ABD listeyi açıkladı! İşte yatırım yapılabilecek en iyi ülkeler

İş kurma ve yatırım yapma hayali olanlar için rehberlik niteliğinde bir araştırma yayımlandı. ABD Merkezli Ceoworld Dergisi’nin tarafından yapılan araştırmada Türkiye yatırım yapılabilecek en iyi ülkeler arasında 25’inci oldu.

ABD listeyi açıkladı! İşte yatırım yapılabilecek en iyi ülkeler
ABD listeyi açıkladı! İşte yatırım yapılabilecek en iyi ülkeler
GİRİŞ 01.08.2021 17:02 GÜNCELLEME 01.08.2021 17:02
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Güvenli liman arayan yatırımcı dünya çapında çok korumacı politikaların olduğu pandemi döneminde kabuğuna çekildi ve yatırımlarını çok dikkatli yapmaya başladı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) 2021 Dünya Yatırım Raporu verilerine göre 2019'da 1,5 trilyon dolar olarak kaydedilen küresel uluslararası doğrudan yatırımların, geçen yıl yüzde 35 azalarak 999 milyar dolara gerilediği bildirildi.

İş kurma ve yatırım yapma hayali olanlar için rehberlik niteliğinde bir araştırma yayımlandı. ABD Merkezli Ceoworld Dergisi’nin tarafından yapılan araştırmada 2020 yılı verilerine göre yatırım yapılabilecek en iyi ülkeler belirlendi. Sıralama yolsuzluk, özgürlük (kişisel, ticari ve parasal), işgücü, yatırımcı koruması, altyapı, vergiler, yaşam kalitesi, bürokrasi ve teknolojik hazırlık gibi 11 farklı faktöre dayanarak oluşturuldu.

SİNGAPUR SIRALAMANIN ZİRVESİNDE

Tüm bunların sonucunda Singapur yatırım veya iş yapmak için dünyanın en iyi ülkesi olarak taçlandırıldı. Birleşik Krallık gümüş madalya alırken onu Polonya, Endonezya ve Hindistan izledi. Sıralamada Avustralya altıncı sırada yer alırken, onu Filipinler, Amerika Birleşik Devletleri, Malezya ve Çek Cumhuriyeti takip etti. Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Çin ve Japonya ise sırasıyla 12’nci, 16’ncı, 31’inci ve 32’nci sırada yer aldı. İran ise listede sonuncu sırada.

TÜRKİYE 25’İNCİ SIRADA

Gelişmekte olan ülkelerde genç nüfusun fazla olması, iş gücüne katılımın artarak devam etmesine, bununla beraber yeterince iş sahası oluşturulmaması halinde ise işsizliğin artması ve sosyal dengelerin bozulmasına sebep olabiliyor. İşte tam bu noktada ‘doğrudan yatırım’ların kritik önemi kendini gösteriyor. UNCTAD 2021 Dünya Yatırım Raporu’na göre Türkiye'ye yapılan küresel uluslararası doğrudan yatırımların geçen yıl 2019'ya göre yüzde 15 azalarak 7,9 milyar dolara gerilediği kaydedildi.
Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye yatırımcılar ve iş adamları için en cazip destinasyon olmaya devam ediyor. Ceoworld’un raporuna göre Türkiye yatırım veya iş yapmak için dünyanın en iyi 25’inci ülkesi seçildi.

İŞTE YATIRIM YAPILABİLECEK EN İYİ ÜLKELER

1. Singapur
2. Birleşik Krallık
3. Polonya
4. Endonezya
5. Hindistan
6. Avustralya
7. Filipinler
8. Amerika Birleşik Devletleri
9. Malezya
10. Çek Cumhuriyeti
11. Fransa
12. Birleşik Arap Emirlikleri
13. İrlanda
14. Hollanda
15. Finlandiya
16. Almanya
17. İsveç
18. Umman
19. Uruguay
20. Bulgaristan
.
25. Türkiye
.
80. İran

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • neyse o 1 ay önce Şikayet Et
  Kafir sahtekar abd her alanda Türk düşmanlığını gösteriyor
  Cevapla
 • Salurlu 1 ay önce Şikayet Et
  Listenin sonu, Çirkef Büyük Şeytan A B D'ir.
  Cevapla
 • Rıfkı 1 ay önce Şikayet Et
  Her alanda uçuyoruz
  Cevapla
 • çetin 1 ay önce Şikayet Et
  daha cok heykel yapalım
  Cevapla
 • Hayt 1 ay önce Şikayet Et
  Bu araştrmalar hikaya bi kere asgari güçte dunya birincisiyiz ekonomidede 2 ciyiz obirinci gösterdiğiniz ulkeler borçlarini odemeye kalksalar yunandan beter olurlar ekonomik anlamda
  Cevapla
 • Hacı Veli 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi ordan...
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi burda da çok güzel görünüyor yabancı sermaye tercih sebebinin başında ucuz işçilik değil bürokrasideki rüşvet demokratik özgürlükler ve satınalma gücünün yüksek olmasını gözetiyor 300 euro maaş vereceğine 1500 euro maaş vermeyi tercih ediyor çünkü ürettiği ürünleri satın alacak milyonlar olmasını istiyor bir de iyi eğitilmiş kalifiye iş gücü çok önemli .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle