Altın için bomba tahmin! Fırtına geliyor diyerek uyardı

Son dakika haberi: Piyasalarda altın fiyatlarını etkileyen en önemli etmenlerden biri olan ons altın için uzmanlardan kritik tahminler geliyor.

GİRİŞ 01.08.2021 14:48 GÜNCELLEME 01.08.2021 15:19
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Altın fiyatının rekor düzeydeki en yüksek fiyat seviyelerinden birini görmesinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen, değerli metal yükseliyor gibi görmüyor. 6 Ağustos 2020’de sonlanan altın vadeli işlemleri ons başına 2.069 dolara yerleşti ve en yüksek kapanışı kaptı. Bir gün sonra fiyatlar gün içi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.089 dolara ulaştı.

Kurucu ve yönetici ortak William Cai, rekor seviyelerde “güvenliğe ilk kaçış ve ardından salgın sonrasında ekonomiyi güçlendirmek için uygulamaya konulan devasa para ve maliye politikalarına verilen tepki tarafından yönlendirildiğini” söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere salgın nedeniyle ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranını sıfıra yakın tuttu, bu durum altına yarar sağladı. Ancak metal fiyatları rekordan yaklaşık yüzde 12 geri çekildi ve 2018’den bu yana ilk yıllık kaybı yaşayabilir.

Cai, altının geri çekilmesinin “sağlıklı bir konsolidasyon” olduğunu ve piyasanın bu para politikalarının etkilerini ve olası takip eden politika ayarlamalarını sindirdiğini söylüyor. Bu arada uzmana göre enflasyon, orta vadede altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek en önemli faktör gibi görünüyor. Fed, güvenli liman olarak altına olan talebin oluşturduğu belirsizliğin bir kısmını hafifletmeye yardımcı oldu. AIO Capital’de kıdemli vadeli işlem komisyoncusu ve şube müdürü Drew Rathgeber, Merkez Bankası'nın gevşek para politikasının Covid-19’un zararlı ekonomik etkisini dengelemek için bir “ekonomik balon” oluşturulmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

 “ALTIN İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRTINA HAZIRLANIYOR! ÇOK DAHA YÜKSEĞE ÇIKACAK”

8 Mart’ta altın vadeli işlemleri, ABD dolarındaki güçlenme ve altın talebini köreltebilecek ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış nedeniyle Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 1,678 dolara düştü. Ancak Rathgeber henüz altını dışlamayın, diyor. “Altın için mükemmel bir fırtına hazırlanıyor… çok daha yükseğe çıkacak,” ifadelerini kullanıyor. Enflasyon, kısmen Fed’in gevşek para politikası ve “maliyet enflasyonunu” vurgulayamamasından dolayı “bir süre burada kalacak” diyor.

Fed, bu yıl enflasyondaki keskin artışın “geçici” olduğunu söyleyerek, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmayacağını ve altını destekleyen faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğini öne sürdü. 28 Temmuz’da Fed, bu yılki yüksek enflasyonun geçici faktörleri yansıttığına inandığını yineledi. Ayrıca, ABD ekonomisinin tahvil alım programını gevşetme standartlarına ulaşma yolunda ilerleme kaydettiğini, ancak henüz bunu yapmaya başlaması için ortamın yeterli olmadığını söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ertan 1 ay önce Şikayet Et
  altın artacak diyorlarsa kesin düşecektir.
  Cevapla
 • temsil 1 ay önce Şikayet Et
  altın enflasyona etki etmez dolar sıkıntı altın geçen yılki değerinden 71 lira düşük düğünlerdede an itibari ile 800 tl baz alinip küçük altin tuzağından kurtulalım olmazmı
  Cevapla
 • bilenvarmı? 1 ay önce Şikayet Et
  ülkemizin 470 altını nerede neden ülkemizde deyilde yabancıların elinde bilen soran varmı..
  Cevapla
 • Cemelli 1 ay önce Şikayet Et
  Onlarca yıldır yurtdışında tutulan altınlar ülkeye getirildi,
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Altınlar geleli aylar oldu
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Bu altının değeri bu günkü haliyle bile çok yüksek çeyreğin fiyatı dört yüz beş yüzü geçmemeliydi dünyadaki bazı kirli eller altını ve dövizi böyle yükselti
  Cevapla
 • malatyalı 1 ay önce Şikayet Et
  2010 dan önce altın 350 dolardı bir gün mutlaka balon gibi patlayıp dibi görecek kesinlikle
  Cevapla
 • .... 1 ay önce Şikayet Et
  Ons altının maliyeti 951 dolar, sen uzayda mı yaşıyorsun, 350 doları rüyanda mı gördün :))
  Cevapla
 • Cevher 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl olacak o iş dünya kağıt para basarken? Bir anlatır mısın?
  Cevapla
 • :))) 1 ay önce Şikayet Et
  rüyanda görürsün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle