Büyük yatırım! Karsan ve Oyak Renault anlaştı

Renault Grubu’nun endüstriyel ayak izini optimize etme stratejisi kapsamında Oyak Renault, Karsan ile 2022’nin sonundan itibaren geçerli olmak üzere mevcut Megane sedan üretimi için 5 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Büyük yatırım! Karsan ve Oyak Renault anlaştı
Büyük yatırım! Karsan ve Oyak Renault anlaştı
GİRİŞ 02.08.2021 11:06 GÜNCELLEME 02.08.2021 11:08
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Oyak Renault açıklamasına göre, anlaşma kapsamında, mevcut Megane sedan üretiminin Karsan'a devredilerek Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni nesil araçlara yer açılması ve üç vardiya şeklinde yoğun çalışma düzeninin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Aracın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta parçalarının üretim faaliyetine devam edecek. Aynı zamanda Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve parça tedarikçileri ile ilişkilerden sorumlu olmaya devam edecek. İş birliği kapsamında, Megane Sedan’ın üretiminin 5 yıl boyunca Karsan tarafından gerçekleştirilmesi öngörülürken, aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu şekliyle devam ettirilecek.

Projeyle, yıllık 55 bin adetlik üretim hacmi oluşturulması bekleniyor.

"SEKTÖRE FARKLI BİR AÇILIM GETİRECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, "Oyak Renault olarak, alanında köklü bir bilgi birikimine ve yetkin iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş ise, "Çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun global nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma çözümlerini sunan Karsan olarak Oyak Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden dolayı mutluyuz. Renault Megane sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. İlk adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda bu güzel gelişmenin Türk otomotiv sanayimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault, halihazırda yeni Clio, yeni Clio Hibrit ve Megane sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmeye devam ediyor.

210 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILACAK

Karsan'dan KAP'a yapılan açıklamada, ilgili üretimin Karsan tesislerinde yapılması için planlanan yatırım tutarının 210 milyon TL olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre yatırım yıllık 55,000 adetlik kapasiteye cevap verecek şekilde planlandı.

Sözleşmenin süresi üretim başlangıç tarihinden itibaren beş yıl olarak belirlenirken, üretim başlangıcı için gerekli yatırımların 1.5 yıl sürede tamamlanması planlanıyor.

ETİKETLER
renault megane
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • atıf 1 ay önce Şikayet Et
  Hani elektrikli araçlara daha 20 sene vardı İnan kıraç efendi.İzin vermediler ,yerli ve milli otomobile ortak olmanıza.
  Cevapla
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Ozel sektor yapmiyor aselsan iskenderun korfezinde denize limani olacak sekilde bir otomotiv montaj fabrikasi kursun Ve yerli yabanci firmalara montaj hatlarini kiralasin aynen golcukteki ford fabrikasi gibi aselsan bu fabrikanin isci teknisyen muhendis kadrosunu bir havuz olarak kullanilabilir secmeleri alabilir savunma sanayine Ve bazi arastirmalari bu fabrikanin sayesinde paraya dondurup dahada gelistirebilir
  Cevapla
 • adem 1 ay önce Şikayet Et
  karsanı kurtarma operasyonu yahudi tayfasından
  Cevapla
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  Montaj sanayine devam. Afrika'da darbelerin sahibi Fransa'dan Ordu YArdımlaşma Kurumuna sevgiler. Belli mi olur yine lazım olur.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli araçtan ayrıldı yeni üretime başladı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle