Bakanlık çalışma başlattı! Kamu kurumlarında zorunlu olacak

Marmara'nın kâbusu olan müsilajla ilgili çalışmalar sonuç verdi, deniz yüzeyinden temizlendi. Marmara Denizi’ni korumak amacıyla Marmara Denizi Eylem Planı’nda yer alan 22 madde hayata geçirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara'da müsilaja yol açan fosfor yükünü azaltmak için harekete geçti.

Bakanlık çalışma başlattı! Kamu kurumlarında zorunlu olacak
Bakanlık çalışma başlattı! Kamu kurumlarında zorunlu olacak
GİRİŞ 29.07.2021 12:30 GÜNCELLEME 29.07.2021 12:30
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, DHA'ya yaptığı açıklamada müsilaj kirliliğinin önlenmesine ilişkin yapılan çalışmaların 1 ay sonunda sonuç verdiğini ve müsilajın deniz yüzeyinden tamamen temizlendiğini söyledi.

Karahan, Marmara Denizi’ni korumak amacıyla Marmara Denizi Eylem Planı’nda yer alan 22 maddenin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Karahan, "Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında 8 Haziran’da Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliği hareketi Sayın Bakanımız Murat Kurum tarafından başlatıldı. Bin 500 kişilik bir ekiple yürütülen çalışmalar 1 ayın sonunda sonuç verdi. 8 Temmuz itibarıyla Marmara Denizi yüzeyinde müsilaj kirliliği kalmadı. Bu çalışmalar kapsamında 11 bin 129 metreküp müsilaj deniz yüzeyinden temizlendi" dedi.

'AZOT VE FOSFOR KİRLİLİĞİ AZALTILABİLİR'

Karahan, herhangi bir müsilaj görülmesi ihtimaline karşı bakanlık koordinasyonunda çalışmaların süreceğini kaydederek, "Bu noktada da tüm ekip teyakkuz halinde süreci takip ediyor. İnşallah Marmara Denizi Eylem Planındaki 22 maddemizi de 3 yıl içerisinde tamamen hayata geçirmiş olacağız. Müsilajın oluşum nedeni küresel iklim değişikliğine bağlı sıcaklık artışı, Marmara Denizine gelen azot, fosfor kirliliği ve Marmara Denizinin durağanlığıdır. Bu 3 etkenden Marmara Denizi özelinde değiştirilebilecek tek etki azot ve fosfor kirliliğidir. Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlardan biri de deterjanların piyasa gözetimi, denetimi faaliyetlerinin arttırılması, piyasaya sürülen ürünlerin alınan kararlar doğrultusunda sıkı bir şekilde kontrolünün sağlanması yönünde" diye konuştu.

'DAHA ETKİN DENETİM'

Karahan, pandeminin de etkisiyle deterjan kullanımının çok arttığını, bunun doğrudan atık su sistemleriyle birlikte denize ulaştığını vurguladı. Denizde fosfor birikimine neden olan kaynaklardan birisinin de bu olduğuna işaret eden Karahan, "Bu da müsilajı tetikliyor. Bu nedenle de eylem planının 17'nci maddesinde bunun için bir eylem belirlenmiştir. Bu eyleme ilişkin çalışmalar; 27 Ocak 2018 tarih ve 30314 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 'Deterjanlar Hakkında Yönetmelik' kapsamında piyasa gözetim ve denetiminin daha etkin hale getirilmesi sağlanacaktır. Bu yönetmeliğin amacı piyasaya arz edilen deterjanların ve deterjanlarda kullanılan yüzey aktif maddelerin, insan sağlığı ve çevre üzerinde yaratabilecekleri olumsuz etkilere karşı yüksek seviyede koruma sağlamak ve serbest dolaşımlarını temin etmek üzere usul ve esasları düzenlemektir" dedi.

'KAMUDA FOSFAT İÇERMEYEN ÜRÜNLER ZORUNLU'

Karahan, bu kapsamda Ticaret Bakanlığı'nın koordinasyonunda fosfor içeren temizlik ürünlerine dair piyasa gözetimi ve denetim faaliyetlerinin artırılacağını ifade ederek, "Bakanlık olarak eko etiket sistemiyle fosfat içermeyen temizlik ürünlerinin satışına yönelik destek sağlayacağız. Kamu kurum ve kuruluşlarımızda fosfat içermeyen temizlik ürünlerinin kullanımını da zorunlu hale getireceğiz" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • doğru kişi 1 ay önce Şikayet Et
  boş söylemler 2 ay sonra her şey unutulup gidecek her şey eskisi gibi olacak
  Cevapla
 • ERHAN YÜKSEL 1 ay önce Şikayet Et
  Çevre mühendis mecbur olsun.
  Cevapla
 • ERHAN YÜKSEL 1 ay önce Şikayet Et
  Hani çevre mühendisi
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Birincisi iş işten geçtikten sonra tedbir alıyoruz. İkincisi, müsilajın temizlenmesi ile ilgili haberlerde dikkat edin, yüzeyde temizlediği vurgusu yapılıyor. Ancak önceki haberlerde asıl yoğunluğun orta derinlik ve diplerde olduğu söyleniyordu. Yani burada bir algı var her zamanki gibi. Şu ana kadar temizlenen müsilaj sadece yüzeydeki, tehlike geçmiş değil. Ne yazik ki bu ülkede bakanlıklar tehlikeyi görüp önlem almak için değil, olduktan sonra ilgilenmek için var. Bu zihniyele bizi Avrupa Birliğine almalarını daha çok bekleriz.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  <b>@Beşiktaşlı</b> Cidden çok boşsun. Avrupa Birliği demek, Paris mi demek? AB kendi içerisinde bir pazar ve çok sayıda, özellikle ekonomi yönünden anlaşmaları var. Gerçi kime, ne anlatıyorum... Sen şimdi bilim ve teknolojide bizden önde olduklarını da inkar edersin. Boşver yorma kendini
  Cevapla
 • Beşiktaşlı 1 ay önce Şikayet Et
  Gülüyorum sana hala valla. Avrupa birliği diyor ya. Avrupa görmemiş sanki atası kafes içinde Parise gitmiş köle yapılmış zincire vurulmuş. Sonrada Parise aşık olmuş. Oraya girmek için adını Ahmet değil Cristian Ahmak olması lazım.
  Cevapla
 • FANİ YOLCU 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAH CC,REİSİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN İNŞAALLAH AMİN AMİN AMİN... ALLAH CC,SAYIN bakanımızdan ve emeği geçen herkesten razı olsun inşaAllah amiiiin aminn amiiiin
  Cevapla
 • can 1 ay önce Şikayet Et
  fani yolcu. ALLAH dualarını kabul edip beraber haşr eylesin sizi inşaalllah amin amin amiiiiinnnnnn
  Cevapla
 • Öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  Haberle ne alaka ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle