2 ayda litre fiyatı 5 TL zamlandı! Yeni indirim için ilk açıklama

Ayçiçeği üretiminde dünyada yüzde 10, Türkiye’de ise yüzde 15’e yakın artış öngörülüyor. Litre başına market fiyatı sadece mayıstan temmuza kadar yeniden 5-6 lira zam gören ayçiçek yağında fiyatların gevşemesi bekleniyor.

2 ayda litre fiyatı 5 TL zamlandı! Yeni indirim için ilk açıklama
2 ayda litre fiyatı 5 TL zamlandı! Yeni indirim için ilk açıklama
GİRİŞ 29.07.2021 09:56 GÜNCELLEME 29.07.2021 10:00
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Çukurova’da başlayan yağlık ayçiçeği hasadı ve Türkiye genelinde artan ekim alanları, bu sezon ayçiçeği yağı fiyatlarında bir gevşemeye işaret ediyor. Buna göre Ege ve İç Anadolu bölgelerinde ekim alanları arttı, Marmara’da ise bu dönemde verimi artıracak yağışlar bekleniyor. Dünyada da geçen sezonun aksine ayçiçeği ekim alanlarında rekoltenin yüksek olacağı öngörülüyor.

Uzmanlar, artan üretimin tüketiciye aynı oranda yansıyıp yansımayacağının önemli olduğunu ifade ediyor. Buna göre, yeni sezon ürünleri ayçiçek yağında fiyatları belli bir seviyede tutabilir ancak market fiyatlarına hızlı etkisi beklenmiyor. Yılın başında litresi 24 liraya kadar çıkan, 5 litresi ise 75 lirayı geçen ayçiçek yağı fiyatlarında marttan sonra bir gevşeme başlamıştı. Markette litre fiyatı 19 liraya kadar düşmüştü.

Halihazırda ise hasat döneminde fiyat yeniden yükselişe geçti, mayıs ayı ile temmuz ayı arasında 5-6 lirayı aşan fiyat farkları oluştu. Raf fiyatlarını, iki aylık dönemde büyük ve orta ölçekli olmak üzere üç farklı marketten çektiğimiz fiyat etiketi fotoğraflarıyla karşılaştırdık.

AMBALAJ BÜYÜDÜKÇE

Mayıs ayında marketlerde fiyatı en uygun olan markanın yağının litre fiyatı 18.90/19.95 lira iken, bu hafta ise aynı ürün 25.95 liraya satılıyor. Bir başka raf fiyatı ise daha şaşırtıcı.

Nisan ayının son haftasında 2 litresi 34.90 lira olan markanın son iki haftadır raf fiyatı markete göre 43 lira ile 45.95 liraya satılıyor. 2 litrelik ambalajlarda sadece 2 ay arasında 10 lirayı aşan fiyat artışı görülüyor. 5 litrelik ambalajlarda da fiyat artışı oldukça yüksek. Bir markanın nisan sonunda 5 litre fiyatı 74.90 lira iken, son iki haftadır fiyat 83.95 lira olmuş.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nde yer alan ürünlere göre, ayçiçek yağının fiyatının 18.92 lira seviyesinde hesaplandığı görülüyor. Ocak ayında ise fiyat 16.51 lira olarak alınmış.

1 AY DAHA VAR

Yeni hasat başladı ancak asıl büyük üretici olan başta Trakya bölgesi olmak üzere ayçiçek hasadı bir ayı aşkın süre boyunca devam edecek. Bu dönemde fiyatların bir aylık sürede daha yüksek seyrine devam edeceği öngörülüyor.

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, dünyada artan ekili alanlar ile ayçiçek üretiminin bu sezon yükseleceğini söyledi. Türkiye’de de benzer bir durum öngörüldüğünü anlatan Yıldırım, devam eden hasatlara bakıldığında verimde bir artış söz konusu olacağını ifade etti.

Yıldırım, “Dünyada gıda açısından çok zor bir yıl daha geçiyor. Ekili alanların artmasıyla fiyatların bir miktar gevşemesi beklenebilir. Ancak asıl olan üretim artışının, çiftçilerin emeğinin hem kendilerine, hem de tüketiciye yansımasıdır. Fiyatların nasıl bir seyir izleyeceğini göreceğiz” dedi.

YIL İÇİNDE MÜDAHALE EDİLDİ

Dünyada gıda fiyatlarındaki artış, koronavirüs pandemisiyle birlikte en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu duruma özellikle 2020’de ülkeler arasında taşımacılık sıkıntıları da eklenirken, ülkelerin stok tutma eğilimi de fiyatları artırdı. Mevcut dönemde de benzer sıkıntılar sürüyor. Yurt içinde ise üreticilerin girdi maliyetleri oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Diğer yandan ev içi tüketim arttı. Türkiye’nin yurt dışından yaptığı tohum ve yağ olarak ithalatta gümrük vergileri ihtiyaç duyuldukça düşürüldü, sıfırlandı. Tarihinde ilk kez Toprak Mahsulleri Ofisi’ne sıfır gümrükle ayçiçeği yağı ithalatı için yetki verildi. Döviz kurları nedeniyle ise ithalat da bu dönemde pahalıya geldi.

YARI YARIYA

Tarım ve Orman Bakanlığı raporuna göre, Türkiye’de ayçiçeği yağı tüketimi yıllık yaklaşık olarak 900 bin ton. Ancak ülke mahsulünden elde edilen ayçiçeği yağı ise yıllık yaklaşık olarak 400-450 bin ton oluyor. Ortaya çıkan bu açık ithalat ile karşılanmaya çalışılıyor. Bu nedenle Türkiye dünyada en büyük ithalatçı ülke konumunda bulunuyor.

2020/21 pazarlama yılında ayçiçeği tarımı dünyada en fazla Rusya, Ukrayna, AB, Arjantin ve Çin’de yapıldı. Yeni sezonda dünyada ayçiçeği üretiminde yüzde 10 oranında bir artış bekleniyor.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
zam
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Mahmut candan 1 ay önce Şikayet Et
  İndirim de bile zam yapıyor firmalar marketler. Geçen yıl domates birden pahalandı. Salça fiyatları uçtu. Domates ucuzladı salça ucuzlamadı. Salça markaları firmaları günlük taze üretim salçamı satıyorlarda. Domates pahalı olunca fiyatı artırdılardı. Yaz sezonu 50 kuruşa toptan belki aldıkları domatesi salça yap stokla kış ayında domatese zam geldi. Ee salçayı ucuza mal ettin stokta var. üç katı beş katı kar et. Yağda sanki hep ihtiyacımız kadarmı üretiliyor. Zamlı yağ birilerinin ekonomiyi bozma dış güçlerin oyunu. Fırsatçıların işi. Çözümde Devletimizin kendi resmi kamu kurumları kuruluşları yağ üretimi yapması lazım.
  Cevapla
 • Mahmut 1 ay önce Şikayet Et
  Döviz kuru yüksek olunca dolarla yada euroyla maaş almadığımız için yağ pahalı geliyor sanırım. Adamlar firmalar markalar Ülkemizde ucuza yağ satmaktansa euro dolar bazında başka ülkelere dışarı ihraç eder satarlar. 2 euro 2 dolar avrupalı için çerez parası. Her mutfağa giren sıvı yağ ya yağ kullanmıcaz yağsız sulu yemek yicez. Yada yağı hangi fiyat olurda alacaz. Kimsenin maaşına zam her ay her hafta gelmiyor. Gıda sektörü yiyecek un yağ et tavuk vs. Sanki kur döviz gb hergün birşeylere zam geliyor. Ay değil hafta hafta gün be gün zam zam marketler yapıyor. İndirim yapıyoruz dedikleri bile zamlı oluyor.
  Cevapla
 • Münafık 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkemde indirim hiç olmayacak bir şey. Fiyat artışları destekleniyor, neden bilemiyorum,bilen varmı
  Cevapla
 • Sahipsiz kedi 1 ay önce Şikayet Et
  avrupada ayçiçeği yetişmediği halde ayçiçeği yağ fiyatlarına bakın.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Çok biliyorsun avrupa da ayçiçek yetişmiyormuş yetişturiliyor hemde litresi 2 euro yani 22 tl.
  Cevapla
 • cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  Nadasa bırakılan o kadar boş arazi varki neden ayçiçeği ekilmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle