşturabilecek etkisiyle turizm sektöründe yeni bir darbe yiyebileceğimizi düşünüyorum turizm alanında.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle